Odstąpienie od ugody

Pytanie:

1. Firma A zawarła z firmą B pozasądowa ugodę, w wyniku której firma A zobowiązuje się, że zapłaci firmie B określoną kwotę w określonym terminie, za dostarczony towar. 2. Firmy ustalają, że należności za pozostały towar dostarczony firmie A przez firmę B zostaną uiszczone dopiero po tym, jak towar ten firma A sprzeda, lub też (jeśli firma B wyrazi taka wolę) towar ten zostanie zwrócony firmie B. Nadmieniam, że w zakresie tego towaru również istnieją podpisane przez firmę A faktury, których termin płatności już minął. Firma A nie spełniła warunku (1) i nie zapłaciła za towar. Czy w tej sytuacji firma B może wypowiedzieć ugodę i żądać natychmiastowej zapłaty również za towar określony w punkcie 2?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Odstąpienie od ugody

 

Firmy zawarły ze sobą umowę sprzedaży towaru wraz z jego dostarczeniem. Ponadto określiły termin płatności w drodze kolejnej umowy w ten sposób, że część kwoty miała być zapłacona do określonego ustalonego terminu zaś druga część alternatywnie po sprzedaży otrzymanego towaru lub jego zwrocie. Za opóźnienie w spełnieniu świadczenia firmie B przysługują odsetki. Zawarta ugoda jest umową wzajemną. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy.

Jeżeli uprawnienie do odstąpienia od umowy wzajemnej zostało zastrzeżone na wypadek niewykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym, strona uprawniona może w razie zwłoki drugiej strony odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zatem odstąpienie od ugody nie ma sensu. W przypadku, gdy ugoda zawierała postanowienie, że w razie niespełnienia jej warunków uważa się ja za niezawartą, to można dochodzić należności za cały przekazany towar.

Jeśli natomiast ugodę potraktować w ten sposób, że dokonaną zmiany umowy sprzedaży w wyniku zawarcia porozumienia, to odstąpienie należy odnosić do umowy sprzedaży. Zatem firma B może żądać zwrotu towaru, a sama powinna zwrócić choćby część otrzymanej ceny. Przy czym może również dochodzić odszkodowania.

Wskazać należy, że odstąpienie nie jest korzystnym rozwiązaniem w tym przypadku. Doszło i tak do przekroczenia terminów zapłaty w zakresie pierwszego z dostarczonych towarów. Za ten towar można żądać zapłaty ceny. Jeśli kontrahent się od tego uchyla, to należy wystąpić na drogę sądową. Co do zaś drugiej części zapłaty, to możliwe jest odstąpienie od umowy w tym zakresie. Skoro dojdzie do odstąpienia od umowy, to firma A musi towar zwrócić. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Nie może żądać zapłaty ceny.

Potrzebujesz porady prawnej?

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań przy niewielkich szkodach są coraz bardziej popularne. Jednak wciąż część klientów jest zaskoczona taką możliwością. Dlatego Rzecznik Finansowy przygotował analizę przybliżającą zasady tego typu ugód. Radzi też jak przygotować (...)

Zawarcie ugody administracyjnej

Zawarcie ugody administracyjnej

  Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną? Ugoda administracyjna może być zawarta tylko w sprawie administracyjnej. Do ugody może dojść tylko w postępowaniu administracyjnym i przed organem, który postępowanie to prowadzi. Ugoda administracyjna ma na celu skrócenie postępowania (...)

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

Ugoda jest umową dwustronną, wzajemną. Jej celem jest – jak sama nazwa wskazuje - dojście do porozumienia. Strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku (...)

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Stan faktyczny Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie naszego budynku w grudniu 2002 r. Pozwolenie zostało uzyskane tylko na podstawie zgłoszenia do urzędu bez kontroli, wtedy nieobowiązkowej. Budynek posiada garaż podziemny, po kilku miesiącach okazało się, że w garażu pojawia się woda. (...)

