Obraźliwe teksty w postaci sms-ów

Pytanie:

Od ponad 2 miesięcy prawie codziennie dostaję na telefon komórkowy bardzo obraźliwe i wulgarne sms-y dotyczące mojej osoby, które są wysyłane z Internetu. Nadawca wysyła mi pełne wulgarnych epitetów, niemiłe dla dziewczyny sms-y, w których podpisuje się nickami albo zmyślonymi imionami. Sms-y nie zawierają w swojej treści gróźb. Operator sieci skierował mnie na policję, która stwierdziła, iż mimo obelżywej treści nie pomogą mi ze względu na brak gróźb. Zbagatelizowano moją prośbę twierdząc że to na pewno jakiś "zazdrośnik". Jednakże nie mam jakichkolwiek podejrzeń odnośnie osoby nadawcy. Rozwiązaniem nie jest dla mnie opcja zablokowanie sms-ów z Internetu lub zmiana numeru komórkowego. Czy mogę w jakikolwiek sposób dowiedzieć się kto wysyła te sms-y? Nie chciałabym, aby osoba je wysyłająca czuła się całkiem bezkarna. Pod jakim warunkiem sieć może mi udostępnić dane osoby lub nr komputera, z którego wysłane zostały sms-y?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Obraźliwe teksty w postaci sms-ów

28.11.2005

Wydaje się, że problem w takim przypadku jest umiejscowiony po stronie operatora. Operator co do zasady ma obowiązek chronić abonenta przed ujawnianiem danych osobowych. W niektórych przypadkach, jeśli te informacje są potrzebne, np. dla ustalenia odpowiedzialności karnej czy na potrzeby sądu, operator jest zobowiązany udostępnić takie dane, jeśli te organy o to wnoszą. Poza tymi przypadkami nie jest możliwe ujawnienie danych osobowych ani ich przetwarzanie w omawianym przypadku. Chcąc uzyskać dane osobowe musiałaby Pani doprowadzić do wszczęcia postępowania karnego lub cywilnego o naruszenie danych osobowych. Jednakże, jeśli nie jest identyfikowalny nadawca postępowanie będzie nieskuteczne.

Odmienną kwestią (a jest to istotą odpowiedzi) jest możliwość ustalenia nadawcy sms-a. W odniesieniu do Pani sieci, w której ma Pan telefon komórkowy istnieje możliwość wysyłania sms-ów bez logowania w postaci np. numeru telefonu i hasła. Identyfikacja takiej osoby jest w zasadzie niemożliwa, zwłaszcza jeśli działa ona w ten sposób, że wysyła sms-y z kafejki internetowej. Dlatego, nawet jeśli operator chciałby takie dane udostępnić, to możliwości techniczne mu to uniemożliwiają.

Potrzebujesz porady prawnej?