Sprzedaż bezrachunkowa bez kasy rejestrującej

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą (ryczałt bez VAT). Na chwilę obecną nie mam obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Księgowość zleciłem biuru rachunkowego. Ewidencje sprzedaży prowadzę następująco: w sklepie mam zeszyt sprzedaży bezrachunkowej w którym wpisuje każdą sprzedaż. Po skończeniu dnia wystawia jeden dokument wewnętrzny na łączną sprzedaż bezrachunkową w danym dniu (na podstawie zeszytu sprzedaży bezrachunkowej). Właściciele sąsiednich sklepów mówią mi, że zeszyt sprzedaży bezrachunkowej prowadzę niepotrzebnie - mogę tylko na koniec dnia \"zliczyć pieniądze w kasetce\" i na podstawie zliczenia wystawić dokument wewnętrzny na łączną sprzedaż bezrachunkową w danym dniu. Czy mam obowiązek prowadzenia \"zeszytu sprzedaży bezrachunkowej\" i wpisywania do niego każdej sprzedanej rzeczy, czy też nie mam obowiązku, i wystarczy jak na koniec dnia zsumuję pieniądze w kasetce?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż bezrachunkowa bez kasy rejestrującej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych określa sposób prowadzenia przez podatników, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ewidencji przychodów, a także sposób dokumentowania przychodów oraz obliczania należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;

Zgodnie z § 3 wskazanego Rozporządzenia zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT (w szczególności faktur VAT marża, faktur VAT RR, faktur VAT MP), dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych dalej „fakturami”, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem zasadniczo wystarczy jeden dowód wewnętrzny wystawiany na koniec dnia. Przepisy przy tym nie dookreślają, czy należy zapisywać każdą transakcję, czy wystarczy zliczenie kasy na koniec dnia. W praktyce zliczenie kasy na koniec dnia jest z pewnością mniej uciążliwe.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika