Sprzedaż udziału w nieruchomości

Pytanie:

"Jest trzech współwłaścicieli działki (współwłasność w częściach ułamkowych). Współwłaściciele ustnie uzgodnili między sobą, że każdy dysponuje swoją częścią według własnego uznania. Proszę o odpowiedź, czy w związku z zaistniałą sytuacją, sprzedając swoją część działki, muszę wcześniej mimo wszystko przeprowadzić sądownie zniesienie współwłasności, czy mogę tę sprawę uregulować Aktem Notarialnym przy sprzedaży? Czy takie \"moje przemyślenia\" są zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż udziału w nieruchomości

Jest Pan współwłaścicielem nieruchomości na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych. Zatem może Pan swobodnie rozporządzać swoim udziałem w prawie własności. Do przeniesienia na inną osobę przysługującego Panu udziału konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Żadne inne czynności, w tym również zniesienie współwłasności, nie będą konieczne.

Przedstawiona przez Pana kwestia była już wielokrotnie poruszana przez Użytkowników serwisu.  W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi odpowiedziami na pytania, a w szczególności:

Sprzedaż udziału a zniesienie współwłasności

Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości – opinia prawna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika