Sprzedaż wadliwego towaru a ciężar dowodu

Pytanie:

Na kim ciąży obowiązek udowodnienia, że zakupiony towar jest niezgodny z umową i był wadliwy w momencie zakupu? Na sprzedawcy czy na konsumencie?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.8.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż wadliwego towaru a ciężar dowodu

Art. 4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej wprowadza domniemanie, że wada towaru istniała w chwili wydania w przypadku jej stwierdzenia przed upływem 6 miesięcy od wydania towaru. Jeśli niezgodność towaru stwierdzono przed upływem 6 miesięcy, to sprzedawca musi udowodnić, że sprzedał towar zgodny z umową. Jeśli wady pojawią się po upływie pół roku, wówczas obowiązek przedstawienia dowodu ciąży na konsumencie.
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne