Obowiązek udostępnienia akt inspektorom PIP

Pytanie:

Czy mam obowiązek udostępnić teczki osobowe byłych pracowników podczas kontroli PIP? Co z ochroną danych osobowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.3.2001

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obowiązek udostępnienia akt inspektorom PIP

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy wyraźnie (art. 19b) daje inspektorom prawo m.in. do żądania od pracodawcy lub innego podmiotu kontrolowanego przedłożenia akt osobowych oraz dokumentów związanych z zatrudnianiem pracowników lub innych osób wykonujących pracę na rzecz podmiotu kontrolowanego na innej podstawie niż stosunek pracy.

Brzmienie przepisu nie budzi żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Skoro ustawodawca w wyposażył inspektorów pracy w takie uprawnienia, to pracodawca nie może się zasłaniać ogólnymi przepisami o ochronie danych osobowych. W/w przepisy są bowiem przepisami szczególnymi i jako takie mają pierwszeństwo w stosowaniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Wypadek w pracy, L4 i odszkodowanie

19.9.2018 przez: kaminskimarcin

Zwolnienie lekarskie po stażu czy należy sie?

24.7.2018 przez: jola375@vp.pl

skarga na urząd pracy

15.5.2018 przez: atiiia86