Data rozpoczęcia działalności spółki

Pytanie:

"Spółka z o.o. powstała w dniu 06.09.2007 /data umowy spółki/. W umowie spółki nie określono innej niż zawarcie tejże umowy daty rozpoczęcia działalności. Pierwsza de facto operacja gospodarcza w postaci wniesienia aportu miała miejsce 06.09.2007. Jednakże na deklaracji NIP-2 jako data rozpoczęcia działalności wpisana została data 08.09.2007, ponieważ - jak twierdzą w urzędzie skarbowym - data rozpoczęcia działalności nie może być wcześniejsza niż data złożenia NIP-2. Która z tych dat: 06.09.2007, czy 08.09.2007 powinna być wpisana na deklaracji rocznej CIT-8 oraz w sprawozdaniu finansowym spółki za 2007 jako data początkowa?"

Odpowiedź prawnika: Data rozpoczęcia działalności spółki

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują pojęcia "rozpoczęcie działalności", natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, dniem tym może być dzień poniesienia pierwszych wydatków (tak: informacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z dnia 31 grudnia 2003 r., sygn. US40/DP/423/AP/361/2003). Także wniesienie przez wspólników wkładów (w formie pieniężnej lub niepieniężnej), jest przejawem rozpoczęcia działalności, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o rachunkowości (tak: postanowienie Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2005 r., sygn. P-3/423-8/05).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika