Na czym polega zmiana przeznaczenia lokalu?

Pytanie:

Na czym polega zmiana przeznaczenia lokalu?

Masz inne pytanie do prawnika?

8.12.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Na czym polega zmiana przeznaczenia lokalu?

Zmiana sposobu użytkowania lokalu polega na podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno - sanitarne, ochrony środowiska bądź co do wielkości lub układu obciążeń. Zmianą sposobu użytkowania obiektu nie jest natomiast sama przeróbka budynku (pomieszczenia), które uprzednio miało inne przeznaczenie, bądź budowane było w innym celu. W razie wątpliwości warto uzyskać w przypadku zmiany przeznaczenia pomieszczeń z mieszkalnych na niemieszkalne opinie odpowiednich organów, czy zachodzą określone w ustawie przesłanki. W wyroku z 31 marca 2007 r. (II SA/Bk 196/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zauważył, że jedynie zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego w rozumieniu art. 71 ust. 1 pkt 2 PrBudU wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zawarty w art. 71 ust. 1 pkt 2 PrBudU zwrot „w szczególności” nie oznacza, iż każda zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga takiego zgłoszenia. Jedynie zmiany wymienione w tymże artykule lub w skutkach podobne do tam wymienionych powodują konieczność sporządzenia stosownego zgłoszenia do właściwego organu

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Przeglądy okresowe a remont budynku

24.9.2021 przez: AdamLeba