Prawa współmażonka - członka spółdzielni

Pytanie:

Czy współmałżonka członka spółdzielni mieszkaniowej będąca również członkiem w tej samej spółdzielni co jej mąż ma takie same prawa co jej współmałżonek? Szczególnie chodzi o prawo głosowania na zebraniu członków. Prezes naszej spółdzielni twierdzi z całą stanowczością, że nie ma, ponieważ jego zdaniem tylko jedno z współmałżonków ma do tego prawo.

Masz inne pytanie do prawnika?

18.11.2003

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Prawa współmażonka - członka spółdzielni

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, iż członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Z powyższego wynika (z literalnego brzemienia przepisu art. 3 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), iż zarówno mąż jak i żona są członkami spółdzielni mieszkaniowej, a skoro tak, to wszystkie te prawa, które ustawa czy też statut spółdzielni przyznaje członkom, przysługują im obojgu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: