Odpowiedź prawnika: Odstąpienie od ugody
Firmy zawarły ze sobą umowę sprzedaży towaru wraz z jego dostarczeniem. Ponadto określiły termin płatności w drodze kolejnej umowy w ten sposób, że część kwoty miała być zapłacona do określonego ustalonego terminu zaś druga część alternatywnie po sprzedaży otrzymanego towaru lub jego zwrocie. Za opóźnienie w spełnieniu świadczenia firmie B przysługują odsetki. Zawarta ugoda jest umową wzajemną. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy.
Jeżeli uprawnienie do odstąpienia od umowy wzajemnej zostało zastrzeżone na wypadek niewykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym, strona uprawniona może w razie zwłoki drugiej strony odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zatem odstąpienie od ugody nie ma sensu. W przypadku, gdy ugoda zawierała postanowienie, że w razie niespełnienia jej warunków uważa się ja za niezawartą, to można dochodzić należności za cały przekazany towar.
Jeśli natomiast ugodę potraktować w ten sposób, że dokonaną zmiany umowy sprzedaży w wyniku zawarcia porozumienia, to odstąpienie należy odnosić do umowy sprzedaży. Zatem firma B może żądać zwrotu towaru, a sama powinna zwrócić choćby część otrzymanej ceny. Przy czym może również dochodzić odszkodowania.
Wskazać należy, że odstąpienie nie jest korzystnym rozwiązaniem w tym przypadku. Doszło i tak do przekroczenia terminów zapłaty w zakresie pierwszego z dostarczonych towarów. Za ten towar można żądać zapłaty ceny. Jeśli kontrahent się od tego uchyla, to należy wystąpić na drogę sądową. Co do zaś drugiej części zapłaty, to możliwe jest odstąpienie od umowy w tym zakresie. Skoro dojdzie do odstąpienia od umowy, to firma A musi towar zwrócić. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Nie może żądać zapłaty ceny.