Obowiązek stawienia się uczestnika

Pytanie klienta:

""Jako jeden ze spadkobierców ustawowych dostałem wezwanie do sądu w charakterze strony w sprawie stwierdzenia nabycia spadku przez jedynego spadkobiercę testamentowego. Jest testament notarialny ustanawiający jednego z spadkobierców ustawowych jedynym spadkobierą. Nie kwestionuję niczego, nie chcę i nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia. Czy muszę się stawić przed sądem w oznaczonym wezwaniem dniu? Jakie mogą być konsekwencje mego nie tawienia się na sprawę? Czy w przypadku niestawienia się przed sądem spadkobierców ustawowych, którzy nie posiadaią zapisów w testamencie zostanie wydany wyrok w tej sprawie? ""

Odpowiedź prawnika:

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Jak wynika z powyższego, jest to obowiązek sądu narzucony przez ustawę. Wezwanie sądu na posiedzenie Pana/i należy także traktować jako obowiązek. Niestawiennictwo może Pan/Panią narazić na takie konsekwencje jak niestawiennicwto świadka. Artykuł 274 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż za nie usprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. Z treści przepisów dotyczących wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wynika, iż sąd nie może wydać postanowienia o stwierdzeniu nabucia spadku bez przesłuchania wszystkie osoby mogące wchodzić w rachubę w tym postępowaniu. Celem Pana/i stawiennictwa nie jest bowiem sprawdzenie, czy kwestionuje Pan/i rozrzązenie spadkodawcy, tylko zbadanie stanu faktycznego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.