Koszty transportu chorego pacjenta

Pytanie:

"Czy NFZ jest zobowiązany pokryć koszty transportu pacjenta nie chodzącego (po udarze mózgu) z domu do szpitala (na oddział rehabilitacyjny) w przypadku, gdy pacjent ma skierowanie na ten oddział? Pacjent mieszka w Głogowie (woj. dolnośląskie), zaś szpital znajduje się w Nowej Soli (woj. lubuskie)? Ze szpitala (oddział neurologiczny) pacjent został przewieziony do domu karetką na koszt NFZ. Jak wygląda sprawa w przypadku właśnie transportu z domu do szpitala, celem dalszego leczenia (rehabilitacja)?"

Odpowiedź prawnika: Koszty transportu chorego pacjenta

Osoba ubezpieczona ma prawo do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci bezpłatnego przejazdu środkami transportu sanitarnego, jeżeli wystąpiła dysfunkcja narządu ruchu uniemożliwiająca korzystanie ze środków transportu publicznego.

Bezpłatny transport w obie strony może oczywiście mieć miejsce tylko w celu odbycia leczenia (w tym rehabilitacji) - do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie. Bezpłatny przejazd przysługuje na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku więc, gdyby przejazd środkami transportu publicznego był niemożliwy nawet z opiekunem (np. gdy pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej lub korzystać ze specjalnej aparatury), zasadne wydaje się uzyskanie od lekarza zlecenia bezpłatnego transportu sanitarnego.

Jeżeli nie ma podstaw do bezpłatnego transportu sanitarnego, również na podstawie zlecenia lekarza możliwy jest odpłatny lub częściowo odpłatny transport świadczeniobiorcy w określonych przypadkach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika