Podróż służbowa a odmowa pracownika

Pytanie:

"Zamierzam wysłać moich pracowników w zagraniczną podróż służbową, trwającą 20 dni. Czy pracownik może odmówić takiego wyjazdu? "

Odpowiedź prawnika: Podróż służbowa a odmowa pracownika

Podróże służbowe (delegacje) odbywają się na polecenie pracodawcy lub osoby upoważnionej przez niego do wydawania takich poleceń. Pracownik jest nie tylko zobowiązany do wypełniania obowiązków, określonych w umowie o pracę, lecz również powinien stosować się do poleceń przełożonych, o ile nie stoją one w sprzeczności z przepisami prawa lub umową o pracę – stosunek pracy jest stosunkiem podrzędności. Trudno mówić o sprzeczności polecenia wyjazdu z umową o pracę, nawet jeśli nie zapisano w niej wprost, że do obowiązków pracownika należą podróże służbowe. Jednakże w przypadku powtarzania się takich poleceń, uzasadnione będzie rozszerzenie zakresu obowiązków w umowie o pracę. Odmowa wykonania polecenia pracodawcy nie jest niemożliwa, nawet z przyczyn nie określonych w przepisach prawa pracy, lecz jej przyjęcie przez pracownika na pewno będzie zależeć od argumentów pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, że odmowa może zostać wpisana do akt osobowych pracownika. Jak więc wynika z powyższego, pracownik może domówić wyjazdu w podróż służbową, jednakże pracodawca może to potraktować jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika