Przesłuchanie i ukaranie nierzetelnego biegłego

Pytanie:

Czy mogę w postępowaniu nieprocesowym wnosić o przesłuchanie na najbliższym posiedzeniu sądu biegłego, który wyliczając pożytki nie dopełnił moim zdaniem swoich obowiązków i sporządzając opinię napisał, że najemca zapłacił określoną kwotę czynszu przez okres 2 lat, gdy taka kwota nigdy nie była uiszczona? Czy mogę prosić sąd o wyciągnięcie konsekwencji wobec biegłego (który już otrzymał wynagrodzenie z sądu), a jeżeli tak, to o jakie ukaranie mogę wnosić?

Masz inne pytanie do prawnika?

26.4.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie i ukaranie nierzetelnego biegłego

Do kwestii związanych z biegłym w postępowaniu nieprocesowym stosuje się regulację taką samą jak w procesie.

O tym czy opinia jest źle wykonana czyli niejasna niepełna zawierająca sprzeczności decyduje niezawisły sąd. Sąd również postanowieniem ustala wynagrodzenie za taka sporządzoną opinię. Na to postanowienie służy zażalenie stronie, osobie której to postanowienie dotyczy, a zatem i biegłemu. Subiektywna ocena opinii niekorzystnej dla strony i jej objętość nie może być dla sądu miarodajna i brak jest podstaw do zakwestionowania wymiaru czasu pracy koniecznego do sporządzenia opinii. Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę określa sąd, uwzględniając wymagane od biegłego kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii nakład pracy i poświęcony czas, a także w miarę potrzeby pokrycie wydatków niezbędnych do wykonania zleconej pracy.

Porady prawne

Na podstawie opinii strona może wykazać braki istniejące i ewidentne uchybienia po stronie biegłego, czy biegłych sporządzających opinię. Sąd najczęściej nakazuje biegłym po ich przesłuchaniu uzupełnienie opinii (gdy jest niepełna lub niejasna) albo (gdy stwierdza, że opinia jest nierzetelna, a nawet błędna) może powołać innych biegłych. Do takich wniosków np. o nierzetelności opinii wydanych przez biegłych sąd może dojść w drodze własnych przemyśleń prowadzonych w ramach swobodnej oceny dowodów. Może również dojść do takiego wniosku na skutek przesłuchania biegłego i wykazania sprzeczności oraz błędów w sporządzonej opinii. Strony mają możliwość wskazywania na takie uchybienia.

W razie przedstawienia fałszywej opinii biegły ponosić może odpowiedzialność karną. Ewentualność taką dopuszcza art. 233 paragraf 4 kodeksu karnego, który stanowi, że kto jako biegły przedstawia fałszywą opinię mającą służyć za dowód w postępowaniu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przestępstwo z art. 233 § 4 k.k. może być popełnione tylko umyślnie i tylko z zamiarem bezpośrednim np. jeżeli biegły przewiduje możliwość podania fałszywej opinii i na to się godzi.

Złożenie doniesienia o popełnieniu przestępstwa przez biegłych jest o tyle mało efektywne, iż zasadą jest, że sąd ocenia czy opinia ma charakter opinii sfałszowanej jeśli stwierdzi taki fakt niezaprzeczalny sam kieruje odpowiednie doniesienie do organów ścigania. Jeżeli Sąd nie stwierdzi takiego faktu, nie ma możliwości skutecznego złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa przez biegłego. Przestępstwo z art. 233 § 4 k.k. jest dokonane z chwilą, gdy fałszywa opinia dojdzie do świadomości przesłuchującego (Sądu) lub w przypadku przesyłki zostanie doręczone organowi, który opinie zlecił.

Skoro opinia biegłego jest jednym z dowodów jakie przewiduje kodeks postępowania cywilnego, to należy pamiętać, iż sąd nie jest związany opinią biegłego (biegłych) i ocenia ją zgodnie z jej wiarygodnością i wagą takiego dowodu.

Pamiętać należy, że sąd może zażądać ustnego wyjaśnienia opinii złożonej na piśmie, może też w razie potrzeby zażądać dodatkowej opinii od tych samych lub innych biegłych. Poza tym biegłego można wezwać i przesłuchać biegłych. W tym zakresie stosuje się odpowiednio przepisy o świadkach, z wyjątkiem przepisów o przymusowym sprowadzeniu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jesteś obwiniony w postępowaniu w sprawie o wykroczenie? Poznaj swoje prawa i obowiązki

Jesteś obwiniony w postępowaniu w sprawie o wykroczenie? Poznaj swoje prawa i obowiązki

Kto ma status „obwinionego” w postępowaniu w sprawie o wykroczenie? Obwiniony to osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie.  Do czasu wydania prawomocnego wyroku jesteś uznawany za niewinnego. Nie masz obowiązku dowodzić swojej niewinności. (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)

Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?

Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?

Wiedza o istnieniu niektórych rodzajów dowodów, jakie mogą być powoływane przed sądem jest dość powszechna. Któż z nas nie wie, iż można przed sądem przedstawiać dokumenty, powoływać świadków czy też wnioskować o sporządzenie opinii przez biegłego. (...)

Jak złożyć wniosek leniency?

Jak złożyć wniosek leniency?

Na czym polega program łagodzenia kar (leniency)? Przedsiębiorca, który zawarł ograniczające konkurencję porozumienie, może ubiegać się o całkowite zwolnienie z kary pieniężnej lub redukcję jej wymiaru, jeżeli przyzna się do udziału w porozumieniu i przedstawi Urzędowi informacje (...)

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty (par. 17 rozporządzenia fakturowego). Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej.   Bilety jednorazowe Za fakturę uznaje się również bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych (...)

Wznowienie postępowania podatkowego

Wznowienie postępowania podatkowego

  Jakie przesłanki uzasadniają wznowienie postępowania? Analogicznie jak przy zagadnieniu stwierdzenia nieważności, dopuszczalność tej nadzwyczajnej procedury obwarowana jest warunkami określonymi w przepisach. W tym jednak przypadku najistotniejsze są wady, które dotykają nie tyle (...)

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

  Czemu służy dowód osobisty? Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. "Nowy" dowód osobisty jest (...)

Trudniejsze dowodzenie w postępowaniu cywilnym

Trudniejsze dowodzenie w postępowaniu cywilnym

Sąd w każdej sprawie będzie mógł zobowiązać stronę do przedłożenia wszelkich dokumentów pod rygorem pominięcia ich w dalszym toku postępowania. Taka zmiana wynika z nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, która weszła w życie 3 maja 2012 roku. Zmiany mają przyspieszyć (...)

E-dowód – start: marzec 2019

E-dowód – start: marzec 2019

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację Ministra Cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według obecnego stanu prac e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami (...)

Jak dostać e-dowód?

Jak dostać e-dowód?

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem (...)

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Pojęcie repatrianta Repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Co reguluje ustawa o repatriacji? Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa (...)

Dowody w postępowaniu podatkowym

Dowody w postępowaniu podatkowym

Jednym z najistotniejszych etapów każdego postępowania jest postępowanie dowodowe. Co jest dowodem w postępoaniu podatkowym? Podatnik może w zasadzie przedstawić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Przykładowo dowodami (...)

E-dowody już niedługo

E-dowody już niedługo

Pora na nowe dowody Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, zakłada, że od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Planuje (...)

Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?

Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?

    Kto ma prawo inicjatywy dowodowej? Proces karny nie zna legalnej teorii dowodowej, a w Kodeksie postępowania karnego nie sformułowano zamkniętego katalogu dowodów, w związku z czym dowodem może być wszystko to, co przyczynić się może do wyjaśnienia prawdy. Zgodnie (...)

Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji

Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji

W procesie cywilnym po wydaniu wyroku przez sąd I instancji każda ze stron ma prawo odwołać się od tego wyroku wnosząc apelację. W obecnym stanie prawnym w procesie cywilnym obowiązuje system apelacji pełnej, pozwalającej sądowi drugiej instancji nie tylko na kontrolę prawidłowości postępowania (...)

Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?

Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?

  Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na uchylenie wydanej decyzji administracyjnej, która jest ostateczna i wydanie - po przeprowadzeniu nowego postępowania - nowej decyzji administracyjnej. Wznowienie postępowania może dotyczyć tylko ostatecznej decyzji administracyjnej. (...)

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

JPK - czyli co? Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który (...)

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)

Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?

Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?

Wiedza o istnieniu niektórych rodzajów dowodów, jakie mogą być powoływane przed sądem jest dość powszechna. Któż z nas nie wie, iż można przed sądem przedstawiać dokumenty, powoływać świadków czy też wnioskować o sporządzenie opinii przez biegłego. (...)

Jak złożyć wniosek leniency?

Jak złożyć wniosek leniency?

Na czym polega program łagodzenia kar (leniency)? Przedsiębiorca, który zawarł ograniczające konkurencję porozumienie, może ubiegać się o całkowite zwolnienie z kary pieniężnej lub redukcję jej wymiaru, jeżeli przyzna się do udziału w porozumieniu i przedstawi Urzędowi informacje (...)

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty (par. 17 rozporządzenia fakturowego). Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej.   Bilety jednorazowe Za fakturę uznaje się również bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych (...)

Wznowienie postępowania podatkowego

Wznowienie postępowania podatkowego

  Jakie przesłanki uzasadniają wznowienie postępowania? Analogicznie jak przy zagadnieniu stwierdzenia nieważności, dopuszczalność tej nadzwyczajnej procedury obwarowana jest warunkami określonymi w przepisach. W tym jednak przypadku najistotniejsze są wady, które dotykają nie tyle (...)

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

  Czemu służy dowód osobisty? Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. "Nowy" dowód osobisty jest (...)

Trudniejsze dowodzenie w postępowaniu cywilnym

Trudniejsze dowodzenie w postępowaniu cywilnym

Sąd w każdej sprawie będzie mógł zobowiązać stronę do przedłożenia wszelkich dokumentów pod rygorem pominięcia ich w dalszym toku postępowania. Taka zmiana wynika z nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, która weszła w życie 3 maja 2012 roku. Zmiany mają przyspieszyć (...)

E-dowód – start: marzec 2019

E-dowód – start: marzec 2019

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację Ministra Cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według obecnego stanu prac e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami (...)

Jak dostać e-dowód?

Jak dostać e-dowód?

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem (...)

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Pojęcie repatrianta Repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Co reguluje ustawa o repatriacji? Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa (...)

Dowody w postępowaniu podatkowym

Dowody w postępowaniu podatkowym

Jednym z najistotniejszych etapów każdego postępowania jest postępowanie dowodowe. Co jest dowodem w postępoaniu podatkowym? Podatnik może w zasadzie przedstawić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Przykładowo dowodami (...)

E-dowody już niedługo

E-dowody już niedługo

Pora na nowe dowody Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, zakłada, że od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Planuje (...)

Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?

Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?

    Kto ma prawo inicjatywy dowodowej? Proces karny nie zna legalnej teorii dowodowej, a w Kodeksie postępowania karnego nie sformułowano zamkniętego katalogu dowodów, w związku z czym dowodem może być wszystko to, co przyczynić się może do wyjaśnienia prawdy. Zgodnie (...)

Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji

Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji

W procesie cywilnym po wydaniu wyroku przez sąd I instancji każda ze stron ma prawo odwołać się od tego wyroku wnosząc apelację. W obecnym stanie prawnym w procesie cywilnym obowiązuje system apelacji pełnej, pozwalającej sądowi drugiej instancji nie tylko na kontrolę prawidłowości postępowania (...)

Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?

Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?

  Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na uchylenie wydanej decyzji administracyjnej, która jest ostateczna i wydanie - po przeprowadzeniu nowego postępowania - nowej decyzji administracyjnej. Wznowienie postępowania może dotyczyć tylko ostatecznej decyzji administracyjnej. (...)

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

JPK - czyli co? Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który (...)

Odwołanie w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Odwołanie w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

W jakich przypadkach przysługuje odwołanie? Odwołanie przysługuje: od rozstrzygnięcia lub odrzucenia protestu, w przypadku braku rozpatrzenia protestu w terminie. Kto może wnieść odwołanie? Podmiotami uprawnionymi do wniesienia odwołania są zainteresowani dostawcy lub wykonawcy, a także (...)

Coraz bliżej e-dowody

Coraz bliżej e-dowody

Projekt ustawy o e-dowodach trafił do konsultacji międzyresortowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało propozycję zmian w przepisach, które pozwolą na wprowadzenie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Projekt ustawy w tej sprawie przesłany został (...)

Po co dowody biometryczne?

Po co dowody biometryczne?

Nowe dowody biometryczne umożliwią potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną i złożenie podpisu elektronicznego. Za wymianę starych dokumentów na nowe zapłaci państwo. Rada Ministrów zajmie się dzisiaj projektem założeń do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. (...)

Kiedy e-dowody? Rozporządzenie do ustawy o e-dowodach

Kiedy e-dowody? Rozporządzenie do ustawy o e-dowodach

Kiedy e-dowody? Pod koniec lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Wcześniej został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Równolegle projekt został przekazany do (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Postępowanie w sprawie o wykroczenie

Postępowanie w sprawie o wykroczenie

Sąd nie uznał Pana X za pokrzywdzonego w sprawie o wykroczenie. Czy sad grodzki może z własnej inicjatywy wezwać policjanta w charakterze świadka, czy tylko na wniosek strony/obwinionego Czy nie otrzymanie od Policji pouczenia o tym, że przysługuje prawo zgłoszenia uczestniczenia w procesie (...)

Dokument księgowy a wpis do księgi przychodów

Dokument księgowy a wpis do księgi przychodów

W przepisach podatkowych jest przedstawione co powinna zawierać faktura, rachunek i dowód wewnętrzny aby był uznany za dokument księgowy. Czy oprócz faktury, rachunku i dowodu wewnętrznego są jeszcze inne dokumenty uznawane za dokument księgowy? Czy brak jakiegokolwiek szczegółu, który powinien (...)

Fałszywe dowody

Fałszywe dowody

Jestem w trakcie rozwodu. Moja żona upiera się przy orzekaniu o winie. W związku z tym aby mnie pogrążyć i udowodnić, że podczas jej nieobecności urządzałem w domu imprezy spreparowała zdjęcia sprzed siedmiu laty nakładając na nie datę z czasu trwania małżeństwa oraz je powiększyła. (...)

Prekluzja dowodowa w postępowaniu nakazowym

Prekluzja dowodowa w postępowaniu nakazowym

Sąd gospodarczy wydał z mojego wniosku nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Pozwany dłużnik wniósł zarzuty, w których podnosi nieważność weksla, która rzekomo wynika z innych dokumentów oraz kwestię, że weksel został wypełniony na wyższą kwotę, aniżeli kwota zadłużenia. Pozwany (...)

Odstępne za lokal handlowy kosztem

Odstępne za lokal handlowy kosztem

Mam zamiar wynająć lokal handlowy w pasażu handlowym zarządzanym przez Sp. z o.o. Obecnemu wynajmującemu muszę zapłacic odstępne. Jest on udziałowcem wspomnianej spółki bedącej właścicielem pasażu lecz lokal wynajmuje od spółki tak jak pozostali handlowcy w pasażu. Prowadzę działalność (...)

Dowody w postępowaniu nieprocesowym

Dowody w postępowaniu nieprocesowym

Wystąpiłem do sądu o pozbawienie prawa opieki obecnego opiekuna prawnego, który ma taką opiekę nad ubezwłasnowolnionym całkowicie. Posiadam dowody świadczące o tym, że opiekun źle wywiązuję się z obowiązków potwierdzone opinią ordynatora szpitala i listem samego chorego skierowanym (...)

Nowe dowody w sprawie o alimenty

Nowe dowody w sprawie o alimenty

Odbywa się proces o podwyższenie alimentów. Czy strona w jego trakcie może przedstawić nowe dowody, nie ujęte w pozwie? Tak, co do zasady w procesie o alimenty zgodnie z art. 217 kpc strona może aż do zamknięcia rozprawy (czyli do zakończenia ostatniej rozprawy przed ogłoszeniem wyroku) (...)

Zeznanie niewiarygodnych świadków

Zeznanie niewiarygodnych świadków

Podałam przyrodnią siostrę do sądu o zachowek z darowizną na jej rzecz w postaci domu doliczoną do spadku. W odpowiedzi na pozew przeczytałam, że zostałam obdarowana przez ojca pozwanej i moją nieżyjącą Mamę materiałami budowlanymi, bliżej nie określoną ilością złota, które ponoć (...)

Księgowanie przychodu.

Księgowanie przychodu.

Udzielam pożyczki osobie fizycznej. Moim przychodem jest prowizja za jej udzielenie zwolniona z VAT. Klient nie żąda faktury. Jakim dokumentem należy księgować taki przychód? Stosownie do treści § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia (...)

Udokumentowanie sprzedaży niefakturowanej

Udokumentowanie sprzedaży niefakturowanej

Sp. z o.o. w organizacji zawiązana została 22.08.2008 r. W zakresie podstawowej działalności ma usługi informatyczne, także sprzedaż detaliczną książek. Jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Ze względu na fakt, że rozpoczyna działalność nie ma kasy fiskalnej. Na usługi i wyroby (...)

Paragon jako dowód poniesienia kosztu

Paragon jako dowód poniesienia kosztu

Czy zakup ryzy papieru do biura i potwierdzony paragonem z kasy fiskalnej ze sklepu można uznać za udokumentowanie wydatku i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy wymagane są inne dokumenty aby zaliczyć paragon fiskalny za dokument księgowy? W przypadku podatników podatku dochodowego (...)

Ryczałt a dowody zakupu towarów

Ryczałt a dowody zakupu towarów

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego odzieży powinna mieć udokumentowany zakup towaru. Ta osoba rozlicza się na zasadzie ryczałtu. Jakie są zasady dokumentowania zakupu towaru i co powinna dokumentować? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym (...)

Okres przechowywania danych przez bank

Okres przechowywania danych przez bank

Podczas kontroli podatkowej inspektor UKS zażądał wyciągów z rachnuku bankowego za lata 2000-2005, w celu udowodnienia uzyskanych w w/w okresie uzyskanych dochodów i poniesionych wydatków.Czy bank przechowuje i ma obowiązek udostęniać zapisy operacji na rachunku sprzed 10 lat, skoro przedmiotowy (...)

Prywatny detektyw jako świadek

Prywatny detektyw jako świadek

Matka mojego dziecka w ogóle nie zajmuje się dzieckiem, widzi go tylko w nocy, jak wraca ze szkoły i imprez, zajmuje się nim jej matka. Czy jeżeli wynajmę prywatnego detektywa, żeby dostarczył dowody, że matka zaniedbuje mojego syna, to może on też być moim świadkiem na rozprawie i czy jego (...)

Obowiązek powoływania dowodów w treści pozwu

Obowiązek powoływania dowodów w treści pozwu

Wydaje mi się, że w postępowaniu cywilnym obowiązuje zasada, że wszystkie możliwe dowody trzeba przedstawić już w pozwie, ponieważ przedstawienie ich później na rozprawie może powodować, że sąd może nie wziąć ich pod uwagę. Czy mam rację? Ogólną regułą jest, że pozew, obok (...)

Dokument księgowy a wpis do księgi przychodów

Dokument księgowy a wpis do księgi przychodów

W przepisach podatkowych jest przedstawione co powinna zawierać faktura, rachunek i dowód wewnętrzny aby był uznany za dokument księgowy. Czy oprócz faktury, rachunku i dowodu wewnętrznego są jeszcze inne dokumenty uznawane za dokument księgowy? Czy brak jakiegokolwiek szczegółu, który powinien (...)

Fałszywe dowody

Fałszywe dowody

Jestem w trakcie rozwodu. Moja żona upiera się przy orzekaniu o winie. W związku z tym aby mnie pogrążyć i udowodnić, że podczas jej nieobecności urządzałem w domu imprezy spreparowała zdjęcia sprzed siedmiu laty nakładając na nie datę z czasu trwania małżeństwa oraz je powiększyła. (...)

Prekluzja dowodowa w postępowaniu nakazowym

Prekluzja dowodowa w postępowaniu nakazowym

Sąd gospodarczy wydał z mojego wniosku nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Pozwany dłużnik wniósł zarzuty, w których podnosi nieważność weksla, która rzekomo wynika z innych dokumentów oraz kwestię, że weksel został wypełniony na wyższą kwotę, aniżeli kwota zadłużenia. Pozwany (...)

Odstępne za lokal handlowy kosztem

Odstępne za lokal handlowy kosztem

Mam zamiar wynająć lokal handlowy w pasażu handlowym zarządzanym przez Sp. z o.o. Obecnemu wynajmującemu muszę zapłacic odstępne. Jest on udziałowcem wspomnianej spółki bedącej właścicielem pasażu lecz lokal wynajmuje od spółki tak jak pozostali handlowcy w pasażu. Prowadzę działalność (...)

Dowody w postępowaniu nieprocesowym

Dowody w postępowaniu nieprocesowym

Wystąpiłem do sądu o pozbawienie prawa opieki obecnego opiekuna prawnego, który ma taką opiekę nad ubezwłasnowolnionym całkowicie. Posiadam dowody świadczące o tym, że opiekun źle wywiązuję się z obowiązków potwierdzone opinią ordynatora szpitala i listem samego chorego skierowanym (...)

Nowe dowody w sprawie o alimenty

Nowe dowody w sprawie o alimenty

Odbywa się proces o podwyższenie alimentów. Czy strona w jego trakcie może przedstawić nowe dowody, nie ujęte w pozwie? Tak, co do zasady w procesie o alimenty zgodnie z art. 217 kpc strona może aż do zamknięcia rozprawy (czyli do zakończenia ostatniej rozprawy przed ogłoszeniem wyroku) (...)

Zeznanie niewiarygodnych świadków

Zeznanie niewiarygodnych świadków

Podałam przyrodnią siostrę do sądu o zachowek z darowizną na jej rzecz w postaci domu doliczoną do spadku. W odpowiedzi na pozew przeczytałam, że zostałam obdarowana przez ojca pozwanej i moją nieżyjącą Mamę materiałami budowlanymi, bliżej nie określoną ilością złota, które ponoć (...)

Księgowanie przychodu.

Księgowanie przychodu.

Udzielam pożyczki osobie fizycznej. Moim przychodem jest prowizja za jej udzielenie zwolniona z VAT. Klient nie żąda faktury. Jakim dokumentem należy księgować taki przychód? Stosownie do treści § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia (...)

Udokumentowanie sprzedaży niefakturowanej

Udokumentowanie sprzedaży niefakturowanej

Sp. z o.o. w organizacji zawiązana została 22.08.2008 r. W zakresie podstawowej działalności ma usługi informatyczne, także sprzedaż detaliczną książek. Jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Ze względu na fakt, że rozpoczyna działalność nie ma kasy fiskalnej. Na usługi i wyroby (...)

Paragon jako dowód poniesienia kosztu

Paragon jako dowód poniesienia kosztu

Czy zakup ryzy papieru do biura i potwierdzony paragonem z kasy fiskalnej ze sklepu można uznać za udokumentowanie wydatku i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy wymagane są inne dokumenty aby zaliczyć paragon fiskalny za dokument księgowy? W przypadku podatników podatku dochodowego (...)

Ryczałt a dowody zakupu towarów

Ryczałt a dowody zakupu towarów

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego odzieży powinna mieć udokumentowany zakup towaru. Ta osoba rozlicza się na zasadzie ryczałtu. Jakie są zasady dokumentowania zakupu towaru i co powinna dokumentować? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym (...)

Okres przechowywania danych przez bank

Okres przechowywania danych przez bank

Podczas kontroli podatkowej inspektor UKS zażądał wyciągów z rachnuku bankowego za lata 2000-2005, w celu udowodnienia uzyskanych w w/w okresie uzyskanych dochodów i poniesionych wydatków.Czy bank przechowuje i ma obowiązek udostęniać zapisy operacji na rachunku sprzed 10 lat, skoro przedmiotowy (...)

Prywatny detektyw jako świadek

Prywatny detektyw jako świadek

Matka mojego dziecka w ogóle nie zajmuje się dzieckiem, widzi go tylko w nocy, jak wraca ze szkoły i imprez, zajmuje się nim jej matka. Czy jeżeli wynajmę prywatnego detektywa, żeby dostarczył dowody, że matka zaniedbuje mojego syna, to może on też być moim świadkiem na rozprawie i czy jego (...)

Obowiązek powoływania dowodów w treści pozwu

Obowiązek powoływania dowodów w treści pozwu

Wydaje mi się, że w postępowaniu cywilnym obowiązuje zasada, że wszystkie możliwe dowody trzeba przedstawić już w pozwie, ponieważ przedstawienie ich później na rozprawie może powodować, że sąd może nie wziąć ich pod uwagę. Czy mam rację? Ogólną regułą jest, że pozew, obok (...)

Przytaczanie dowodów i okoliczności faktycznych

Przytaczanie dowodów i okoliczności faktycznych

Czy gdy składam odpowiedź na pozew rozwodowy, to muszę do tego mieć prawnika? Chcę przedstawić w odpowiedzi same fakty. Sprawa będzie biec bardzo długo i nie chcę ujawniać wszystkich faktów, ponieważ strona skarżąca jest przekonana o tym, że nie mam żadnych dowodów na obronę. W jakiej (...)

Dowód dla dziecka - wniosek jednego z rodziców

Dowód dla dziecka - wniosek jednego z rodziców

Jesteśmy po rozwodzie, sąd ustalił przebywanie trojga nieletnich dzieci przy ojcu z powierzeniem opieki obojgu rodzicom. Żona przebywa za granicą. Chciała, abym podpisał się pod wnioskiem o paszporty dla dzieci, czego odmówiłem. Złożyła wniosek więc o dowody tymczasowe, bo jak twierdzi (...)