Miejsce parkingowe dla inwalidy

Pytanie klienta:

""Jestem inwalidą II grupy narządu ruchu. Mieszkam w osiedlu ogrodzonym, w którym miejsca parkingowe zostały "opalikowane" i bez ich wykupienia nie można na nich parkować samochodów. Czy istnieją przepisy na podstawie, których mógłbym się domagać wydzielenia bezpłatnego miejsca parkingowego dla mnie jako inwalidy? ""

Odpowiedź prawnika:

Niestety nie ma przepisu na podstawie którego mógłby Pan/i domagać się bezpłatnego przekazania miejsca parkingowego. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym zaopatrzonym w kartę parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Jakkolwiek brak w tym zakresie przepisów, może się zdarzyć, że np. w statucie spółdzielni mieszkaniowej jest zapis, który przewiduje bezpłatne udostępnianie miejsca parkingowego określonej kategorii osób (np. osobom niepłnosprawnym). Jeżeli takiego zapisu brak można złożyć wniosek o włączenie do statutu takiego postanowienia. W zasygnalizowanej sytuacji można zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o zrobienie wyjątku co do obowiązku opłacenia miejsca parkingowego ze względu na okoliczności wskazane w pytaniu.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.