Rozliczenie dochodów z Islandii

Pytanie:

W roku 2006 nie uzyskałem w Polsce żadnych dochodów. Od lutego do grudnia z przerwami pracowałem na umowę o pracę w Islandii (rozliczenie z tamtym Urzędem skarbowym już zrobiłem). W kraju natomiast pozostała moja małżonka, która nie miała żadnych dochodów w 2006 roku. Czy jeśli moja małżonka rozliczy się sama w Polsce, tj. przedstawi zerowy PIT, to czy ja również mam obowiązek złożenia PIT-u?

Masz inne pytanie do prawnika?

23.3.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rozliczenie dochodów z Islandii

Z zawartej umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r. wynika, że w odniesieniu do dochodów uzyskanych w Islandii zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego. Powyższe wynika z art. 23 ust. 1 zawartej umowy. Oznacza to, że podlega Pan obowiązkom przewidzianym w art. art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. ma Pan obowiązek uzyskany zagraniczny dochód wykazać do opodatkowania w Polsce. Dochody uzyskane przez Pana podlegają w Polsce rozliczeniu w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy w Polsce uzyskał Pan jeszcze dochody z innych źródeł.

Porady prawne

W przedstawionej przez Pana sytuacji najkorzystniejszym podatkowo rozwiązaniem będzie złożenie zeznania rocznego, w którym rozliczy się pan wspólnie z małżonką zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Może Pan również rozliczyć się, tak jak Pan na to wskazuje, indywidualnie.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne