Odpowiedź prawnika: Prowadzenie spraw kadrowych i podatkowych
Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie oznacza działalność doradztwa podatkowego. Osoba, która chce wykonywać taki zawód musi spełnić szereg warunków. Krajowa Rada Doradców podatkowych prowadzi listę doradców, na którą może być wpisana osoba, która:
-
ma pełną zdolność do czynności prawnych,
-
korzysta z pełni praw publicznych,
-
jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego,
-
posiada wyższe wykształcenie,
-
odbyła w Polsce dwuletnią praktykę zawodową,
-
złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego,
-
wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę, nie później niż w okresie 3 lat od zdania egzaminu.
Należy jednak pamiętać o tym, że doradcy podatkowi mogą sporządzać zeznania swoich klientów lub pomagać im przy tym, ale nie wolno im podpisywać za nich formularzy PIT. Również klienci nie mogą udzielać takich pełnomocnictw. W prawie podatkowym nie ma takich możliwości. Warto też zauważyć, że prowadzenie działalności w zakresie spraw kadrowych może w określonych sytuacjach sprowadzać się także do sporządzania odpowiednich umów o pracę - taka działalność może zostać uznana za udzielanie porad prawnych, do której to działalności także jest konieczne spełnienie szeregu warunków. Jeżeli przedmiotowa działalność miałaby polegać na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych, konieczny jest certyfikat księgowy wydany przez Ministra Finansów.

