Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie świadka na odległość
Z przedstawionej sytuacji nie wynika czy przesłuchanie ma nastąpić w postępowaniu karnym czy też cywilnym. Jednakże zasady przesłuchania świadka na odległość są podobne w obu postępowaniach. Zgodnie z przepisem art. 263 kpc przesłuchanie osób dotkniętych chorobą lub kalectwem odbywa się w miejscu, gdzie przebywają, jeżeli nie mogą go opuścić. W przepisie tym chodzi o osoby, które ze względu na chorobę (trwałą lub czasową) albo kalectwo nie mogłyby, bez szkody dla zdrowia lub nadmiernej niedogodności, przybyć w celu przesłuchania do budynku sądu. Jest to więc odstępstwo od ogólnej zasady stanowiącej, że posiedzenia sądowe odbywają się w budynku sądowym. Stan choroby bądź kalectwa winien być wykazany zaświadczeniami lekarskimi.

W postępowaniu karnym natomiast zagadnienie to jest regulowane przepisem art. 177 § 2 kpk. Według wskazanego przepisu, świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się usunąć przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu.
Dlatego też, należy poinformować niezwłocznie sąd, koniecznie przed terminem posiedzenia, w formie pisemnej, a także wskazane jest poinformowanie telefoniczne sądu, o niemożności stawiennictwa ze względu na inwalidztwo z jednoczesnym wnioskiem o przesłuchanie na odległość na zasadzie pomocy sądowej. Okoliczność taką należy uzasadnić posiadanym orzeczeniem o inwalidztwie.
