Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 18 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.
W rozporządzeniu, o którym mowa w opisie sytuacji, zawarto zasady i warunki sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych m.in. w pociągach. Na podstawie tego rozporządzenia zezwala się na sprzedaż w/w napojów alkoholowych (chodzi o miejsce sprzedaży) jednakże konieczne jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na w/w zasadach. Naszym zdaniem wniosek o takie zezwolenie powinno kierować się do organu właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych. Rozporządzeniem tym został wyłączony ogólny zakaz z art. 14 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, zgodnie z którym, zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w środkach i obiektach komunikacji publicznej. Nie został więc wyłączony ogólny - bezwzględny obowiązek uzyskania odpowiedniego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Jak więc wynika z w/w przepisów, w celu sprzedaży alkoholu w pociągach międzynarodowych należy uzyskać odpowiednie zezwolenie na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - nie wystarczy więc ustawowe zezwolenie zawarte w rozporządzeniu ministra komunikacji z dnia 7 maja 1983 r w sprawie zasad i warunków sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w pociągach i samolotach komunikacji międzynarodowej oraz w międzynarodowych portach lotniczych.
Jeżeli zdarzy się taka ewentualność, iż organ do którego Pan/i się zwróci o wydanie zezwolenia, uzna się za niewłaściwy w sprawie (i w konsekwencji nie wyda stosownego zezwolenia), wówczas wskazane będzie zwrócenie się do Ministerstwa Infrastruktury o interpretację w/w rozporządzenia i przepisów w/w ustawy.