Sprzedaż bezrachunkowa bez kasy rejestrującej

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą (ryczałt bez VAT). Na chwilę obecną nie mam obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Księgowość zleciłem biuru rachunkowego. Ewidencje sprzedaży prowadzę następująco: w sklepie mam zeszyt sprzedaży bezrachunkowej w którym wpisuje każdą sprzedaż. Po skończeniu dnia wystawia jeden dokument wewnętrzny na łączną sprzedaż bezrachunkową w danym dniu (na podstawie zeszytu sprzedaży bezrachunkowej). Właściciele sąsiednich sklepów mówią mi, że zeszyt sprzedaży bezrachunkowej prowadzę niepotrzebnie - mogę tylko na koniec dnia \"zliczyć pieniądze w kasetce\" i na podstawie zliczenia wystawić dokument wewnętrzny na łączną sprzedaż bezrachunkową w danym dniu. Czy mam obowiązek prowadzenia \"zeszytu sprzedaży bezrachunkowej\" i wpisywania do niego każdej sprzedanej rzeczy, czy też nie mam obowiązku, i wystarczy jak na koniec dnia zsumuję pieniądze w kasetce?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż bezrachunkowa bez kasy rejestrującej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych określa sposób prowadzenia przez podatników, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ewidencji przychodów, a także sposób dokumentowania przychodów oraz obliczania należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;

Zgodnie z § 3 wskazanego Rozporządzenia zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT (w szczególności faktur VAT marża, faktur VAT RR, faktur VAT MP), dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych dalej „fakturami”, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem zasadniczo wystarczy jeden dowód wewnętrzny wystawiany na koniec dnia. Przepisy przy tym nie dookreślają, czy należy zapisywać każdą transakcję, czy wystarczy zliczenie kasy na koniec dnia. W praktyce zliczenie kasy na koniec dnia jest z pewnością mniej uciążliwe.

Potrzebujesz porady prawnej?

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim i zawartym w nich przykładom, realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych stanie się prostsza. Podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie (...)

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - dobrowolne Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line. Urządzenia te umożliwiają przekazywanie danych o sprzedaży rejestrowanej na kasach (...)

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

  Jakie przepisy regulują, którzy podatnicy powinni zainstalować kasy fiskalne? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników (...)

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

  Którzy podatnicy mają obowiązek stosowania kas fiskalnych? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (...)

Zwolnienia z kas fiskalnych na 2018 rok

Zwolnienia z kas fiskalnych na 2018 rok

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określono zwolnienia na czas określony niektórych (...)

Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach, przedłożony przez ministra finansów. Proponowane przepisy zakładają (...)

Wystawianie faktur

Wystawianie faktur

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady, warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego i tym samym realizację zasady neutralności VAT. W jakich przypadkach (...)

Kasy rejestrujące w automatach

Kasy rejestrujące w automatach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepisy dotyczące kas rejestrujących przewidują specjalne rozwiązania dla sprzedaży towarów lub usług przy zastosowaniu automatów. ##baner## Informacje podstawowe Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą (...)

Sprzedaż bez kasy fiskalnej. Eksperci ostrzegają

Sprzedaż bez kasy fiskalnej. Eksperci ostrzegają

Sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, nie zwalniają sprzedających z odpowiedzialności za sprzedaż bez użycia kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Nowe TAX FREE

Nowe TAX FREE

Sprzedajesz w systemie TAX FREE? Rusza rejestracja na PUESC Od 1 lipca 2021 roku na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) mogą się rejestrować firmy, które będą sprzedawać w systemie TAX FREE, po zmianie obsługi dokumentów na formę elektroniczną. Ponadto, (...)

Sprzedaż przez internet a podatki

Sprzedaż przez internet a podatki

Podmioty dokonujące transakcji za pośrednictwem internetu muszą liczyć się z konsekwencjami podatkowymi takich czynności.  Wbrew obowiązkowi, niedokonanie zgłoszenia działalności gospodarczej, niewypełnianie obowiązków składania deklaracji, zeznań podatkowych, opłacania należnych (...)

Dystrybucja węgla przez gminy

Dystrybucja węgla przez gminy

Ustawa węglowa wchodzi w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (art. 33 (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa - alternatywy rozliczania PIT przedsiębiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa - alternatywy rozliczania PIT przedsiębiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten system rozliczania podatku został wprowadzony od 1994 r. Zasady opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów (...)

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)

Ryczałt od prywatnego najmu w 2018 roku

Ryczałt od prywatnego najmu w 2018 roku

W jaki sposób mogą być opodatkowane dochody z najmu lub dzierżawy osiąganych poza działalnością gospodarczą? Najem prywatny może być rozliczany w dwojaki sposób: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z (...)

Estoński CIT w 2022 roku

Estoński CIT w 2022 roku

Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa - alternatywy rozliczania PIT przedsiębiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa - alternatywy rozliczania PIT przedsiębiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten system rozliczania podatku został wprowadzony od 1994 r. Zasady opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów (...)

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)

Ryczałt od prywatnego najmu w 2018 roku

Ryczałt od prywatnego najmu w 2018 roku

W jaki sposób mogą być opodatkowane dochody z najmu lub dzierżawy osiąganych poza działalnością gospodarczą? Najem prywatny może być rozliczany w dwojaki sposób: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z (...)

Estoński CIT w 2022 roku

Estoński CIT w 2022 roku

Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

Gdzie jest uregulowany podatek dochodowy od osób fizycznych? Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "ustawą", która w szerokim zakresie reguluje opodatkowanie (...)

Diety na podróże idą w górę

Diety na podróże idą w górę

Z dniem 1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu (...)

Pracownikowi zatrudnionemu w sektorze prywatnym niekiedy można wypłacić mniejszy ryczałt noclegowy niż pracownikowi „budżetówki”

Pracownikowi zatrudnionemu w sektorze prywatnym niekiedy można wypłacić mniejszy ryczałt noclegowy niż pracownikowi „budżetówki”

SN: Pracownikowi zatrudnionemu w sektorze prywatnym niekiedy wolno wypłacić mniejszy ryczałt noclegowy, niż pracownikowi „budżetówki” W odpowiedzi na przedstawione zagadnienie prawne 26 października 2017 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmioosobowym w Izbie (...)

Rozliczanie zryczałtowanego podatku dochodowego w 2023 r.

Rozliczanie zryczałtowanego podatku dochodowego w 2023 r.

Zmiany terminów rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego Od rozliczenia 2022 roku PIT-28 i PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. jest płatny do końca lutego 2023 r. W kolejnych latach ryczałt (...)

Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika

Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika

Podróż służbowa pracownika i przedsiębiorcy wiąże się z określonymi wydatkami. Dzowiedz się, jakie wydatki związane z podróżą musi pokryć pracodawca, a co przysługuje przedsiębiorcy oraz jak rozliczyć koszty podróży służbowych - właściciela firmy lub pracowników. Co (...)

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)

Diety krajowe - Sposób rozliczania delegacji służbowych na obszarze kraju - delegacje krajowe

Diety krajowe - Sposób rozliczania delegacji służbowych na obszarze kraju - delegacje krajowe

  Co to jest podróż służbowa (delegacja)? Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i (...)

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Co to jest zagraniczna podróż służbowa? Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Jak obliczyć czas trwania zagranicznej podróży służbowej? Czas pobytu pracownika poza granicami kraju (...)

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z zagraniczną podróżą służbową żołnierza? Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym (...)

Nowe limity podatkowe

Nowe limity podatkowe

  KSIĘGI RACHUNKOWE Obowiązek prowadzenia w 2009 r. ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 upodof za (...)

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

    Kiedy można rozliczać się ryczałtem z przychodów z wynajmu? Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, czyli m.in. z najmu, (...)

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży (...)

Jak prawidłowo rozliczać wydatki na prywatny samochód używany w firmie?

Jak prawidłowo rozliczać wydatki na prywatny samochód używany w firmie?

  Rozliczanie wydatków na samochody prywatne z limitem Często zdarza się, że pracownicy używają prywatnych samochody na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności. Należy pamiętać, że w takim przypadku istnieją ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów (...)

Wyższy ryczałt za zatrudnienie więźniów

Wyższy ryczałt za zatrudnienie więźniów

Ustawa z programu „Praca dla więźniów” Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o  zatrudnianiu osób pozbawionych wolności nawiązuje do rządowego programu „Praca dla więźniów”. Kilkuletni program przewiduje: wybudowanie w latach (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Działalność gospodarcza i prywatny wynajem - a kasa fiskalna.

Działalność gospodarcza i prywatny wynajem - a kasa fiskalna.

Od kwietnia rozpoczęłam własną działalność gospodarczą (PKPiR bez VAT, handel obwoźny na straganach). Oprócz działalności gospodarczej - mam też swój prywatny wynajem na cele mieszkalne osobom (...)

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju

Firma zamierza prowadzić sprzedaż wysyłkową produktów dla klientów indywidualnych na terenie Unii Europejskiej. Każdy produkt do tej pory naliczany był za pomocą kasy fiskalnej w złotówkach. (...)

Karta podatkowa a kasa fiskalna

Karta podatkowa a kasa fiskalna

Podatnik jest lekarzem weterynarii, prowadzi firmę jednoosobową, bez pracowników i jest opodatkowany w formie karty podatkowej, nie jest płatnikiem podatku VAT i zgodnie z ustawą nie ma obowiązku (...)

Paragon a faktura dla firmy

Paragon a faktura dla firmy

Firma dokonała sprzedaży 100 towarów osobom fizycznym. Na każdą sprzedaż wystawiany jest paragon fiskalny. Jedna z osób poprosiła o wystawienie faktury na firmę. Czy można wystawić fakturę (...)

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Osoba fizyczna od 1 października 2006 roku wynajmuje mieszkanie, będące jej własnością, za opłatą 800 zł. Jest to pierwsza umowa dotycząca tej nieruchomości. Proszę o podanie procedury dokonania (...)

Definicja samodzielne prowadzenie działalności

Definicja samodzielne prowadzenie działalności

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) możemy przeczytać, iż: "(...) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w (...)

Opodatkowanie i oskładkowanie tzw.

Opodatkowanie i oskładkowanie tzw. "kilometrówki"

Używając własnego samochodu do pracy przysługuje mi ryczałt w wysokości ok. 98 gr. za każdy km. Czy pracodawca wypłacając ryczałt ma obowiązek wypłacić np. 100 km x 98 gr = 98 PLN? Czy wypłacona (...)

Koszty wynajmującego samochód

Koszty wynajmującego samochód

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuje samochód szkole jazdy, w której jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z umową wszelkie koszty związane z korzystaniem (...)

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ryczałtem

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ryczałtem

Czy pracodawca może wypłacać pracownikom biurowym za godziny nadliczbowe wynagrodzenie w formie ryczałtowej? W drodze umowy strony mogą określić obok wynagrodzenia zasadniczego, także ryczałt (...)

Opodatkownie dochodów z najmu mieszkania

Opodatkownie dochodów z najmu mieszkania

Mam pytanie odnośnie opodatkowani dochodów otrzymywanych z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego. Od ponad 5 lat nie mieszkam w Polsce. Obecnie mieszkam w Szkocji od 3 lat, a poprzednio mieszkałem w Australii. (...)

Ryczałt z tytułu najmu

Ryczałt z tytułu najmu

Nieruchomością, której współwłasność nie została zniesiona, zarządza zarządca sadowy, ja natomiast jestem współwłaścicielem mającym udział 11 %. Podatek od nieruchomości płacę ryczałtem (...)

Media a ryczałt od najmu

Media a ryczałt od najmu

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością gospodarczą wynajmuję prywatnie lokal użytkowy. Co miesiąc wystawiam fakturę na czynsz oraz refakturuję całą energię (...)

Ryczałt - limit obrotów

Ryczałt - limit obrotów

Prowadzę działalność gospodarczą (ryczałt + VAT). W ubiegłym roku miałem obroty 532 tys. zł netto. Czy straciłem prawo do ryczałtu i od 1 stycznia 2009 r. powinienem zaprowadzić PKPiR, czy (...)

Ryczałt za używanie samochodu prywatnego

Ryczałt za używanie samochodu prywatnego

W październiku roku 2005 r. pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych. Umowa została zawarta do końca roku 2005. Zakres obowiązków (...)

Ryczałt za delegacje działaczy związkowych

Ryczałt za delegacje działaczy związkowych

Takie zróżnicowanie prawa do ryczałtu w zależności od rodzaju urlopowania do czynności związkowych, nie wzięło się z postanowień Regulaminu wynagradzania, tylko czegoś w rodzaju wytycznych (...)

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Osoba fizyczna od 1 października 2006 roku wynajmuje mieszkanie, będące jej własnością, za opłatą 800 zł. Jest to pierwsza umowa dotycząca tej nieruchomości. Proszę o podanie procedury dokonania (...)

Definicja samodzielne prowadzenie działalności

Definicja samodzielne prowadzenie działalności

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) możemy przeczytać, iż: "(...) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w (...)

Opodatkowanie i oskładkowanie tzw.

Opodatkowanie i oskładkowanie tzw. "kilometrówki"

Używając własnego samochodu do pracy przysługuje mi ryczałt w wysokości ok. 98 gr. za każdy km. Czy pracodawca wypłacając ryczałt ma obowiązek wypłacić np. 100 km x 98 gr = 98 PLN? Czy wypłacona (...)

Koszty wynajmującego samochód

Koszty wynajmującego samochód

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuje samochód szkole jazdy, w której jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z umową wszelkie koszty związane z korzystaniem (...)

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ryczałtem

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ryczałtem

Czy pracodawca może wypłacać pracownikom biurowym za godziny nadliczbowe wynagrodzenie w formie ryczałtowej? W drodze umowy strony mogą określić obok wynagrodzenia zasadniczego, także ryczałt (...)

Opodatkownie dochodów z najmu mieszkania

Opodatkownie dochodów z najmu mieszkania

Mam pytanie odnośnie opodatkowani dochodów otrzymywanych z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego. Od ponad 5 lat nie mieszkam w Polsce. Obecnie mieszkam w Szkocji od 3 lat, a poprzednio mieszkałem w Australii. (...)

Ryczałt z tytułu najmu

Ryczałt z tytułu najmu

Nieruchomością, której współwłasność nie została zniesiona, zarządza zarządca sadowy, ja natomiast jestem współwłaścicielem mającym udział 11 %. Podatek od nieruchomości płacę ryczałtem (...)

Media a ryczałt od najmu

Media a ryczałt od najmu

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością gospodarczą wynajmuję prywatnie lokal użytkowy. Co miesiąc wystawiam fakturę na czynsz oraz refakturuję całą energię (...)

Ryczałt - limit obrotów

Ryczałt - limit obrotów

Prowadzę działalność gospodarczą (ryczałt + VAT). W ubiegłym roku miałem obroty 532 tys. zł netto. Czy straciłem prawo do ryczałtu i od 1 stycznia 2009 r. powinienem zaprowadzić PKPiR, czy (...)

Ryczałt za używanie samochodu prywatnego

Ryczałt za używanie samochodu prywatnego

W październiku roku 2005 r. pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych. Umowa została zawarta do końca roku 2005. Zakres obowiązków (...)

Ryczałt za delegacje działaczy związkowych

Ryczałt za delegacje działaczy związkowych

Takie zróżnicowanie prawa do ryczałtu w zależności od rodzaju urlopowania do czynności związkowych, nie wzięło się z postanowień Regulaminu wynagradzania, tylko czegoś w rodzaju wytycznych (...)

Ryczałt za delegacje działaczy związkowych

Ryczałt za delegacje działaczy związkowych

Pracodawca wprowadził swoim zarządzeniem regulamin wynagradzania w zakładzie, wprowadzając m.in. zasadę wypłaty ryczałtu za delegację służbową. Problem dotyczy wypłaty tego dodatku osobom, (...)

Handel starociami - ryczałt bez VAT

Handel starociami - ryczałt bez VAT

Założyłem działalność gospodarczą (PKD sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach). Zamierzam sprzedawać używane starocie. Czy mogę wybrać jako formę (...)

Kwartalne rozliczanie opodatkowania zryczałtowanego

Kwartalne rozliczanie opodatkowania zryczałtowanego

Czy osoba, która wybrała opodatkowanie zryczałtowane uzyskiwanego przychodu z tytułu najmu, może rozliczać się z Urzędem Skarbowym kwartalnie? Możliwość zastosowania rozliczenia kwartalnego (...)

Usługi budowlane w Polsce i Belgii

Usługi budowlane w Polsce i Belgii

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (ryczałt bez VAT). Świadczę usługi budowlane w Belgii i w Polsce. Z reguły moje usługi są wykonywane w Belgii (rachunek wystawiam na polskiego (...)

Dokumntowanie dziennej sprzedaży

Dokumntowanie dziennej sprzedaży

Firma, która wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania, zobowiązana jest sporządzać ewidencję sprzedaży, zgodnie z rozporządzeniem regulującym tę kwestię. Zbiorcze (...)

FORUM PRAWNE

Jaka stawka % podatku dochodowego ryczałt od sprzedaży pre-paid i kodów oraz kont

Jaka stawka % podatku dochodowego ryczałt od sprzedaży pre-paid i kodów oraz kont Witam, Mam nadzieję, że mi koledzy pomożecie. Chciałbym otworzyć firmę. Czytałem i poświęciłem bardzo dużo, (...)

Wynajem mnieszkania - ryczałt a zaliczka

Wynajem mnieszkania - ryczałt a zaliczka Witam, Chciałbym prosić o radę w sprawie umowy najmu mieszkania. W umowie, którą dostałem do zapoznania się(jestem najemcą) widnieje zapis: "Jak kwotę (...)

Ryczałt za nocleg w podróży służbowej

Ryczałt za nocleg w podróży służbowej Czy istnieje przepis regulujący zasady wypłacania ryczałtu za nocleg w podróży służbowej samochodem ciężarowym (TIR)w którym to kabina jest wyposażona (...)

Podatek od wynajmu mieszkania w 2011 czy ryczałt?

Podatek od wynajmu mieszkania w 2011 czy ryczałt? Co lepiej się opłaca podatek czy ryczałt? Niby bardziej opłacalny jest ryczałt, ponieważ stawka jest wyjątkowo niska (tylko 8,5 proc.), podczas (...)

Czy mój pracodawca może potrącać mi ryczałt samochodowy za dni robocze w których byłem na wolnym

Czy mój pracodawca może potrącać mi ryczałt samochodowy za dni robocze w których byłem na wolnym Czy mój pracodawca może potrącać mi ryczałt samochodowy za dni robocze w których byłem na (...)

najniższa krajowa, czego nie można wliczać?

najniższa krajowa, czego nie można wliczać? witam, mam na umowie o prace najniższą krajową ale na rękę dostaję bardzo malo wydaje mi się że pracodawca odlicza mi od pensji za dużo. Jak jest (...)

Najniższa krajowa

Najniższa krajowa Witam, na umowie mam najniższą krajową ale na tę kwotę składa się ryczałt za godziny nocne, ryczałt za nadgodziny i ryczałt za dyżury. Czy to prawidłowa forma?? Czy nie powinno (...)

Kurator społeczny a zasiłek dla bezrobotnych

Kurator społeczny a zasiłek dla bezrobotnych Jestem kuratorem społecznym i zarazem bezrobotnym z prawem do zasiłku w urzędzie pracy dowiedziałem się, że jeśli posiadam jakikolwiek przychód który (...)

Kim dla sędiego jest ławnik?

Kim dla sędiego jest ławnik? 1. Czy istnieją i obowiązują, jakieś zasady przydzielania ławników do poszczególnych spraw? 2. Czy istnieje możliwość, że ławnik jest niewygodny dla osoby prowadzącej (...)

Ryczałt a dowody zakupu

Ryczałt a dowody zakupu Witam serdecznie. Chciałbym założyć działność polegającą na sprzedaży używanych przedmiotów (częsci komputerowe itp.). Przedmioty te nabywałbym na znanych portalach (...)

Jaka stawka % podatku dochodowego ryczałt od sprzedaży pre-paid i kodów oraz kont

Jaka stawka % podatku dochodowego ryczałt od sprzedaży pre-paid i kodów oraz kont Witam, Mam nadzieję, że mi koledzy pomożecie. Chciałbym otworzyć firmę. Czytałem i poświęciłem bardzo dużo, (...)

Wynajem mnieszkania - ryczałt a zaliczka

Wynajem mnieszkania - ryczałt a zaliczka Witam, Chciałbym prosić o radę w sprawie umowy najmu mieszkania. W umowie, którą dostałem do zapoznania się(jestem najemcą) widnieje zapis: "Jak kwotę (...)

Ryczałt za nocleg w podróży służbowej

Ryczałt za nocleg w podróży służbowej Czy istnieje przepis regulujący zasady wypłacania ryczałtu za nocleg w podróży służbowej samochodem ciężarowym (TIR)w którym to kabina jest wyposażona (...)

Podatek od wynajmu mieszkania w 2011 czy ryczałt?

Podatek od wynajmu mieszkania w 2011 czy ryczałt? Co lepiej się opłaca podatek czy ryczałt? Niby bardziej opłacalny jest ryczałt, ponieważ stawka jest wyjątkowo niska (tylko 8,5 proc.), podczas (...)

Czy mój pracodawca może potrącać mi ryczałt samochodowy za dni robocze w których byłem na wolnym

Czy mój pracodawca może potrącać mi ryczałt samochodowy za dni robocze w których byłem na wolnym Czy mój pracodawca może potrącać mi ryczałt samochodowy za dni robocze w których byłem na (...)

najniższa krajowa, czego nie można wliczać?

najniższa krajowa, czego nie można wliczać? witam, mam na umowie o prace najniższą krajową ale na rękę dostaję bardzo malo wydaje mi się że pracodawca odlicza mi od pensji za dużo. Jak jest (...)

Najniższa krajowa

Najniższa krajowa Witam, na umowie mam najniższą krajową ale na tę kwotę składa się ryczałt za godziny nocne, ryczałt za nadgodziny i ryczałt za dyżury. Czy to prawidłowa forma?? Czy nie powinno (...)

Kurator społeczny a zasiłek dla bezrobotnych

Kurator społeczny a zasiłek dla bezrobotnych Jestem kuratorem społecznym i zarazem bezrobotnym z prawem do zasiłku w urzędzie pracy dowiedziałem się, że jeśli posiadam jakikolwiek przychód który (...)

Kim dla sędiego jest ławnik?

Kim dla sędiego jest ławnik? 1. Czy istnieją i obowiązują, jakieś zasady przydzielania ławników do poszczególnych spraw? 2. Czy istnieje możliwość, że ławnik jest niewygodny dla osoby prowadzącej (...)

Ryczałt a dowody zakupu

Ryczałt a dowody zakupu Witam serdecznie. Chciałbym założyć działność polegającą na sprzedaży używanych przedmiotów (częsci komputerowe itp.). Przedmioty te nabywałbym na znanych portalach (...)

Legalizacja licznika - spółdzielnia naliczyła bardzo zawyżony ryczałt

Legalizacja licznika - spółdzielnia naliczyła bardzo zawyżony ryczałt Witam. Dostałem bardzo zawyżony (3 razy w stosunku do poprzednich okresów) rachunek za wodę. Okazało się, że związane (...)

Porady prawne