Zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Czy można skierować do sądu wniosek o podział nieruchomości, której współwłaściciele mają nierówne udziały? Nie mam innego mieszkania, tu pracuję /działająca firma/ i mieszkam z 2 dzieci. Chcę dobudować oddzielne wejście oraz łazienkę. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Czy w przypadku braku zgody pozostałych współwłaścicieli sąd może nakazać spłatę mnie z tej nieruchomości? Dodam, że brat dobudował bliźniak na połowie działki/400 m/ i nie może go wykończyć. Mieszkamy razem i to staje się nie do zniesienia. On nie zamierza przeprowadzić się do nowego domu, powiedział, że i tu będzie mieszkał. Czy ma takie prawo? W ten sposób ja nigdy nie będę mogła mieszkać osobno - on chce mieć klucze do starego domu, jak przeprowadzi się do siebie."

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności

Oczywiście jak najbardziej dozwolone jest dokonanie podziału nieruchomości w sytuacji, gdy współwłaściciele mają nierówne udziały. Możliwość przeprowadzenia podziału sądowego nie zależy od wielkości udziałów, ani od ilości współwłaścicieli, gdyż każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności, zwłaszcza w drodze podziału. Podział współwłasności powinien być dokonany – o ile to możliwe – w drodze umowy między współwłaścicielami. Jeżeli dochodzi do podziału sądowego, należy liczyć się z możliwością zarządzenia przez sąd dopłat pieniężnych do poszczególnych udziałów. Chodzi tu o wyrównanie różnicy między wartością udziału, a wartością otrzymanej w wyniku działu rzeczy. Natomiast możliwość zarządzenia spłat współwłaścicieli sąd może orzec tylko wtedy, gdy rzecz nie da się podzielić; nieruchomości jednak zazwyczaj mogą podlegać podziałowi. Co do planów dobudowania wejścia oaz łazienki – do chwili dokonania podziału na taką czynność potrzeba zgody wszystkich współwłaścicieli. Jeśli takiej zgody brak, współwłaściciele większościowi mogą wystąpić do sądu o dokonanie rozstrzygnięcia. Natomiast od momentu dokonania podziału, każdy ze współwłaścicieli dysponuje już odrębnym prawem własności, więc w odniesieniu do swojej rzeczy może dokonywać niemal każdej czynności. Nie należy jednak zapominać o zachowaniu w obu wypadkach wymogów prawa budowlanego. Od momentu podziału nieruchomości – w zależności od dokonanych ustaleń – każdy ze współwłaścicieli może dysponować tylko swoją własnością. A zatem jeżeli bratu nie zostanie przyznany stary dom, nie będzie miał on prawa do korzystania z niego. Do czasu jednak dokonania podziału współwłaściciele mogą się umówić co do zasad korzystania z nieruchomości wspólnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika