Podatek od nieruchomości od garażu

Pytanie:

"Kupiłam działkę budowlaną i chcę wybudować na niej dom z garażem i obok jeszcze jeden garaż większy. Czy podatek od garażu wolnostojącego będzie wyższy niż podatek od nieruchomości? Czy będzie po prostu doliczony metraż garażu do metrażu domu i będę płacić jeden podatek?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości od garażu

W interpretacjach organów podatkowych i w literaturze podatkowej wskazuje się na dwa elementy, które umożliwiają objęcie garażu podatkiem od nieruchomości właściwym dla całego budynku mieszkalnego, a nie wyższym (jak dla „pozostałych” budynków). Jest to okoliczność, czy garaż znajduje się w bryle budynku, czy też obok budynku oraz czy zgodnie z pozwoleniem na budowę garaż został wbudowany jako odrębny budynek, czy też jako część budynku mieszkalnego. Jeśli garaż nie znajduje się w bryle budynku lub pozwolenie na budowę wyraźnie wskazywało odrębnie na budowę garażu, to garaż należy w świetle ustawy o podatkach i opłatach do kategorii "budynki pozostałe".

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji zawartej w piśmie Ministerstwa Finansów z 11 marca 2005 r. (sygn. LK-833/PP/O5/ST-52) oraz w postanowieniu Prezydenta Miasta Lublina z 17 maja 2006 r. (sygn. Fn.III-3110/Np/2937/2006).

W 2007 r. maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych to 0,57 zł od 1 m.kw. powierzchni użytkowej, a od pozostałych - 6,23 zł od 1 m.kw. powierzchni użytkowej.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika