Klauzula wykonalności a separacja małżonków

Pytanie:

"Czy w sytuacji orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika istnieje różnica pomiędzy rozwodem, a separacją. Z literatury wynika, że aby nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, w momencie nadawania tytułu egzekucyjnego jak również w momencie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi, musi istnieć związek małżeński oraz wspólność majątkowa małżonków. Po nadaniu klauzuli wykonalności małżonek dłużnika złożył zażalenie. Sąd II instancji wydał postanowienie o oddaleniu zażalenia 30 grudnia 2002. Wcześniej 23 grudnia 2002 uprawomocniło się orzeczenie sądu orzekające separację małżonków. W literaturze czytamy \" jeśli nawet nadano klauzulę, a małżonek złożył zażalenie, którego sąd II instancji nie zdążył rozpatrzyć, a w międzyczasie został orzeczony prawomocnie rozwód tego małżonka i dłużnika, sąd obowiązany jest uwzględnić zażalenie i oddalić wniosek wierzyciela\" . Jaka jest sytuacja małżonka dłużnika ,jeśli orzeczono separację a nie rozwód. Czy sąd II instancji powinien uwzględnić zażalenie? Sąd II instancji nie wiedział o separacji. Co można w tej sytuacji zrobić, aby cofnąć klauzulę? Wierzyciel wszczął egzekucję. Czy jeżeli w trakcie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności wobec małżonka dłużnika istnieje orzeczona separacja , to sąd może nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika?"

Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności a separacja małżonków

W rzeczywistości, w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, sąd powinien badać, czy pomiędzy małżonkami, zarówno w chwili wyrokowania jak i w momencie nadawania klauzuli wykonalności istnieje związek małżeński oraz wspólność majątkowa. Jeżeli w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności małżeńska wspólność majątkowa już nie istnieje, to art. 787 § 1 k.p.c. nie ma zastosowania i klauzula nie powinna zostać nadana. Wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia separacji, ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami.

Z powyższego wynika, iż kluczowymi momentami są: moment wydania orzeczenia jak i chwila orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności (nie data rozstrzygnięcia dotycząca zażalenia). Możliwą jest zatem sytuacja, gdzie w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności, orzeczenie dotyczące separacji nie uprawomocniło się, a w konsekwencji w momencie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności istniała między małżonkami wspólność majątkowa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pasikonik 2015-11-19 19:01:57

    Z artykułu wynika, że po ustanowieniu (i uprawomocnieniu się)separacji małżeńskiej nie można nadać klauzuli wykonalności na współmałżonka dłużnika(art. 787 § 1 k.p.c. nie ma zastosowania). Jaka wobec tego jest podstawa prawna, która dotyczy powyższego stwierdzenia? art... kodeksu..., Uchwała SN..., może coś z literatury? Sama negacja chyba nie jest wystarczającą podstawą?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika