Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakładając, że w opisie sytuacji chodzi o aptekę ogólnodostępną, na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Z kolei zgodnie z art. 99 ust. 4 niniejszej ustawy, prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiada osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Spółka cywilna nie jest osobą prawną, a w związku z tym jej wspólnicy (osoby fizyczne) powinny uzyskać zezwolenia na prowadzenie apteki. W opisanej sytuacji będzie więc Pani zobowiązana do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki (zezwolenie udzielone wspólnikom spółki cywilnej, do której Pani przystępuje nie będzie przechodziło na Panią z racji uczestnictwa w spółce). Nawet jeżeli dotychczasowi wspólnicy zrezygnowaliby z prowadzenia apteki na Pani rzecz, też będzie Pani zobowiązana do uzyskania przedmiotowego zezwolenia. Na podstawie art. 104 ust. 1 w/w ustawy, zezwolenie na prowadzenie apteki wygasa w przypadku:
- śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane zezwolenie, jeżeli zezwolenie zostało wydane na rzecz podmiotu będącego osobą fizyczną;
- rezygnacji z prowadzonej działalności;
- likwidacji osoby prawnej, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Warto również wskazać, że zezwolenie na prowadzenie apteki nie wygasa w przypadku śmierci osoby fizycznej, jeżeli chociażby jeden z jej następców prawnych spełnia wymagania, o których mowa w art. 99 ust. 3-4b i art. 101 pkt 2-4 w/w ustawy.