Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pytanie:

Robiąc na złość pracodawcy pracownica poszła na zwolnienie lekarskie do dn. 30.11.2006 (zwolnienie 7 dni). Umowa o pracę zawarta jest na czas określony na 2 lata do 31.12.2007, bez możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia. Najprawdopodobniej będzie przedłużać zwolnienie chorobowe (w ocenie pracodawcy fikcyjne), nie zamierzając wrócić więcej do pracy lub wrócić po dłuższym okresie "usprawiedliwionej" nieobecności (koneksje rodzinne w służbie zdrowia). Nie istnieją również przesłanki do rozwiązania z pracownicą umowy o pracę bez wypowiedzenia. Opcja porozumienia stron nie jest również do końca pewna (brak zasiłku dla bezrobotnych dla zwolnionego pracownika przez pierwsze 90 dni). Jak najlepiej rozstać się z taką pracownicą? Czy próbować podważyć zasadność zwolnienia zgłaszając ten fakt do ZUS-U i czekać długo i cierpliwie na rozstrzygnięcie, czy samemu zdobyć dowody na nieprawidłowe wykorzystywania zwolnienia (zdjęcia, nagranie na kamerze, świadkowie) a tym samym na jego bezpodstawność, aby "pomóc" pracownicy w podjęciu decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron? A może poczekać na jej powrót do pracy i dać jej wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy z możliwością 2- tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę, co w przypadku odmowy przyjęcia tegoż wypowiedzenia byłoby równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę? Jedno jest pewne - ich drogi muszą się rozejść.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Zgodnie z art. 42 kp, przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Zatem wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w tych przypadkach, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę. W jednym z wyroków SN stwierdził, iż wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony niezgodnie z przepisami o wypowiadaniu tych umów nie stwarza po stronie pracownika roszczenia o uznanie tego wypowiedzenia za nieuzasadnione ani o przywrócenie do poprzedniej pracy. Art. 50 KP stanowi, że w razie gdy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpiło z naruszeniem przepisów, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Odszkodowania tego można dochodzić w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące. Niestety, orzeczeniem tym można się kierować jedynie w przypadku gdy strony przewidziały możliwość wypowiedzenia umowy na czas określony, a wypowiedzenie to naruszyło przepisy. W wyroku z dnia z dnia 5 listopada 1998 r., sygn. akt I PKN 414/98 SN stwierdził bowiem, że przepis art. 50 § 3 i 4 kp nie ma zastosowania w razie wypowiedzenia przez pracodawcę umowy terminowej, w której strony nie zastrzegły możliwości takiego sposobu jej rozwiązania (art. 33 w związku z art. 30 § 1 pkt 4 kp). W takiej sytuacji pracownikowi przysługują roszczenia określone w art. 56 w związku z art. 59 kp - a zatem w takiej sytuacji pracownik może domagać się odszkodowania lub przywrócenia do pracy.
Kwestie wypowiedzenia umowy na czas określony zostały również omówione w opinii Wypowiedzenie zmieniające a rozwiązanie stosunku pracy - opinia prawna

Odnosząc się natomiast do pierwszej części pytania należy stwierdzić, że kwestionowanie zwolnienia lekarskiego jest przedmiotem regulacji art. 68 ustawy, zgodnie z którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 (czyli ci, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d), są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

 Szczegółowe zasady  i tryb kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich są regulowane rozporządzeniem z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Zgodnie z rozporządzeniem, można kontrolować zaświadczenia lekarskie pod względem formalnym (czyli sprawdzić, czy nie zostało sfałszowane lub wydane niezgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich) oraz kontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:  

  1. nie wykonuje pracy zarobkowej,  

  2. nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych jej terminów, a nasilana szczególnie w okresach, w których występuje zwiększona absencja z powodu choroby lub sprawowania opieki. Osobie kontrolującej prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy płatnik składek wystawia imienne upoważnienie, które uprawnia do wykonywania kontroli również w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej. Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. W razie stwierdzenia w trakcie kontroli okoliczności, o których mowa pkt 1 i 2, osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym podaje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Protokół należy przedłożyć ubezpieczonemu w celu wniesienia przez niego uwag. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia. Wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie od pracy wykorzystywane było niezgodnie z jego celem, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uzyskując w miarę potrzeby opinię lekarza leczącego, i wydaje w razie sporu decyzję, od której przysługują środki odwoławcze określone w odrębnych przepisach.

W tym miejscu można również wskazać, że nagrywanie (filmowanie) danej osoby bez jej zgody może narazić nagrywającego w procesie cywilnym  na zarzut naruszenia jej dóbr osobistych.

Potrzebujesz porady prawnej?

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

Nowe elektroniczne zaświadczenia lekarskie od 1 stycznia 2016 r. 1 stycznia 2016 r. wprowadzona została możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (czyli popularnie zwanych "L4") w formie dokumentu elektronicznego (nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Wystawianie e-ZLA Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie oznacza to jednak, że od tej daty zniknęły dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te można stosować do końca czerwca 2018 roku. Od początku 2016 roku pacjent może otrzymać (...)

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom (...)

Zasiłek chorobowy - Kto może dostać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego?

Zasiłek chorobowy - Kto może dostać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego?

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom odbywającym służbę (...)

Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest

Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest

Czym jest azbest? Azbest to minerał o budowie włóknistej. Jest odporny na działanie wysokiej i niskiej temperatury, substancje żrące, wytrzymały na rozciąganie i zgniatanie. Słowo "azbest" oznacza niezniszczalny. Przez ponad 100 lat azbest był wykorzystywany do produkcji materiałów (...)

Jak pracownik dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę – opinia prawna

Jak pracownik dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę – opinia prawna

Stan faktyczny W tej chwili jestem 35 dzień na zwolnieniu lekarskim. Od samego początku pracodawca kontrolował zasadność zwolnienia lekarskiego. Odbyła się nawet kontrola w ZUS-ie, na której zakwestionowano jedno ze zwolnień (od następnego dnia po kontroli kazano mi się stawić w pracy) ja (...)

Zasiłek chorobowy 2011: więcej o 59 zł

Zasiłek chorobowy 2011: więcej o 59 zł

1195,98 zł – do takiej kwoty wzrośnie od 1 stycznia najniższy zasiłek chorobowy. Wraz z nowym rokiem skończy się również dyskryminacja osób po 50. roku życia - będą one dostawać takie same świadczenia, jak ich młodsi koledzy. Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, (...)

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2008 r. obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 78,4 mln zł. To rezultat kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich. W tym samym czasie ZUS (...)

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie!

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2007 r. obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 74,8 mln zł - a to w wyniku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich. W 2007 r. ZUS przeprowadził (...)

Idziesz na chorobowe? Szef może cię sprawdzić

Idziesz na chorobowe? Szef może cię sprawdzić

Pozostając na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, ryzykujesz natychmiastowym zwolnieniem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował zwolnienia lekarskie, na jakich przebywali pracownicy w 2011 roku. Efekt? – Blisko 150 mln zł wstrzymanych i obniżonych świadczeń chorobowych (...)

Lekarz szybciej wypisze zwolnienie

Lekarz szybciej wypisze zwolnienie

Osoby czasowo niezdolne do pracy dostaną od lekarza zaświadczenie o zwolnieniu na nowym druku ZUS ZLA. Z druku ZUS ZLA usunięte zostaną pola: 10 - „Niezdolność do pracy"; 17 - „Imię pierwsze lekarza" i 18 - „Nazwisko lekarza"; 21 - „NIP zakładu opieki (...)

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Niektórzy na zwolnieniu lekarskim pracowali, inni byli już zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika. Skutek finansowy kontroli to przeszło 207,7 mln zł. W (...)

Miażdżące wyniki po kontroli NIK: transport nie korzysta z biopaliw

Miażdżące wyniki po kontroli NIK: transport nie korzysta z biopaliw

Mimo zobowiązań Polski wynikających z prawa unijnego i pomocy finansowej państwa, nie udało się upowszechnić w Polsce wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - wynika z raportu NIK. Zainteresowanie jest znikome, o czym świadczy m.in. zaledwie 4,6 proc. samochodów przystosowanych (...)

Zmagań resortu sprawiedliwości z niesprawnością sądów ciąg dalszy

Zmagań resortu sprawiedliwości z niesprawnością sądów ciąg dalszy

Szybsze i sprawniejsze sądy? Reforma procesu karnego Przewlekłość procesów jest przyczyną dramatów wielu Polaków, którzy nie mogą doczekać się sprawiedliwości przed sądem. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę Kodeksu postępowania karnego. (...)

Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

Zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje również opiekunom tymczasowym dzieci z Ukrainy. Opiekun tymczasowy to osoba, która na podstawie postanowienia polskiego sądu sprawuje pieczę nad dzieckiem (małoletnim obywatelem Ukrainy), które przebywa (...)

Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?

Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu a mianowicie pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pracownicy borykają się jednak z podstawowymi problemami co do niechęci (...)

Projekt dot. pracy zdalnej

Projekt dot. pracy zdalnej

Projekt skierowany do konsultacji międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna - to jedne z głównych założeń projektu dotyczącego pracy zdalnej, przygotowanego (...)

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Koniec papierowych legitymacji ubezpieczeniowych, wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie ojcowskich, uruchomienie pierwszego w Polsce sądu internetowego oraz podniesienie płacy minimalnej - to jedne z najważniejszych zmian w prawie, jakie powitaliśmy wraz z nadejściem Nowego (...)

Wyższe standardy w placówkach opieki

Wyższe standardy w placówkach opieki

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości oraz poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze (...)

Wstępne badania lekarskie - ułatwienie dla przedsiębiorców

Wstępne badania lekarskie - ułatwienie dla przedsiębiorców

Z początkiem kwietnia 2015 r. weszły w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy, umożliwiające zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie wstępnych badań lekarskich wprowadziła opracowana przez Ministerstwo Gospodarki ustawa (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem

Wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem

Kobieta która jest zatrudniona w pewnym zakładzie pracy jest w ciąży i obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym na którym widnieją wskazania \"leżenia\". Jednak w trakcie takiego zwolnienia była (...)

Kontrola zwolnienia lekarskiego przedsiębiorcy

Kontrola zwolnienia lekarskiego przedsiębiorcy

Witam. Jestem właścicielem firmy. Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim. Czy ZUS w razie kontroli mojego zwolnienia lekarskiego ma prawo do szczegółowego sprawdzenia pomieszczeń mojej firmy i (...)

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym

Jedną z praktyk stosowanych przez ZUS jest przeprowadzanie kontroli zasadności zwolnienia lekarskiego w domu osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Dokonuje tego najczęściej lekarz orzecznik (...)

Czy pracodawca ma prawo skontrolować pracownika w domu podczas jego nieobecności z powodu choroby?

Czy pracodawca ma prawo skontrolować pracownika w domu podczas jego nieobecności z powodu choroby?

Czy pracodawca ma prawo skontrolować pracownika w domu podczas jego nieobecności z powodu choroby? W/w poinformował przez innego pracownika o swojej chorobie, ale nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego, (...)

Kontrola zwolnienia lekarskiego

Kontrola zwolnienia lekarskiego

Jestem na zwolnieniu lekarskim, na druku zaznaczone jest, że chory może chodzić - zwolnienie od lekarza pierwszego kontaktu - zwolnienie od psychiatry. Kto może skontrolować pracownika cywilnego - (...)

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Pani X miała być zwolniona z pracy, wielokrotnie pracodawca rozmawiał z nią o tym fakcie. W dniu, w którym miała otrzymać wypowiedzenie przyniosła zwolnienie lekarskie L4. Praktycznie od listopada (...)

Określanie lokalizacji telefonu przez pracodawcę

Określanie lokalizacji telefonu przez pracodawcę

Dowiedziałem się, że pracodawca prowadzi rejestrację lokalizacji służbowych telefonów komórkowych. Jestem na zwolnieniu L4 2 tygodnie (opieka nad dzieckiem) i wiem, że dział kadr ma jakieś obiekcje (...)

Brak doręczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Brak doręczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Witam, jestem zatrudniona na umowę o prace, kilka dni temu wzięłam zwolnienie lekarskie, jednak poczułam się lepiej i następnego dnia poszłam do pracy. Nie informując pracodawcy, że jestem na (...)

Pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik poszedł do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie na kilka dni , jednak poczuł się lepiej i stwierdził że nie przedstawi zwolnienia lekarskiego pracodawcy i poszedł do pracy . Czy pracodawca (...)

Nie przekazanie zwolnienia przez pracodawcę do ZUS

Nie przekazanie zwolnienia przez pracodawcę do ZUS

Przebywam na zwolnieniu lekarskim, oryginalne zwolnienia lekarskie były zawsze na czas dostarczane przez pracodawcę do ZUS. Od dłuższego czasu pracodawca nie dostarcza do ZUS oryginalnych zwolnień (...)

Kontrola pobierania zasiłku chorobowego

Kontrola pobierania zasiłku chorobowego

Jestem na zwolnieniu lekarskim /dział. gospodarcza/ podczas kontroli ZUS nie było mnie w domu. Czy ZUS ma prawo nie wypłacić zasiłku chorobowego. Wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego powinno (...)

Kontrola chorego pracownika

Kontrola chorego pracownika

Czy zakład pracy może mnie skierować na komisję lekarską w chwili kiedy przebywam na zwolnieniu lekarskim - powyżej jednego miesiąca? Oczywiście, że zakład pracy może dokonać kontroli prawidłowości (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam (...)

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Syn odbywa karę w zakładzie karnym, w październiku ma szansę wyjścia na zwolnienie warunkowe. Problem polega na tym, że sprawę chcemy przekazać do kasacji. Czy brak akt głównych może mieć wpływ (...)

Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Zostałam poszkodowana przez członków zarządu spółki z o.o., którzy dopuścili się oszustwa. W chwili obecnej toczy się postępowanie przygotowawcze p-ko dwóm z nich. Zastanawiam się nad wytoczeniem (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam (...)

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Syn odbywa karę w zakładzie karnym, w październiku ma szansę wyjścia na zwolnienie warunkowe. Problem polega na tym, że sprawę chcemy przekazać do kasacji. Czy brak akt głównych może mieć wpływ (...)

Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Zostałam poszkodowana przez członków zarządu spółki z o.o., którzy dopuścili się oszustwa. W chwili obecnej toczy się postępowanie przygotowawcze p-ko dwóm z nich. Zastanawiam się nad wytoczeniem (...)

Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi?

Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi?

Czy w sądzie okręgowym gospodarczym można ubiegać się o zwolnienie od opłaty motywując to ciężkimi warunkami materialnymi? Na jakie przepisy należy się powołać i jakie argumenty przedstawić, (...)

Zwolnienie z długu w liście

Zwolnienie z długu w liście

Mój ojciec w latach 1991-93 pożyczył od swojej siostry pewną kwotę pieniędzy wtedy jeszcze w DEM. Sporządził na tę okoliczność stosowne zobowiązania, w których określił kwotę należnych (...)

Zwolnienie od kosztów sądowych po apelacji

Zwolnienie od kosztów sądowych po apelacji

Złożyłam apelację od wyroku sądu pracy I instancji, a razem z nią wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd I instancji nie zwolnił mnie od kosztów, mimo że jestem na zasiłku dla bezrobotnych. (...)

Zażalenie na odmowę zwlonienia z kosztów sądowych

Zażalenie na odmowę zwlonienia z kosztów sądowych

Sąd rodzinny odrzucił wniosek uczestniczki o zwolnienie z kosztów sądowych i jako uczestnik tego postępowania otrzymałem postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem. Adwokat uczestniczki podobno napisał (...)

Nabycie spadku a zwolnienie od kosztów sądowych

Nabycie spadku a zwolnienie od kosztów sądowych

Chciałabym złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Jestem samotną matką wychowującą czworo dzieci i nie pracuję. Moja mama i jej brat, który był kawalerem nie żyją, (...)

Kasy fiskalne a usługi budowlane

Kasy fiskalne a usługi budowlane

Czy przedsiębiorca świadczący usługi polegające na wykonywaniu prac budowlanych jest zobowiązany do posiadania kas fiskalnych i dokumentowania sprzedaży osobom fizycznym za ich pomocą? Jeśli tak, (...)

Zwolnienie od opłaty podstawowej

Zwolnienie od opłaty podstawowej

Wniosłam apelację od wyroku rejonowego sądu pracy. Następnie w tej samej dacie otrzymałam z sądu wezwanie do uiszczenia opłaty (30 zł.) w ciągu 7 dni, oraz złożyłam wniosek o zwolnienie od (...)

Zwolnienie częściowe od kosztów sądowych

Zwolnienie częściowe od kosztów sądowych

Otrzymałam postanowienie sądu, które zwalnia mnie częściowo, a mianowicie ponad kwotę ...zł. wyłącznie w zakresie wpisu stosunkowego należnego od wniosku. Oddalono dalej idący wniosek zwolnieniowy. (...)

Zwolnienie od kosztów a wniesienie apelacji

Zwolnienie od kosztów a wniesienie apelacji

Została złożona apelacja od orzeczenia w sprawie o zniesienie współwłasności. W tej sprawie wnioskodawca był zwolniony z kosztów ze względów finansowych - był studentem. Teraz wnioskodawca (...)

Uzupełnienie braków formalnych pozwu

Uzupełnienie braków formalnych pozwu

Mężczyzna, który został pobity złożył w sądzie pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie. W żądaniu pozwu wniósł m.in. o zasądzenie odszkodowania i zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami (...)

Darowizna a podatek

Darowizna a podatek

Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii darowizny kwoty pieniężnej na cel zakupu nieruchomości. Sprzedałem swoją nieruchomość i darowałem bratu określoną kwotę środków na nabycie wspólnie (ja (...)

Koszty postępowania eksmisyjnego

Koszty postępowania eksmisyjnego

Jak odnieść się do następującej sytuacji, że nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona, która została zwolniona od kosztów sądowych przez sąd? Takie zwolnienie rozciąga się również (...)

Zwolnienie od kosztów w nieprocesie

Zwolnienie od kosztów w nieprocesie

Czy w sprawie o podział majątku dorobkowego można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych i przydzielenie adwokata z urzędu? Jeżeli tak, to kiedy taki wniosek przedstawić i do kogo go skierować? (...)

FORUM PRAWNE

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...)

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie Czy mozliwe jest odmowienie przyjecia zwolnienia lekarskiego pracownika przez pracodwce?Moja zona pracuje w sklepie spozywczym.Wiadomo,ze takie osoby musza sie bardzo pilnowac,bo sprzedaja (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...)

zwolnienie dyscyplinarne

zwolnienie dyscyplinarne Witam, chciałabym zapytać o jeszcze jedną kwestię. Czy opuszczenie kraju (w ważnych powodach, ale nie życiowych) podczas zwolnienia lekarskiego , kiedy zalecane jest leżenie, (...)

Kontrola zasadności zwolnienia lekarskiego

Kontrola zasadności zwolnienia lekarskiego Bardzo fajny artykuł dla osób które dalej twierdzą że UŻ\'etka lub L$ jest dla ferii, wakacji itp. Zejdźcie na ziemie i nie wbijajcie noża w plecy przedsiębiorcom. (...)

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę (...)

CHOROBOWE

CHOROBOWE Witam!Proszę mi odpowiedzieć za ile dni chorobowego płaci pracodawca a od ,którego dnia płaci ZUS/Chciałam też zapytać czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę (...)

Praca na umowę zlecenie a zwolnienie w ciąży

Praca na umowę zlecenie a zwolnienie w ciąży Witam! Potrzebuję radydotyczącej mojej sytuacji gdyż staram się o dziecko i chciałabym mieć jasność. Pracuję na pełny etet i na umowę o pracę, (...)

POłOWA KARY wokanda WOKANDA

POłOWA KARY wokanda WOKANDA Prosze opowiedziec mi cos nieco o wokandzie i jak sie ja pisze ,czy gdzies moglabym otrzymac jej wzor (kasia) o jakiej karze mówisz? anka moj chlopak siedzi w wiezieniu ,dostal (...)

zwolnienie l4

zwolnienie l4 jak wygląda kwestia zapłaty za zwolnienie l4 jeżeli jest ono wystawione na 4 dni (wlkj) Jezli okres zwolnienia lekarskiego jest mniejszy niż 7 dni (w sumie nastepujacych po sobie ) to (...)

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...)

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie Czy mozliwe jest odmowienie przyjecia zwolnienia lekarskiego pracownika przez pracodwce?Moja zona pracuje w sklepie spozywczym.Wiadomo,ze takie osoby musza sie bardzo pilnowac,bo sprzedaja (...)

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...)

CHOROBOWE

CHOROBOWE Witam!Proszę mi odpowiedzieć za ile dni chorobowego płaci pracodawca a od ,którego dnia płaci ZUS/Chciałam też zapytać czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę (...)

Praca na umowę zlecenie a zwolnienie w ciąży

Praca na umowę zlecenie a zwolnienie w ciąży Witam! Potrzebuję radydotyczącej mojej sytuacji gdyż staram się o dziecko i chciałabym mieć jasność. Pracuję na pełny etet i na umowę o pracę, (...)

POłOWA KARY wokanda WOKANDA

POłOWA KARY wokanda WOKANDA Prosze opowiedziec mi cos nieco o wokandzie i jak sie ja pisze ,czy gdzies moglabym otrzymac jej wzor (kasia) o jakiej karze mówisz? anka moj chlopak siedzi w wiezieniu ,dostal (...)

zwolnienie dyscyplinarne

zwolnienie dyscyplinarne Witam, chciałabym zapytać o jeszcze jedną kwestię. Czy opuszczenie kraju (w ważnych powodach, ale nie życiowych) podczas zwolnienia lekarskiego , kiedy zalecane jest leżenie, (...)

zwolnienie l4

zwolnienie l4 jak wygląda kwestia zapłaty za zwolnienie l4 jeżeli jest ono wystawione na 4 dni (wlkj) Jezli okres zwolnienia lekarskiego jest mniejszy niż 7 dni (w sumie nastepujacych po sobie ) to (...)

Wypadek w pracy, L4 i odszkodowanie

Wypadek w pracy, L4 i odszkodowanie Tydzień temu miałem wypadek przy pracy. Rana cięta podczas pracy fizycznej, wezwano ambulans i miałem szytego kciuka lewej ręki. Lekarz wypisał L4. Pracodawca (...)

Połączenie zwolnienia lekarskiego z wypowiedzeniem umowy o pracę...

Połączenie zwolnienia lekarskiego z wypowiedzeniem umowy o pracę... Mam umowę o pracę na czas określony (6 miesięcy) i zawartą w nim klauzulę o mozliwości jej wypowiedzenia, które to trwa dwa (...)

Porady prawne