Odszkodowania po wichurach

Odszkodowania po wichurach

Sezon wiosenno-letni, to nie tylko palące słońce, ale też burze i wichury, skutkujące np. uszkodzeniami budynków lub podtopieniami. Po każdym takim zdarzeniu do ekspertów biura Rzecznika Finansowego dyżurujących przy telefonach dzwonią poszkodowani. Chcą się skonsultować, czy (...)

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna

W toku postępowania administracyjnego,  strony co do zasady mogą zawrzeć ugodę, skracając w ten sposób czas trwania postępowania oraz osiągając wspólnie pożądane efekty. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w drodze ugody? Dopuszczalność (...)

Postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich

Postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich

Mediacja, czyli co? Mediacja to dobrowolny i poufny sposób rozwiązywania sporów, powstałych w wyniku czynu karalnego, w drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i nieletniego sprawcy, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora. Mediacja może dotyczyć wszystkich czynów karalnych. Mediacja (...)

Ugoda pozasądowa

Ugoda pozasądowa

Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiotami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać pomiędzy nami a kontrahentem spór. Nie zawsze musimy go kierować na drogę postępowania (...)

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

Kto może ubezpieczyć się dobrowolnie? Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny – pod warunkiem, że nie jesteś: objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem (...)

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

Czym jest komisja pojednawcza? Komisja pojednawcza to specjalny organ ochrony prawnej, powołany do ugodowego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy.Jest to organ tworzony w zakładzie pracy fakultatywnie, czyli nieobowiązkowo. Mogą zwracać się do niego pracownicy (...)

Odszkodowania po powodziach i podtopieniach

Odszkodowania po powodziach i podtopieniach

Rzecznik Finansowy przygotował publikację dotyczącą kwestii odszkodowań po powodziach i podtopieniach. Poniżej wskazujemy, co radzi odnośnie kwestii, na jakie osoby poszkodowane powinny zwrócić uwagę w takich sytuacjach. W wyniku coraz częściej występujących ekstremalnych (...)

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto (...)

Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Rada wierzycieli to organ, który bierze udział w postępowaniu upadłościowym i który powołuje się, aby kontrolować czynności syndyka i pomagać mu w zakresie pełnionych przez niego obowiązków. Jest to organ, który zasadniczo jest fakultatywny w postępowaniu (...)

Jak złożyć wniosek leniency?

Jak złożyć wniosek leniency?

Na czym polega program łagodzenia kar (leniency)? Przedsiębiorca, który zawarł ograniczające konkurencję porozumienie, może ubiegać się o całkowite zwolnienie z kary pieniężnej lub redukcję jej wymiaru, jeżeli przyzna się do udziału w porozumieniu i przedstawi Urzędowi informacje (...)

Pora na arbitraż z prawdziwego zdarzenia

Pora na arbitraż z prawdziwego zdarzenia

17 pażdziernika br. wchodzi w życie ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Wprowadza ona przede wszystkim szczegółowe unormowanie rozwiązywania sporów przed sądem polubownym - dostosowujące nasze przepisy do praktyki sądownictwa polubownego w kraju (...)

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?

Jeśli przyjmujący zamówienie się spóźnia…  Zamawiający ma prawo kontroli sposobu wykonywania umowy. Może więc oceniać rzetelność wykonawcy oraz prawdopodobieństwo dotrzymania terminu. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego (K.c.), jeżeli przyjmujący zamówienie (...)

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Stan faktyczny  W maju 2003 r. miałem wypadek komunikacyjny (po wyjściu z pracy), w którym kierowca samochodu dostawczego (służbowego) wjechał na mój pas (zasnął) i doszło do czołowego zderzenia. Wina została jednoznacznie potwierdzona przez policję, a następnie prokuratora, z którego (...)

Mediacje między przedsiębiorcami

Mediacje między przedsiębiorcami

Mediacje jako alternatywna forma rozwiązywania sporów przez przedsiębiorców Sprawy sądowe z natury rzeczy są czasochłonne, drogie i w dodatku utrudniają codzienne prowadzenie biznesu. Atrakcyjną alternatywę stanowią dla nich mediacje, które gwarantują realną oszczędność (...)

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

    W jakich przypadkach może dochodzić do mediacji? W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także dobrowolnie zawrzeć ugodę przed mediatorem. Mediację (...)

Odstąpienie od umowy o dzieło po upływie terminu do jego wykonania

Odstąpienie od umowy o dzieło po upływie terminu do jego wykonania

Zawierając umowę o dzieło Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a Zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Często może dojść do sytuacji, iż upłynął już umówiony termin na wykonanie o dzieła. Czy w tej sytuacji Zamawiający może od takiej (...)

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego mocy obowiązującej, a przy nowelizacji w 1980 r. zamieszczono je w osobnym rozdziale (art. 6-16). (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Uchylenie się od skutków ugody

Uchylenie się od skutków ugody

Czy możliwe jest uchylenie się od skutków ugody? Jakie przesłanki muszą być spełnione? Czy można uchylić się od skutków części ugody? Czym jest ugoda? Problematyka związana z zawarciem umowy (...)

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Wniosłam do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Pozwany skutecznie wniósł sprzeciw, motywując go tym, że towar, który ode mnie kupił jest wadliwy co w konsekwencji powoduje roszczenie (...)

Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Na wniesionej przez mnie sprawie sądowej dot. dużych należności z tytułu pracy - rozwiązałem umowę w VII/05-na podstawie art. 55 par 1.1 k.p. - sąd wyznaczył 21 dni na rokowania ugodowe. Nie (...)

Wzruszenie ugody sądowej

Wzruszenie ugody sądowej

W lutym2008 (po 2,5 latach od rozwodu) zawarłem z byłą żoną ugodę przed Sądem dotyczącą podziału majątku dorobkowego. W jej wyniku była żona ma mi spłacać zobowiązanie w ratach przez 3lata: (...)

Hipoteka umowna przed sądem

Hipoteka umowna przed sądem

W toku postępowania cywilnego o wznowienie postępowania dłużnik zaproponował ugodę sądową. Warunki są do przyjęcia, jednakże nie chciałbym się na nią zgodzić bez zabezpieczenia w postaci (...)

Roszczenia firmy windykacyjnej

Roszczenia firmy windykacyjnej

Zaciągnałem kredyt w Banku, miałem problemy ze spłatą i Bank "sprzedał" wierzytelność firmie windykacyjnej. Firma ta powiadomiła mnie o tym fakcie dopiero po roku od momentu kiedy odbyła się (...)

Konsekwencje nieodprowadzenia środków na ZFŚS

Konsekwencje nieodprowadzenia środków na ZFŚS

Firma nasza ma kłopoty finansowe, w związku z tym nie dokonała przelania środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS. Jakie może ponieść konskwencje z tego tytułu i czy istnieje (...)

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Wierzyciel z dłużnikiem doszli do porozumienia ustnego w sprawie zapłaty długu. Ustalono , że wierzyciel odstąpi od części długu w zamian za jednorazową wpłatę w krótkim terminie. Jak powinno (...)

Nakaz zapłaty a ugoda z wierzycielem

Nakaz zapłaty a ugoda z wierzycielem

Dostaliśmy nakaz zapłaty. Mamy dwa tygodnie na sprzeciw. Zgadzamy się jednak, że nakaz zapłaty jest słuszny - bo faktycznie jesteśmy dłużnikami. Jednakże w nakazie zapłaty zaznaczone jest, że (...)

Zniesienie współwłasności a podatek

Zniesienie współwłasności a podatek

W 1982 r. odziedziczyłam po rodzicach, po połowie z siostrą, mieszkanie w Jeleniej Górze (26 lat temu!). W ubiegłym roku 21 maja podpisałyśmy przed sądem ugodę, w myśl której miałam pół roku (...)

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego

Czy rodzinę z 3 letnim dzieckiem można eksmitować na bruk, lokal jaki posiadają to mieszkanie w TBS do którego dołożyli 30% jego wartości z własnych środków -co będzie z tymi pieniędzmi jest (...)

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy

Inwestor podpisał umowę z wykonawca robót budowlanych na wykonanie określonej pracy w określonym termie. Wykonawca nie rozpoczął prac do tej pory opóźniając się już co najmniej o dwa tygodnie. (...)

Odstąpienie od umowy sprzedaży na odległość

Odstąpienie od umowy sprzedaży na odległość

Chcę kupić samochód używany (klasa wyższa, wartość pojazdu prawie 80.000 zł). Znalazłem zaufaną firmę, która na zamówienie wyszukuje za granicą samochody (siedziba firmy około 300 km od (...)

Ugoda w sprawie zmniejszenia alimentów

Ugoda w sprawie zmniejszenia alimentów

Płacę alimenty ojcu mojego syna z poprzedniego małżeństwa. W zeszłym roku urodziło mi się dziecko z mojego drugiego małżeństwa. Ojcu mojego syna zaproponowałam ugodę w sprawie obniżenia alimentów, (...)

Odstąpienie a uchylenie się od czynności prawnej

Odstąpienie a uchylenie się od czynności prawnej

Miałem zawartą z kontrahentem umowę o dzieło, od której kontrahent pisemnie odstąpił. Powodem były jego problemy finansowe i chęć uniknięcia dalszych kosztów (kontrahent prawdopodobnie sądził, (...)

FORUM PRAWNE

ALIMENTY na żonę ?!

ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...)

__ Ugoda a eksmisja - ciekawy przypadek

__ Ugoda a eksmisja - ciekawy przypadek Witajcie forumowicze, istnieje taka sytuacja, proszę serdecznie o Waszą opinię: Sąd pierwszej instancji po rozprawie wydał niesłuszny wyrok eksmisji bez (...)

Co grozi sprawcy?

Co grozi sprawcy? co grozi sprawcy za ten czyn , maianowicie : zostalem udezony bez powodu w twarz , co spowodowalo Skrzywienie przegrody nosa na strone lewa, zlamanie wielofragmentowe kosci nosa z przemieszczeniem, (...)

Allegro - wymuszenie zwrotu prowizji

Allegro - wymuszenie zwrotu prowizji Witam, problem nie dotyczy jedynie tresci tytulu. Sprzedajacy jak i ja jest rowniez osoba fizyczna. Kiedys mialem inna sytuacje, w ktorej nie otrzymalem towaru i musialem (...)

Ugoda

Ugoda witam Moi znajomi są w trakcie sprawy rozwodowej już przy samym końcu, kobieta zgodziła się na ugode co do podziału majątku, teraz chce się z tego wycofać. Czy nie jest teraz za późno? (...)

Budowlańcy wyłudzający zaliczki

Budowlańcy wyłudzający zaliczki Nigdy nie przypuszczałam, że wykażę się głupotą w sprawie, która jest oczywista. Otóż w ubiegłym roku wraz z mężem podjęliśmy decyzję o budowie domu jednorodzinnego. (...)

Ugoda

Ugoda Miałam wykonaną operację prywatnie. Była wykonana niewłaściwe, z konsekwencjami, potem dwie poprawkowe również nieudane. W końcu udało mi się dojść do ugody z lekarzem. Otrzymam zwrot (...)

Rozpoczęcie prac budowlanych przed podpisanim ugody pozasądowej

Rozpoczęcie prac budowlanych przed podpisanim ugody pozasądowej Witam, posiadałam działkę na terenie ROD, która została zabrana na potrzeby inwestycji drogowej. Po długim oczekiwaniu wreszcie otrzymałam (...)

Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK! Witam. Proszę o poradę w sprawie egzekwowania ugody zawartej przed Sądem Rejonowym, III Wydział Rodzinny i Nieletnich. Zgodnie z tą ugodą mogę widywać (...)

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...)

obniżenie alimentow

obniżenie alimentow Witam, otóż moja sprawa jest troche skomplikowana. Nie caly rok temu po powrocie z delegacji moja żona oznajmiła mi że między nami jest koniec i do naszego mieszkania wprowadził (...)

Porady prawne