Renta socjalna a możliwość zatrudnienia

Pytanie:

Sąd, w postępowaniu odwoławczym od decyzji ZUS odmawiającej prawa do renty socjalnej, przyznał ubezpieczonemu prawo do renty socjalnej w związku z ustaleniem przez biegłych sądowych jego całkowitej niezdolności do pracy. Rentę przyznano na czas określony. Czy w czasie obowiązywania uprawnienia do renty socjalnej ubezpieczony może podjąć jakiekolwiek legalne zatrudnienie?

Masz inne pytanie do prawnika?

25.5.2012

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Renta socjalna a możliwość zatrudnienia

Pojęcie niezdolności do pracy służy ustaleniu praw do świadczeń emerytalno-rentowych i stwierdzane jest w trybie przewidzianym przez art. 12-14 ustawy z dnia z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227). Orzekając o niezdolności do pracy lekarze orzecznicy biorą pod uwagę m.in. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania zawodowego.

Porady prawne

Natomiast każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie o tym, że jego stan zdrowia pozwala na jej wykonywanie. Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań na określonym stanowisku - art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku kodeksu pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94). Lekarz przeprowadza badanie profilaktyczne na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikiem oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69 poz. 33). W konkluzji, jeżeli lekarz medycyny pracy stwierdzi brak przeciwwskazań do pacy na danym stanowisku osoby niezdolnej do pracy, pracodawca może taką osobę zatrudnić.

Należy natomiast pamiętać, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 r., nr 135 poz. 1268):

1. Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.

Tym samym osoba pobierająca rentę socjalna i podejmująca zatrudnienie musi powiadomić ZUS o uzyskiwanych przychodach.

Osoba niezdolna do pracy może również podejmować inne formy zarobkowania – np. prowadzić działalność gospodarczą.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Pierwsza polska Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

Pierwsza polska Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

Uchwała w sprawie przyjęcia dokumentu Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 Kompleksowy i obszerny dokument o charakterze strategicznym – Rada Ministrów przyjęła pierwszą polską Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. – "Strategia (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)

Dla kogo renta socjalna?

Dla kogo renta socjalna?

Kto nie może pracować ze względu na stan zdrowia, nie mając prawa do innych świadczeń ZUS, może w pewnych przypadkach ubiegać się o rentę socjalną.  Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę socjalną? Może uzyskać prawo do renty socjalnej osoba spełniająca poniższe (...)

Emerytury i renty w 2019 r.

Emerytury i renty w 2019 r.

Poznaj obowiązujące kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków do emerytur i rent, kwotę bazową, wysokość renty socjalnej i świadczenia przedemerytalnego, a także kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz kwoty (...)

Wyższe świadczenia z ZUS

Wyższe świadczenia z ZUS

Świadczenia z ZUS wzrosły o kilka procent Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Od 1 marca 2021 r. świadczenia są wyższe o ponad 4 proc. Minimalna emerytura wzrosła o 50,88 zł. Niemal milion emerytów i rencistów już otrzymało (...)

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2018 r.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2018 r.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2018 r. Od 1 marca 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzuje świadczenia emerytalno-rentowe przyznane przed 1 marca 2018 r., do których prawo powstało do 28 lutego 2018 r. Jeśli ZUS wstrzyma komuś wypłatę świadczenia (np. gdy osiąga (...)

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Danina solidarnościowa i wsparcie dla niepełnosprawnych

Danina solidarnościowa i wsparcie dla niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki proponuje zmiany w konstytucji wprowadzające zasady sprawiedliwego i solidarnego państwa - Dzisiaj chcemy zaproponować, by ci ludzie, którzy są najbardziej poszkodowani przez los, zostali dodatkowo wsparci. Solidarne i sprawiedliwe państwo, które jest (...)

Nowa ustawa o rencie socjalnej

Nowa ustawa o rencie socjalnej

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 o rencie socjalnej normuje zasady i tryb przyznawania oraz wypłaty renty socjalnej. Tekst ustawy został przekazany do Senatu, a Senat nie wniósł do jej postanowień żadnych poprawek.Ustawa wskazuje, że prawo do renty socjalnej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo (...)

II etap programu „Za życiem”

II etap programu „Za życiem”

Senat za II etapem programu „Za życiem” Po wprowadzeniu pierwszego etapu programu „Za życiem” czas na jego kolejną odsłonę. Dzięki uchwaleniu przez Senat nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych II etap (...)

Wypłata renty niezależnie od wysokości zarobków?

Wypłata renty niezależnie od wysokości zarobków?

Niezdolni do pracy renciści będą mogli dorabiać bez obaw o utratę pobieranego świadczenia. Ich renta nie będzie ulegała bowiem zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiągania przychodów z pracy zarobkowej, bez względu na ich wysokość. Do harmonogramu prac Rady Ministrów (...)

Nowe zasady zawieszania i zmniejszana renty socjalnej

Nowe zasady zawieszania i zmniejszana renty socjalnej

Od 2022 r. obowiązują korzystne zmiany dla osób dorabiających do renty socjalnej. Stosuje się te same zasady, które dotyczą dorabiających do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla wielu osób oznacza to możliwość osiągania dodatkowych przychodów i (...)

Wsparcie osób niepełnosprawnych

Wsparcie osób niepełnosprawnych

Wsparcie osób niepełnosprawnych jest jednym z priorytetów polityki rodzinnej obecnego rządu.  Pomoc na co dzień i kolejne lata Szeroko rozumiana polityka rodzinna oznacza wspieranie także grup wymagających szczególnej ochrony, czyli m.in. osób niepełnosprawnych. Bieżący (...)

Na jaką pomoc społeczną można liczyć?

Na jaką pomoc społeczną można liczyć?

Jakie są kryteria przyznawania świadczeń z pomocy społecznej? Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony (...)

Będą zmiany dla spółdzielni socjalnych?

Będą zmiany dla spółdzielni socjalnych?

Jakie zmiany dla spółdzielni socjalnych? Do konsultacji społecznych MRPiPS przekazało projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, który na nowo definiuje działalność spółdzielni oraz wzmacnia pozycję jej pracowników.  – "Spółdzielnie (...)

Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Osoby niepełnosprawne nie są skazane na brak pracy. Mogą sobie radzić na rynku pracy równie dobrze jak pełnosprawni pracownicy. Instrumenty wsparcia Warto powiedzieć o instrumentach wsparcia, które wspomagać mają zatrudnienie osób niepełnosprawnych, (...)

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (zwana "ustawą wypadkową") określa m.in. rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasady ustalania prawa do zasiłku chorobowego, (...)

Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi szereg programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W ślad za uruchomionymi programami idą zwiększone wydatki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Środki na wsparcie osób niepełnosprawnych W (...)

Wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych

Wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych

Jakie wsparcie przewidziano dla osób niepełnosprawnych? Z jakich świadczeń może skorzystać opiekun osoby niepełnosprawnej? O tym w niniejszym artykule. Na jakie wsparcie mogą liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych? Wsparcie finansowe dla osoby, która rezygnuje lub (...)

Jakie świadczenia niepieniężne mogą być przyznane z pomocy społecznej?

Jakie świadczenia niepieniężne mogą być przyznane z pomocy społecznej?

Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Gmina i powiat, obowiązane do wykonywania zadań pomocy społecznej, nie mogą odmówić pomocy osobie potrzebującej, mimo istniejącego obowiązku (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną (dawniej z opieki społecznej, teraz z ZUS) i dodatek pielęgnacyjny, który pobiera moja mama - dawny I stopień niepełnosprawności ze względu na ogólny stan zdrowia oraz ze względu na wzrok - na orzeczeniu jest dopisek o całkowitej niezdolności (...)

Renta socjalna a renta cywilna

Renta socjalna a renta cywilna

Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną (dawniej z opieki społecznej, teraz z ZUS-u) i dodatek pielęgnacyjny, który pobiera moja mama. Mam dawny I stopień niepełnosprawności ze względu na ogólny stan zdrowia oraz ze względu na wzrok, na orzeczeniu jest dopisek o całkowitej (...)

Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności

Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności

Planujemy zatrudnić na stanowisku pomoc kucharza osobę z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności. Jak wynika z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyczyną niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe (01-U). Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie (...)

Renta socjalna

Renta socjalna

Jestem osobą niepełnosprawną, która to niepełnosprawność powstała przed 26 rokiem życia w trakcie kontynuowania nauki na studiach wyższych. Z tego tytułu pobieram rentę socjalną. Czy należy również zarejestrować się jako osoba bezrobotna? Kto ma obowiązek płacenia za mnie składek (...)

Urlop zdrowotny pracownika socjalnego

Urlop zdrowotny pracownika socjalnego

Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że pracownik socjalny, pracujący na tym stanowisku nieprzerwanie 5 lat ma prawo do 10-cio dniowego urlopu zdrowotnego i musi go wybrać w ustawowo wyznaczonym czasie. Pracownik socjalny po przepracowaniu ok. 3,5 roku udał się na urlop macierzyński. Zakład pracy (...)

Renta rodzinna a zaległości w ZUS

Renta rodzinna a zaległości w ZUS

Czy przyznanie renty rodzinnej po zmarłym ojcu małoletniej córce jest uzależnione od zapłacenia na rzecz ZUS zaległych, niezapłaconych przez zmarłego składek? Jeżeli tak, czy dotyczy to wszystkich należności niezapłaconych, czy tylko za ostatnie 5 lat, jeżeli taki okres zatrudnienia zastanie (...)

Warunki wcześniejszej emerytury

Warunki wcześniejszej emerytury

Rok urodzenia 1950. 18 lat pracy. Renta ponad 15 lat, całkowita niezdolność do pracy. Czy jest możliwość wcześniejszej emerytury? Jak postępować w ZUS? Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS spowodowała, że uprawnieni do wcześniejszej emerytury są osoby, które nie tylko tuż przed (...)

Zbieg świadczeń ZUS a zerowy przychód

Zbieg świadczeń ZUS a zerowy przychód

Od kilku lat prowadziłem działalność gospodarczą. Podczas wykonywania czynności związanych z działalnością gospodarczą uległem wypadkowi przy pracy. W szpitalu przeleżałem ponad rok. Nie mogłem zamknąć działalności gospodarczej ponieważ przed wypadkiem nikogo nie upoważniłem. (...)

Warunki nabycia prawa do renty

Warunki nabycia prawa do renty

W maju 2002 r. uległem wypadkowi wskutek pobicia. Byłem zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku. Po rekonwalescencji stawiłem się na komisję w PZ d/s O o N, gdzie uznano mnie niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym na czas określony. Wskutek tego orzeczenia w pomocy spolecznej otrzymałem (...)

Pojęcie częściowej niezdolności do pracy

Pojęcie częściowej niezdolności do pracy

25 stycznia 2015 r. minęło 6 miesięcy jak przebywałem na zwolnieniu lekarskim z tytułu zniszczonego stawu skokowego. Lekarz prowadzący wydał zaświadczenie, iż w obecnym stanie nie rokuję nadziei powrotu do zdrowia. Rozpocząłem starania o rentę, a w międzyczasie odmówiono mi wypłaty zasiłków (...)

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy

Zleceniobiorca zatrudniony od 1.01.2011 do 31.06.2011 podlega dobrowolnemu ubezpieczaniu chorobowemu. Dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 18.01 - 21.01.2011 (posiada prawo do zasiłku chorobowego). Na umowie określono jego wynagrodzenie za cały okres trwania umowy w kwocie 9 000 zł brutto, które (...)

Okres ubezpieczenia a prawo do renty

Okres ubezpieczenia a prawo do renty

Czy to możliwe aby osoba ubiegajaca się o rentę i pozbawiona prawa do podjęcia pracy nie otrzymała renty ze względu na niedostateczną ilość uprzednio przepracowanych dni w ciągu jakiegoś okresu? Przyjmujemy, iż przedmiotem pytania jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do niej (...)

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Stoję przed koniecznością operacji i późniejszego okresu zwolnienia lekarskiego po zabiegu. Pensja moja jest dwuskładnikowa (zasadnicza i premia-ok.50% na 50%). Czy wypłata zasiłku chorobowego jest naliczana od całomiesięcznego poboru czy tylko od części (...)

Zasiłek chorobowy przed ciążą

Zasiłek chorobowy przed ciążą

Jak długo przysługuje mi zasiłek chorobowy w związku z ciążą? Przez jaki okres się on należy i w jakiej wysokości? Czy prawdą jest, że kobiecie w ciąży przysługuje przez cały okres tylko 172 dni zasiłku chorobowego? Jeśli tak to jak to wygląda po tych 172 dniach? Zasiłek chorobowy (...)

Chorobowe po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Chorobowe po ustaniu tytułu ubezpieczenia

W nawiązaniu do art. 46 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zmienionego ustawą z dnia 20.04.04 r. (Dz. U. 2004 r., Nr 121 poz. 1264) o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw - czy ustał tytuł ubezpieczenia (...)

Warunki nabycia prawa do renty

Warunki nabycia prawa do renty

W maju 2002 r. uległem wypadkowi wskutek pobicia. Byłem zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku. Po rekonwalescencji stawiłem się na komisję w PZ d/s O o N, gdzie uznano mnie niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym na czas określony. Wskutek tego orzeczenia w pomocy spolecznej otrzymałem (...)

Pojęcie częściowej niezdolności do pracy

Pojęcie częściowej niezdolności do pracy

25 stycznia 2015 r. minęło 6 miesięcy jak przebywałem na zwolnieniu lekarskim z tytułu zniszczonego stawu skokowego. Lekarz prowadzący wydał zaświadczenie, iż w obecnym stanie nie rokuję nadziei powrotu do zdrowia. Rozpocząłem starania o rentę, a w międzyczasie odmówiono mi wypłaty zasiłków (...)

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy

Zleceniobiorca zatrudniony od 1.01.2011 do 31.06.2011 podlega dobrowolnemu ubezpieczaniu chorobowemu. Dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 18.01 - 21.01.2011 (posiada prawo do zasiłku chorobowego). Na umowie określono jego wynagrodzenie za cały okres trwania umowy w kwocie 9 000 zł brutto, które (...)

Okres ubezpieczenia a prawo do renty

Okres ubezpieczenia a prawo do renty

Czy to możliwe aby osoba ubiegajaca się o rentę i pozbawiona prawa do podjęcia pracy nie otrzymała renty ze względu na niedostateczną ilość uprzednio przepracowanych dni w ciągu jakiegoś okresu? Przyjmujemy, iż przedmiotem pytania jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do niej (...)

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Stoję przed koniecznością operacji i późniejszego okresu zwolnienia lekarskiego po zabiegu. Pensja moja jest dwuskładnikowa (zasadnicza i premia-ok.50% na 50%). Czy wypłata zasiłku chorobowego jest naliczana od całomiesięcznego poboru czy tylko od części (...)

Zasiłek chorobowy przed ciążą

Zasiłek chorobowy przed ciążą

Jak długo przysługuje mi zasiłek chorobowy w związku z ciążą? Przez jaki okres się on należy i w jakiej wysokości? Czy prawdą jest, że kobiecie w ciąży przysługuje przez cały okres tylko 172 dni zasiłku chorobowego? Jeśli tak to jak to wygląda po tych 172 dniach? Zasiłek chorobowy (...)

Chorobowe po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Chorobowe po ustaniu tytułu ubezpieczenia

W nawiązaniu do art. 46 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zmienionego ustawą z dnia 20.04.04 r. (Dz. U. 2004 r., Nr 121 poz. 1264) o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw - czy ustał tytuł ubezpieczenia (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. Czy jesteście mi Państwo w stanie poradzić jakie składki powinnam płacić, żeby taki (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. Czy jesteście mi Państwo w stanie poradzić jakie składki powinnam płacić, żeby taki (...)

Przesłanki renty z tytułu niezdolności do pracy

Przesłanki renty z tytułu niezdolności do pracy

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę z ogólnego stanu zdrowia? Mam 54 lata, jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, pracowałem na roli od 16 roku życia, posiadam 18 lat składkowych i 15 nieskładkowych, ostatni zasiłek dla bezrobotnych otrzymałem w marcu 1998 r. Rozumiemy, (...)

Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne

Jakie są przesłanki uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego? W tym zakresie znajdą zastosowanie przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, albowiem do nich odsyła w tej materii ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, w dniu powrotu do pracy po długotrwałej chorobie

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, w dniu powrotu do pracy po długotrwałej chorobie

Pracodawca zamierzał wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. O zamiarze wypowiedzenia zawiadomił organizację związkową, uzyskując jej zgodę. Nie zdołano jednak wręczyć pracownikowi wypowiedzenia, który telefonicznie zażądał 2 dni (...)

Renta a okresowa niezdolność do pracy

Renta a okresowa niezdolność do pracy

Trzy lata temu otrzymałam z tytułu choroby zawodowej 30% uszczerbku na zdrowiu i rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Obecnie stan mojego zdrowia uległ pogorszeniu, a do tego ZUS pozbawił mnie renty. Czy lekarz orzekający w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia może cofnąć (...)

Pracodawca nie chce mnie ponownie zatrudnić.

Pracodawca nie chce mnie ponownie zatrudnić.

Od 4 lat pracuję w drukarni. Podczas wakacji, doznałam poważnego urazu kolana, który wymagał operacji i długotrwałej rehabilitacji. W sumie na zwolnieniu lekarskim byłam 180 dni, do tego później na zasiłku rehabilitacyjnym. W tym czasie mój pracodawca rozwiązał ze mną umowę, przy czym (...)

Warunki przyznania renty szkoleniowej

Warunki przyznania renty szkoleniowej

Czy ZUS może odebrać mi rentę wypadkową (w związku z wypadkiem w pracy), na której przebywałem 4,5 roku i lekarz orzecznik orzekł niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie (przepracowałem w kopalni 20 lat i 4m-ce i mam wykształcenie średnie górnicze), a jednocześnie uznał celowość (...)

Niezdolność do pracy nauczyciela mianowanego

Niezdolność do pracy nauczyciela mianowanego

Karta Nauczyciela mówi w art. 23 ust. 1 pkt 2: Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza rok. Byłem niezdolny do pracy od 02.03.2003 do 29.02.2004 (...)