Odpowiedź prawnika: Podatek od czynności cywilnoprawnych
Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Niestety, aby móc skorzystać z powyższego wyłączenia z powodu zwolnionej z VAT sprzedaży towarów używanych trzeba być podatnikiem VAT. Ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług może bowiem korzystać jedynie podatnik VAT. W przeciwnym przypadku, idąc takim tokiem rozumowania, że każda sprzedaż towaru używanego zwolniona z VAT powodowałaby wyłączenie z PCC, zdecydowana większość transakcji sprzedaży używanych samochodów pomiędzy osobami fizycznymi podlegałaby wyłączeniu z PCC (a nie podlega wyłączeniu i podlega opodatkowaniu). Podobnie jest ze zwolnieniem podmiotowym ze względu na kwotę obrotu. Ogólnie należy wskazać, iż celem wprowadzenia powyższego wyłączenia z PCC było wyłączenie spod opodatkowania PCC obrotu profesjonalnego podlegającego co do zasady zakresowi VAT. Zatem sprzedaż dokonana przez podmiot „nieprofesjonalny” (który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT) podlega PCC.
Odnośnie udokumentowania transakcji sprzedaży, podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT, nie może wystawiać faktur VAT oraz nie jest zobowiązany do wystawiania rachunków w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Generalnie wystarczającą formą dokumentacji w takim przypadku jest umowa sprzedaży. Polecamy również artykuł: Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?
