Obowiązek uiszczenia opłaty za parking

Pytanie:

Osoba trzecia w wyniku przestępstwa uzyskała klucze od mojego samochodu i pod wpływem alkoholu jeździła nim do czasu zatrzymania przez policję. Następnie samochód został odstawiony na prywatny parking płatny. Nie wiem na jakim etapie postępowania jest sprawa użycia mojego samochodu. Właściciel parkingu nie chce wydać auta bez zapłaty za holowanie i parking, mimo że mam zgodę na wydanie auta. Czy właściciel jest zobowiązany do opłaty za ten parking i holowanie, mimo że sprawca jest znany. Czy mogę założyć sprawę o wydanie auta?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.6.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obowiązek uiszczenia opłaty za parking

Art. 130a ust. 2 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108 poz. 908) stanowi, że pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku, gdy:

a) kierowała nim osoba

  • znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu

  • nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu

b) stan techniczny tego samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska

Tak usunięty pojazd jest umieszczany na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Wysokość tych opłat jest ustalana przez radę powiatu. Tryb i warunki wydawania pojazdu z parkinu określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 2007 r. w sprawie usuwanie pojazdów (Dz. U. z 2007 r., Nr 191 poz. 1377). Zgodnie z § 6 rozporządzenia podstawę do odbioru pojazdu stanowi zezwolenie wydane przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu. Warunkiem wydania zezwolenia jest okazanie przez osobę uprawnioną dokumentu tożsamości i dokumentu upoważniającego do używania pojazdu oraz dowodu uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie pojazdu. Pojazd z parkingu będzie mogła odebrać osoba wskazana w zezwoleniu lub właściciel (posiadacz) wskazany w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) pojazdu. Wydanie zezwolenia na odebranie pojazdu bez uiszczenia opłaty stanowi co prawda uchybienie, ale dopóki należność nie zostanie zapłacona podmiot prowadzący parking nie wyda samochodu (art. 130a ust. 7).

Opłatę musi uiścić właściciel pojazdu. Wynika to po pierwsze z powołanego już art. 130a ust. 2, jak i z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 lutego 2010 r. (sygn. I OSK 1194/2009), w którym sąd stanął na stanowisku, że „Opłaty za parkowanie, jakie ustala rada powiatu na podstawie art. 130 a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym odnoszą się do właścicieli (innych niż Skarb Państwa) pojazdów usuwanych z dróg publicznych i umieszczonych na parkingach w trybie przewidzianym przepisami art. 130a ustawy”.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Co podlega opłacie skarbowej? Celem wprowadzanych zmian miało (...)

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

Ustalanie opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowało materiał pomocniczy dla gmin w sprawie ustalania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, tzn. niewiążące stanowisko wyjaśniające najczęściej pojawiające (...)

Jak dokonać zapłaty opłaty skarbowej i jak jest ona zwracana?

Jak dokonać zapłaty opłaty skarbowej i jak jest ona zwracana?

Kiedy trzeba zapłacić opłatę skarbową i co się dzieje, jeśli się jej nie uiści?  Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej, złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia, co oznacza, iż opłata skarbowa jest (...)

Wysokość i konieczność uiszczania opłat od zezwoleń i od zmiany zezwoleń na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej

Wysokość i konieczność uiszczania opłat od zezwoleń i od zmiany zezwoleń na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej

  Ile wynosi opłata pobierana za udzielenie zezwolenia? W obecnym stanie prawnym zezwolenie jest wymagane na prowadzenie: hurtowni farmaceutycznej, składu celnego i konsygnacyjnego produktów leczniczych, apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego. Opłaty za udzielanie zezwoleń (...)

Kto musi płacić podatek cukrowy?

Kto musi płacić podatek cukrowy?

Sprawdź, co to jest podatek cukrowy, kto musi go płacić i jakie kary grożą za brak zapłaty. Co to jest opłata cukrowa (tzw. podatek cukrowy)? Opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa lub podatek cukrowy) to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku, która (...)

Jak uzyskać kartę parkingową?

Jak uzyskać kartę parkingową?

Na jakich zasadach wydawane są karty parkingowe? Zgodnie z dyspozycją art. 6 ust 1 ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawkarty parkingowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 czerwca 2014 (...)

Brak własnoręcznego podpisu na wydruku potwierdzającym wniesienie opłaty

Brak własnoręcznego podpisu na wydruku potwierdzającym wniesienie opłaty

Sądowi Najwyższemu zostało przedstawione zagadnienie prawne czy niezamieszczenie na elektronicznym potwierdzeniu przelewu opłaty sądowej informacji i podpisu wnioskodawcy wymaganych przepisem § 3 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 I 2006 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)

Z jakimi kosztami należy się liczyć w postępowaniu sądowo-administracyjnym?

Z jakimi kosztami należy się liczyć w postępowaniu sądowo-administracyjnym?

  Postępowanie sądowo-administracyjne – jak każde inne – związane jest także z koniecznością ponoszenia jego kosztów. Co do zasady należne opłaty sądowe w postępowaniu sądowo-administracyjnym są pobierane od stron, chyba że w drodze ustawy lub postanowienia sądu (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

Żądanie zwrotu opłaty za kartę pojazdu jest sprawą administracyjną

Żądanie zwrotu opłaty za kartę pojazdu jest sprawą administracyjną

Skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego powziął pewne wątpliwości w sprawie ze skargi kasacyjnej Starosty W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach w sprawie ze skargi obywatela na czynność Starosty W. z zakresu administracji publicznej w przedmiocie zwrotu opłaty (...)

Koszty i czas dochodzenia wierzytelności

Koszty i czas dochodzenia wierzytelności

Z punktu widzenia wierzycieli, w procesie dochodzenia wierzytelności, najistotniejsze są koszty, jakie wierzyciele muszą ponieść, by odzyskać należne im kwoty oraz czas odzyskiwania wierzytelności. O ile koszty wierzyciele mogą wstępnie oszacować, o tyle na czas dochodzenia wierzytelności (...)

Zanim zaczniesz ubiegać się o wydanie prawa jazdy, sprawdź jakie musisz dostarczyć dokumenty

Zanim zaczniesz ubiegać się o wydanie prawa jazdy, sprawdź jakie musisz dostarczyć dokumenty

Masz już za sobą kurs prawa jazdy? Zdałeś już nawet egzamin? Nie, nie możesz jeszcze prowadzić samochodu, musisz poczekać na wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, czyli do wydania prawa jazdy. Wniosek o wydanie uprawnień wypełnia się w Ośrodku Szkolenia (...)

Powrót znaków opłaty skarbowej i inne zmiany w opłacie skarbowej

Powrót znaków opłaty skarbowej i inne zmiany w opłacie skarbowej

26 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej.  Celem tej regulacji jest przede wszystkim złagodzenie negatywnych skutków społecznych i gospodarczych przez umożliwienie wykorzystania znaków opłaty skarbowej zgromadzonych (...)

Czego dotyczą opłaty produktowe i opłaty depozytowe?

Czego dotyczą opłaty produktowe i opłaty depozytowe?

Co reguluje ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej? Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie (...)

Koniec podwójnych kar za parkowanie

Koniec podwójnych kar za parkowanie

Straż miejska nie wystawi już mandatu za nieopłacony parking. Zostanie tylko kara administracyjna. Obowiązujące przepisy dopuszczają podwójne kary za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Naraża się na to osoba, która nie uiści odpowiedniej opłaty za parkowanie. Pierwsza (...)

UOKiK zakwestionował wysokość i sposób obliczania opłaty przez Europark

UOKiK zakwestionował wysokość i sposób obliczania opłaty przez Europark

Brak terminowej zapłaty za parking skutkował obciążaniem konsumenta kosztami windykacji w wysokości 150 zł. UOKiK zakwestionował wysokość i sposób obliczania opłaty stosowanej przez spółkę Europark Warszawska spółka Europark jest właścicielem sieci płatnych niestrzeżonych parkingów (...)

Liczy się dzień nadania przekazu

Liczy się dzień nadania przekazu

Sąd Rejonowy wezwał pozwanego do uiszczenia opłaty od zarzutów od nakazu zapłaty. Termin do wniesienia opłaty mijał 15 stycznia, tymczasem pieniądze wpłynęły na konto Sądu w dniu 22 stycznia, dlatego Sąd zarzuty odrzucił – jako nieopłacone w terminie. Pozwany wniósł (...)

Profesjonalny pełnomocnik i przedsiębiorca musi pamiętać o opłacie sądowej

Profesjonalny pełnomocnik i przedsiębiorca musi pamiętać o opłacie sądowej

Nowa Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych doczekała się szerokiego omówienia w prasie również tej niespecjalistycznej. Większość jednak dotychczasowych publikacji zwraca uwagę przede wszystkim na fakt zmniejszenia obciążeń uczestników (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Brak oznaczenia strefy płatnego parkowania

Brak oznaczenia strefy płatnego parkowania

W dniu dzisiejszym byłam w mieście X autem. Zaparkowałam na parkingu w pobliżu dworca PKP. Nigdzie w pobliżu nie było informacji o fakcie, że jest to parking płatny (brak tablic informacyjnych jakichkolwiek i parkometrów). Po powrocie do samochodu zastałam druczek ze Straży Miejskiej z informacją, (...)

Opłaty za korzystanie z gruntu gminy

Opłaty za korzystanie z gruntu gminy

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego aktualnie działka gminy, która graniczy z moją nieruchomością gruntową nie jest drogą lecz terenem z wewnętrznym podziałem na: tereny ulic wewnętrznych (KDW) i leży na obszarze ulicy wewnętrznej jedynej dojazdowej z drogi powiatowej (...)

Odbiór pojazdu usuniętego z drogi przez Policję

Odbiór pojazdu usuniętego z drogi przez Policję

Korzystam z pożyczonego samochodu od mojego kolegi na czas jego nieobecności w Polsce. Właściciel samochodu (kolega) przebywać będzie za granicą do 30.09.2007, przedmiotowy pojazd pożyczył mi na podstawie umowy słownej między nami... normalna koleżeńska przysługa. Pojazd jest sprawny technicznie, (...)

Parkowanie na drodze wewnętrznej

Parkowanie na drodze wewnętrznej

Kierujący zaparkował pojazd na drodze wewnętrznej - prywatnej nie leżącej w strefie zamieszkania, ale oznaczonej zakazem zatrzymywania i postoju, droga pożarowa oraz znakiem odholowania pojazdu na koszt kierującego pojazdem w taki sposób, że w znacznym stopniu utrudnia on ruch, czy wręcz go (...)

Powstanie obowiązku uiszczenia opłaty targowej

Powstanie obowiązku uiszczenia opłaty targowej

Kiedy powstaje obowiązek uiszczenia opłaty targowej dziennej? Czy powstaje on w momencie zajęcia stanowiska na targowisku, czy też z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży? Czy w związku z drugim przypadkiem można odmówić zarządcy targowiska zapłaty za miejsce na targowisku do czasu uzyskania (...)

Obowiązek publikacji przeprosin

Obowiązek publikacji przeprosin

Sądownie, po publikacji mojego artykułu prasowego, zostałem zobowiązany do zamieszczenia w konkretnym, wyznaczonym przez Sąd lokalnym periodyku przeprosin o ustalonej treści. Sąd nie ustalił formy, jakiej powinny odpowiadać przeprosiny. Dlatego też pisemnie zleciłem Redakcji lokalnego periodyku (...)

Umorzenie zaległości z tytułu niepłacenia abonamentu RTV

Umorzenie zaległości z tytułu niepłacenia abonamentu RTV

Witam wszczęto wobec mnie postępowanie egzekucyjne dotyczące zaległej opłaty abonamentowej za 2014 rok. Faktycznie nie płaciłem za abonament ale mam II grupę inwalidzką i sądziłem że jestem zwolniony z tego tytułu z płacenia abonamentu. Jakie są szanse na umorzenie zaległości? Niniejsza (...)

Opłata dodatkowa za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych

Opłata dodatkowa za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych

W jaki sposób pobierana jest opłata dodatkowa za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych? Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt. 1 ustawy o drogach publicznych korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach (...)

Dyspozycja do usunięcia pojazdu

Dyspozycja do usunięcia pojazdu

Dyspozycja usunięcia pojazdu jest decyzją nakazową. Działa na podstawie art. 50a 1/art. 130a. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym. Czy na tej decyzji może znajdować się zapis o firmie prywatnej, do której to trzeba zapłacić za wykonanie usługi (holowanie pojazdu) i jest (...)

Rozszerzenie powództwa

Rozszerzenie powództwa

Spółka z o.o. wniosła pozew przeciw osobie cywilnej. Sąd nadał sprawie sygnaturę akt i wezwał do wniesienia wpisu. Spółka postanowiła rozszerzyć powództwo. Do kiedy można powiększyć powództwo ? Na jakim formularzu je wnieść? Czy i kiedy trzeba uiścić opłatę za rozszerzenie powództwa? (...)

Opłaty legalizacyjne

Opłaty legalizacyjne

W 2003 r. inwestor dobudował do istniejącego budynku mieszkalnego na poziomie piwnicy murowany garaż wraz z dobudowanymi do garażu schodami wejściowymi. Taras garażu służy jako wejście do budynku mieszkalnego. Wykonane roboty budowlane są w jakimś sensie rozbudową istniejącego budynku mieszkalnego. (...)

Przekształcenie użytkowania wieczystego a VAT

Przekształcenie użytkowania wieczystego a VAT

Zamierzam przekształcić prawo użytkowania działki w prawo własności w oparciu o ustawę z dnia 25 lipca 2005 roku. Czy w świetle uchwały NSA z dnia 08 stycznia 2007 roku dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT opłat rocznych za wieczyste użytkowanie gruntu - a właściwie braku konieczności (...)

Opłata dodatkowa za parkowanie

Opłata dodatkowa za parkowanie

Jak w większości miast na terenie Tarnowa obowiązuje płatna strefa parkowania . W przypadku braku karty parkingowej pracownicy Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich wysyłają na adres właściciela dodatkową opłatę 50 zł (taki ala mandat).Problem w tym ,że dostałem wezwanie z przed 2 lat za (...)

Odsprzedaż samochodu kupionego poza granicą Unii

Odsprzedaż samochodu kupionego poza granicą Unii

Polska firma sp z o.o. zakupiła samochód osobowy na aukcji w USA i stała sie jego właścicielem (faktura zakupu wystawiona przez amerykańską firmę). W przypadku sprzedaży tego auta innej polskiej firmie jeszcze przed przybyciem auta do Unii Europejskiej i dokonaniem czynności celnych, na której (...)

Decyzja o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania

Decyzja o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania

Złożyłem wniosek o wydanie mi zaświadczenia potwierdzającego dokonanie opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W odpowiedzi poinformowano mnie, iż wniosek ten nie może zostać rozpatrzony z powodu braku opłaty skarbowej (5 zł.) za złożony wniosek. Czy sam fakt (...)