Odpowiedź prawnika: Szkolenie w zakresie towarów ADR
Prowadzenie szkolenia w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych ADR wymaga spełnienia wielu wymogów przewidzianych przez przepisy prawne. Obowiązki osób czy też podmiotów prowadzących takie szkolenia zostały szczegółowo określone w ustawie z dnia z dnia 28 października 2002 roku o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. 2002 Nr 199 poz. 1671). Jak wskazuje przepis art. 12 niniejszej ustawy:
Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia kursów dokształcających jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające. Przedsiębiorca wykonujący w/w działalność gospodarczą, zwany dalej "prowadzącym kurs", jest obowiązany spełniać następujące warunki i wymagania:
-
mieć siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
-
posiadać warunki lokalowe i wyposażenie dydaktyczne gwarantujące przeprowadzenie kursu dokształcającego zgodnie z jego programem;
-
zapewnić prowadzenie kursu dokształcającego przez wykładowców, którzy posiadają wyższe wykształcenie i co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w dziedzinie: właściwości towarów niebezpiecznych, konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu, ratownictwa drogowego i chemicznego, ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa ruchu drogowego lub posiadają świadectwo doradcy, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 niniejszej ustawy ;
-
posiadać zbiór przepisów w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz środki dydaktyczne, właściwe do rodzaju prowadzonego kursu dokształcającego, w szczególności: plansze, przeźrocza, fotografie, filmy, oprogramowanie komputerowe, modele pojazdów i przesyłek, wzory dokumentów;
-
posiadać możliwość przeprowadzania ćwiczeń praktycznych objętych tematyką kursu dokształcającego.
Działalność szkoleniową może wykonywać przedsiębiorca:
-
w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja lub nie ogłoszono upadłości;
-
który nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub przestępstwo przeciwko dokumentom - dotyczy osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.
Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające jest dokonywany na pisemny wniosek przedsiębiorcy zawierający następujące dane:
-
firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania;
-
numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej;
-
numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile przedsiębiorca taki numer posiada;
-
zakres prowadzonych kursów;
-
datę i podpis przedsiębiorcy.
Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 4, przedsiębiorca składa oświadczenie następującej treści:
„Oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia kursów dokształcających, określone w ustawie z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.”.
Oświadczenie powinno również zawierać:
-
firmę przedsiębiorcy;
-
oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
-
podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
Aby samemu prowadzić takie szkolenia, niezbędne byłoby więc posiadanie wyższego wykształcenia i co najmniej pięcioletniej praktyki zawodowej w dziedzinie: właściwości towarów niebezpiecznych, konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu, ratownictwa drogowego i chemicznego, ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa ruchu drogowego lub posiadanie świadectwo doradcy, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 niniejszej ustawy.
Zgodnie z art. 24 ustawy:
Art. 24 . 1 Doradcą może być, z zastrzeżeniem ust. 7, osoba, która:
-
ukończyła 21 lat;
-
posiada wykształcenie wyższe;
-
nie była karana za przestępstwo umyślne;
-
posiada świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych, zwane dalej „świadectwem doradcy”.
