Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pytanie:

"Zatrudniony w mojej firmie pracownik ma umowę na czas określony do końca czerwca tego roku (była to trzecia umowa w moim zakładzie). Nie przedłużam mu umowy, a od 1.07.07 r. (poniedziałek) idzie do nowego zakładu pracy. Nie wykorzystał on urlopu, więc chcę wypłacić mu należny ekwiwalent. Pracownik już mnie poinformował, że nie chce pieniędzy, gdyż zamierza w lipcu iść na urlop w nowym miejscu pracy. Ja jednak postanowiłam wypłacić mu pieniądze. Czy może odmówić przyjęcia ekwiwalentu za urlop ze świadectwem pracy, a jeśli tak, to co mam w takim przypadku zrobić? Jak postąpić z pracownikiem i jak wypłacić pieniądze?"

Odpowiedź prawnika: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze. Pracodawca ma prawo wyznaczyć pracownikowi urlopu wypoczynkowego przypadającego w okresie wypowiedzenia i wyznaczenie takiego terminu urlopu wypoczynkowego jest dla pracownika wiążące. Jednakże jeżeli udzielenie urlopu wypoczynkowego w naturze nie jest możliwe z powodu rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi za niewykorzystany urlop ekwiwalent w pieniądzu. Jedyny przypadek kiedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, to sytuacja kiedy po wygaśnięciu stosunku pracy, pracodawca zawiera z pracownikiem kolejną umowę o pracę w tym samym roku kalendarzowym. Poza tym jednym wyjątkiem pracodawca zawsze ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bez względu na ewentualne zrzeczenie się przez pracownika tego uprawnienia.

Nie przyjęcie przez pracownika świadczenia pieniężnego z tytułu ekwiwalentu pieniężnego tytułem niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, sprawia że pracownik pozostaje w zwłoce wierzyciela z odebraniem świadczenia. Ponieważ jest to świadczenie pieniężne, zwłoka wierzyciela nie zwalnia dłużnika (pracodawcy) z obowiązku zapłaty odsetek (ustawowych) od wysokości świadczenia z tytułu urlopu wypoczynkowego za okres pozostawania w zwłoce.

Jeżeli pracownik złożył na piśmie oświadczenie upoważniające pracodawcę do wypłacania świadczenia z tytułu wynagrodzenia za pracę na podany w oświadczeniu rachunek bankowy, pracodawca może dokonać zapłaty sumy świadczenia z tytułu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy na podany rachunek bankowy ze skutkiem zwolnienia z zobowiązania. Jeśli natomiast pracownik nie składał takiego oświadczenia i wynagrodzenie za pracę było pracownikowi wypłacane w formie gotówkowe, również świadczenie z tytułu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinno zostać wypłacone w gotówce.

Innym sposobem na zwolnienie sie z obowiązku płacenia odsetek od nieprzyjętego świadczenia jest złożenie tej sumy do depozytu sądowego. Z chwilą złożenia kwoty świadczenia do depozytu sądowego następuje skutek taki, jakby świadczenie zostało spełnione do rąk wierzyciela. Dłużnik zwolniony tez jest z obowiązku zapłaty odsetek od tej sumy. Należy jednak pamiętać, że odebranie przez osobę składającą przedmiotu świadczenia z depozytu sądowego rodzi skutek, jak gdyby przedmiot świadczenia nigdy nie został złożony do depozytu sądowego i po stronie dłużnika istnieje obowiązek zapłaty odsetek za cały okres pozostawania przez wierzyciela w zwłoce.

Na koniec pozostaje do omówienia jeszcze jednak kwestia. W opisie stanu faktycznego wspomniała Pani, że jest to trzecia umowa o pracę na czas określony. Zgodnie z kodeksem pracy każda trzecia umowa na czas określony jest umową na czas nie określony (o ile przerwa między pierwszą i drugą umową nie była dłuższa niż 1 miesiąc), bez względu na postanowienia jakie strony tej umowy o pracę zawarły w treści umowy. Oczywiście nie oznacza to, że takiej umowy nie można wypowiedzieć, ale może się okazać, że inny będzie termin wypowiedzenia takiej umowy. Termin wypowiedzenia umowy o pracę na czas oznaczony zależy od stażu pracy pracownika u tego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Skoro pracownikowi przysługuje dłuższy termin wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z uprawnienia do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze w okresie wypowiedzenia. Jeżeli przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy jest równy bądź krótszy od terminu wypowiedzenia, pracownik wykorzysta cały urlop wypoczynkowy w naturze i odpadnie obowiązek pracodawcy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

Na marginesie warto dodać, że umowa o pracę na czas próby nie jest umową o pracę na czas określony. Jeśli więc pierwsza umowa, którą zawarła Pani z tym pracownikiem była umową na próbę, to umowa o pracę na podstawie której pracownik obecnie świadczy pracę jest drugą z kolei umową o pracę na czas określony i nie będzie traktowana jako umowa na czas nie określony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika