Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa

Pytanie:

"Czy można wystąpić o rozdzielność majątkową pozostając dalej w związku, do kogo należy się zwrócić, jak długo to trwa i jakie mogą być koszty? "

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa

Co do zasady między małżonkami ma miejsce ustrój wspólności majątkowej. Wspólność ta może być jednak zniesiona lub ograniczona zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w czasie jego trwania. Dokonuje się tego w formie specjalnej umowy, nazwanej intercyzą. Intercyza musi być sporządzona w formie aktu notarialnego i obowiązuje od momentu jej podpisania, jeśli strony nie postanowią inaczej. Maksymalna stawka wynagrodzenia notariusza za sporządzenie intercyzy wynosi 400 zł. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona lub rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowią inaczej. Do zawarcia intercyzy potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Jeżeli takiej nie ma, można, z ważnych powodów, znieść wspólność ustawową sądownie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wojciech Górski 2013-06-03 10:26:06

    W tytule strony podano iż w jej treści będą omówione prawa i obowiązki obu stron. W treści strony nie potrafię znaleźć tych informacji. Gdzie moge je znaleźć. Z góry dziękuje za pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika