Szkolenie w zakresie towarów ADR

Pytanie:

Prowadzę firmę szkoleniową z zakresu BHP jako osoba fizyczna. Czy mogę organizować kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych ADR? Jakie wymogi muszę spełnić i na czym polega egzamin?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.7.2008

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Szkolenie w zakresie towarów ADR

Prowadzenie szkolenia w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych ADR wymaga spełnienia wielu wymogów przewidzianych przez przepisy prawne. Obowiązki osób czy też podmiotów prowadzących takie szkolenia zostały szczegółowo określone w ustawie z dnia z dnia 28 października 2002 roku o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. 2002 Nr 199 poz. 1671). Jak wskazuje przepis art. 12 niniejszej ustawy:

Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia kursów dokształcających jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające. Przedsiębiorca wykonujący w/w działalność gospodarczą, zwany dalej "prowadzącym kurs", jest obowiązany spełniać następujące warunki i wymagania:

  1. mieć siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;  

  2. posiadać warunki lokalowe i wyposażenie dydaktyczne gwarantujące przeprowadzenie kursu dokształcającego zgodnie z jego programem;  

  3. zapewnić prowadzenie kursu dokształcającego przez wykładowców, którzy posiadają wyższe wykształcenie i co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w dziedzinie: właściwości towarów niebezpiecznych, konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu, ratownictwa drogowego i chemicznego, ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa ruchu drogowego lub posiadają świadectwo doradcy, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 niniejszej ustawy ;

  4. posiadać zbiór przepisów w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz środki dydaktyczne, właściwe do rodzaju prowadzonego kursu dokształcającego, w szczególności: plansze, przeźrocza, fotografie, filmy, oprogramowanie komputerowe, modele pojazdów i przesyłek, wzory dokumentów;  

  5. posiadać możliwość przeprowadzania ćwiczeń praktycznych objętych tematyką kursu dokształcającego.

Działalność szkoleniową może wykonywać przedsiębiorca:

  • w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja lub nie ogłoszono upadłości; 

  • który nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub przestępstwo przeciwko dokumentom - dotyczy osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.  

Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające jest dokonywany na pisemny wniosek przedsiębiorcy zawierający następujące dane:

  1. firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania;  

  2. numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej;  

  3. numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile przedsiębiorca taki numer posiada;  

  4. zakres prowadzonych kursów;  

  5. datę i podpis przedsiębiorcy.  

Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 4, przedsiębiorca składa oświadczenie następującej treści:

Oświadczam, że: 
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające są kompletne i zgodne z prawdą;  
2) znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia kursów dokształcających, określone w ustawie z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.”.  

Oświadczenie powinno również zawierać:

  • firmę przedsiębiorcy;

  • oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;

  • podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

Aby samemu prowadzić takie szkolenia, niezbędne byłoby więc posiadanie wyższego wykształcenia i co najmniej pięcioletniej praktyki zawodowej w dziedzinie: właściwości towarów niebezpiecznych, konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu, ratownictwa drogowego i chemicznego, ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa ruchu drogowego lub posiadanie świadectwo doradcy, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 niniejszej ustawy.

Zgodnie z art. 24 ustawy:

 Art. 24 . 1 Doradcą może być, z zastrzeżeniem ust. 7, osoba, która:

  1. ukończyła 21 lat;

  2. posiada wykształcenie wyższe;

  3. nie była karana za przestępstwo umyślne;

  4. posiada świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych, zwane dalej „świadectwem doradcy”.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kursy dokształcające dla kierowców przewożących towary niebezpieczne

Kursy dokształcające dla kierowców przewożących towary niebezpieczne

Skąd zmiany? 14 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 września 2005 r. w sprawie kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne. Uwzględniono w nim wymagania określone w umowie ADR oraz konieczność (...)

Usługi elektroniczne a VAT

Usługi elektroniczne a VAT

Artykuł jest poświęcony VAT w handlu międzynarodowym – świadczeniu i nabyciu usług. Dowiedz się, kto rozlicza VAT od usług transgranicznych i jakie znaczenie ma miejsce świadczenia usług. ##baner## Jak ustalić miejsce świadczenia usług? Żeby prawidłowo rozliczyć VAT w zakresie (...)

Pomoc dla przedsiębiorczych kobiet, czyli każdej Pani opłaca się założyć działalność gospodarczą

Pomoc dla przedsiębiorczych kobiet, czyli każdej Pani opłaca się założyć działalność gospodarczą

28 października 2004 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania kobietom pomocy de minimis na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Akt ten ma zapewnić kobietom podejmującym własną działalność gospodarczą pomoc (...)

Fiskus pozwala odliczyć VAT od szkolenia

Fiskus pozwala odliczyć VAT od szkolenia

Przedsiębiorca organizujący swoim pracownikom płatne szkolenia może odzyskać z tego wydatku VAT. Nie ważne jest natomiast, ile różnych usług obejmuje szkolenie, gdyż dla celów podatkowych mogą one zostać uznane za kompleksowe. Usługa organizacji szkoleń stanowi jedno złożone świadczenie, (...)

Pracodawcy już znają szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Pracodawcy już znają szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

1 lipca 2005 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Określa ono: szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zakres szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów (...)

Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  Agentem ubezpieczeniowym nie może być zgodnie z ustaleniami ustawodawcy każdy bez wyjątku, może nim być przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej zawartej z zakładem ubezpieczeń i wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych.   Jakie (...)

Nowe zasady szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów

Nowe zasady szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów

Czego dotyczy nowe rozporządzenie? Wchodzące w życie 10 stycznia br. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów określa: wymagania w stosunku do (...)

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej?  Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej (...)

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

Stan faktycznyJestem pracownikiem działu marketingu. W zeszłym tygodniu pracodawca skierował cały nasz zespół na szkolenie z zakresu technik negocjacji, które odbywało się w piątek i w sobotę. W piątek szkolenie było przeprowadzane w siedzibie naszej firmy, a w sobotę (wtedy (...)

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z wnioskiem o refundację? Czy wiesz, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby otrzymać refundację (...)

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Osoby uprawnione według Prawa budowlanegoŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym; nie była karana (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Czego musi nauczyć się agent i broker ubezpieczeniowy?

Czego musi nauczyć się agent i broker ubezpieczeniowy?

16 lipca 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przeprowadzania szkoleń zawodowych osób wykonujących czynności agencyjne albo czynności brokerskie. Akt ten został wydany na podstawie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. W ustawie bowiem znalazł się przepis (...)

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Nowelizacja przepisów ma na celu podwyższenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia oraz reguluje kwestię przeznaczania tych środków na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów. Co przewiduje ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach (...)

Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

Co, jeśli straciłem pracę?  Pierwszym krokiem będzie rejestracja w urzędzie pracy – dzisiaj łatwo i szybko zrobisz to online. Jakie są dostępne formy aktywizacji bezrobotnych? Jak wygląda przykładowy proces rejestracji? Czym jest „prerejestracja” jako bezrobotny w czasie (...)

Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych

Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych

  Ustawa o promocji zatrudnienia stworzyła szereg potencjalnych możliwości rzeczywistej pomocy bezrobotnym. Teraz nie jest to tylko pomoc bierna, polegająca jedynie na rejestracji w urzędzie pracy i wypłacie świadczenia. Oprócz wielu działań jakie przewidział ustawodawca, państwo (...)

Darmowe szkolenia w ramach projektu wolontariat pracowniczy

Darmowe szkolenia w ramach projektu wolontariat pracowniczy

PKPP Lewiatan jako członek Rady Programowej programu Wolontariat Biznesu zaprasza na szkolenia dla firm w ramach projektu wolontariat pracowniczy. Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne. Szkolenia w ramach projektu wolontariat pracowniczy - INWESTYCA SPOŁECZNA W DOBRO realizowanego na rzecz programu (...)

Samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - co z podatkiem?

Samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - co z podatkiem?

Gdy samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - interpretacja MF Organy podatkowe kwalifikowały uczestnictwo w szkoleniu organizowanym przez samorząd zawodowy do przychodu podatnika – członka tego samorządu. Stanowisko to nie było podzielane w orzeczeniach sądów administracyjnych. (...)

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Wystarczy 300 złotych oraz jedno spotkanie z policjantem i psychologiem, a z naszego konta zniknie 6 punktów karnych. Za wykroczenia drogowe kierowca może dostać od 1 do 10 punktów karnych. Gdy zbierzemy 24 punkty, to stracimy prawo jazdy i za kierownicę wsiądziemy dopiero po ponownym (...)

Pracodawcy już znają szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Pracodawcy już znają szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

1 lipca 2005 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Określa ono: szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zakres szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów (...)

Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  Agentem ubezpieczeniowym nie może być zgodnie z ustaleniami ustawodawcy każdy bez wyjątku, może nim być przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej zawartej z zakładem ubezpieczeń i wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych.   Jakie (...)

Nowe zasady szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów

Nowe zasady szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów

Czego dotyczy nowe rozporządzenie? Wchodzące w życie 10 stycznia br. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów określa: wymagania w stosunku do (...)

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej?  Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej (...)

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

Stan faktycznyJestem pracownikiem działu marketingu. W zeszłym tygodniu pracodawca skierował cały nasz zespół na szkolenie z zakresu technik negocjacji, które odbywało się w piątek i w sobotę. W piątek szkolenie było przeprowadzane w siedzibie naszej firmy, a w sobotę (wtedy (...)

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z wnioskiem o refundację? Czy wiesz, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby otrzymać refundację (...)

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Osoby uprawnione według Prawa budowlanegoŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym; nie była karana (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Czego musi nauczyć się agent i broker ubezpieczeniowy?

Czego musi nauczyć się agent i broker ubezpieczeniowy?

16 lipca 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przeprowadzania szkoleń zawodowych osób wykonujących czynności agencyjne albo czynności brokerskie. Akt ten został wydany na podstawie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. W ustawie bowiem znalazł się przepis (...)

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Nowelizacja przepisów ma na celu podwyższenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia oraz reguluje kwestię przeznaczania tych środków na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów. Co przewiduje ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach (...)

Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

Co, jeśli straciłem pracę?  Pierwszym krokiem będzie rejestracja w urzędzie pracy – dzisiaj łatwo i szybko zrobisz to online. Jakie są dostępne formy aktywizacji bezrobotnych? Jak wygląda przykładowy proces rejestracji? Czym jest „prerejestracja” jako bezrobotny w czasie (...)

Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych

Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych

  Ustawa o promocji zatrudnienia stworzyła szereg potencjalnych możliwości rzeczywistej pomocy bezrobotnym. Teraz nie jest to tylko pomoc bierna, polegająca jedynie na rejestracji w urzędzie pracy i wypłacie świadczenia. Oprócz wielu działań jakie przewidział ustawodawca, państwo (...)

Darmowe szkolenia w ramach projektu wolontariat pracowniczy

Darmowe szkolenia w ramach projektu wolontariat pracowniczy

PKPP Lewiatan jako członek Rady Programowej programu Wolontariat Biznesu zaprasza na szkolenia dla firm w ramach projektu wolontariat pracowniczy. Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne. Szkolenia w ramach projektu wolontariat pracowniczy - INWESTYCA SPOŁECZNA W DOBRO realizowanego na rzecz programu (...)

Samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - co z podatkiem?

Samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - co z podatkiem?

Gdy samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - interpretacja MF Organy podatkowe kwalifikowały uczestnictwo w szkoleniu organizowanym przez samorząd zawodowy do przychodu podatnika – członka tego samorządu. Stanowisko to nie było podzielane w orzeczeniach sądów administracyjnych. (...)

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Wystarczy 300 złotych oraz jedno spotkanie z policjantem i psychologiem, a z naszego konta zniknie 6 punktów karnych. Za wykroczenia drogowe kierowca może dostać od 1 do 10 punktów karnych. Gdy zbierzemy 24 punkty, to stracimy prawo jazdy i za kierownicę wsiądziemy dopiero po ponownym (...)

Zmiana przepisów przeciwpożarowych w Senacie

Zmiana przepisów przeciwpożarowych w Senacie

  W związku z rozpatrywaniem przez Senat ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druk senacki nr 606, druki sejmowe nr 1670, 1671, 1748, 1672, 1849 i 1849-A) w sprawie ochrony przeciwpożarowej, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się (...)

Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna

Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna

Stan faktyczny Pracownik podpisał z pracodawcą umowę cywilnoprawną określającą konsekwencje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą przed upływem określonego w niej terminu. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony. W związku z zawartą (...)

Prawo lotnicze

Prawo lotnicze

Nowelizacja Prawa lotniczego dostosuje prawo do przepisów UE w obszarze praw pasażerów, żeglugi powietrznej, personelu lotniczego, techniki lotniczej, lotniczej działalności gospodarczej i transportu lotniczego, lotnisk oraz ochrony lotnictwa cywilnego Inne zmiany dotyczą zaś branży (...)

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia (...)

Czym są instytucje rynku pracy, czyli jak państwo pomaga bezrobotnym?

Czym są instytucje rynku pracy, czyli jak państwo pomaga bezrobotnym?

Pomoc bezrobotnym ewoluowała, nie jest to już tylko ewentualna wypłata świadczenia w wysokości – co tu dużo ukrywać – niezadowalającej. Ustawa o promocji zatrudnienia o instytucjach rynku pracy – jak sama nazwa wskazuje – stawia w pierwszym rzędzie tę tytułową promocję (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Stawka VAT na szkolenia

Stawka VAT na szkolenia

Firma, podatnik podatku VAT, przeprowadziła szkolenie pt. \"Zaangażowanie zakładu pracy w rozwój pracowników\"; Na fakturze wskazano PKWiU 80.42.20 i zastosowano stawkę zwolnioną. Czy jest to prawidłowe postępowanie biorąc pod uwagę, że firma formalnie nie prowadzi tego typu działalności. (...)

VAT na usługi szkoleniowe

VAT na usługi szkoleniowe

Proszę o informację, czy usługi szkoleniowe dotyczące rozwoju osobistego przeprowadzane dla osób dorosłych są zwolnione z VAT? Jakie PKWiU należy do nich zastosować? Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku usługi wymienione w (...)

Ważność szkoleń BHP

Ważność szkoleń BHP

Przez jaki okres ważne są szkolenia bhp wstępne, podstawowe i okresowe? Czy pracownicy biurowi mogą podlegać tylko szkoleniom wstępnym, gdy tak ustali prezes firmy? Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, (...)

Szkolenie pracownika

Szkolenie pracownika

Czy pracodawca ma prawo domagać się od pracownika zwrotu kosztów szkoleń w następującym przypadku: Pracownik został nakłoniony do podpisania aneksu do umowy o pracę (pod sankcją nieprzyjęcia do pracy), w którym była mowa, że pracodawca wyśle go na szkolenie warte 10.000zł i należność (...)

Szkolenie zatrudnionego pracownika a podnoszenie kwalifikacji

Szkolenie zatrudnionego pracownika a podnoszenie kwalifikacji

Czy szkolenie pracownika mające na celu umożliwienie mu wykonywania codziennej pracy, gdy jest już zatrudniony na danym stanowisku jest podnoszeniem kwalifikacji? Zgodnie z art. 17 Kodeksu pracy ( dalej k.p. ) pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. (...)

Szkolenie osoby wykonującej czynności agencyjne

Szkolenie osoby wykonującej czynności agencyjne

W nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 roku (Dz.U. nr 125 poz 1053) w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania, wskazane są osoby, które ze (...)

Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy

Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy

Jestem pracownikiem służby cywilnej (nie urzędnikiem) zatrudnionym w Urzędzie Skarbowym, pracodawca kieruje mnie na szkolenie poza miejsce zamieszkania odbywające się w weekend - tj. dni wolne od pracy - sobota i niedziela. Umowa na czas nieokreślony i pełen wymiar czasu pracy. Czy w związku (...)

Przeszkolenie pracownika w udzielaniu pomocy

Przeszkolenie pracownika w udzielaniu pomocy

Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Trzech pracowników firmy ma przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i są upoważnieni do obsługi apteczki. W tym zakresie zostali przeszkoleni i upoważnieni przez lekarza medycyny pracy, z którym mamy podpisaną umowę jako (...)

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Firma zatrudniająca 18 pracowników, nie zatrudnia specjalisty od spraw BHP. Szkolenia pracowników wykonuje firma zewnętrzna. Szkoleniowiec z poprzedniej firmy po przeprowadzonym szkoleniu przekazywał pracownikowi do podpisu zaświadczenie o szkoleniu wstępnym, które następnie jako jeden z dokumentów (...)

Szkolenie jako obowiązek pracowniczy

Szkolenie jako obowiązek pracowniczy

Pracodawca wysłał wszystkich pracowników firmy na szkolenie, które odbyło się poza firmą i trwało 2 dni, między innymi w sobotę. Sobota jest w naszej firmie dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy. Czy mimo tego, że nie świadczyliśmy pracy podczas szkolenia musimy (...)

Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika

Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika

Zatrudniam nowego pracownika. Wiem, iż nowo zatrudniona osoba powinna przejść instruktaż ogólny, stanowiskowy, a następnie szkolenie podstawowe. Osoba ta ma ważne do 2008 roku szkolenie BHP z poprzedniego zakładu pracy. Czy to szkolenie jest także ważne dla nowego pracodawcy? Czy badania lekarskie (...)

Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie

Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie

Pracodawca skierował pracownika na szkolenie w ramach podnoszenia jego kwalifikacji. Szkolenie było 2-dniowe, w tym jeden dzień szkolenia wypadł w sobotę. Ani w umowie o pracę, ani w regulaminie pracy nie ma zapisu o szkoleniach (tym samym nie ma zapisów regulujących kwestię wynagrodzenia czy (...)

Szkolenie okresowe pracowników

Szkolenie okresowe pracowników

W dniu 5.06.2007r. wszyscy zatrudnieni pracownicy instytucji artystycznej zostali przeszkoleni z zakresu bhp i p. poż , a w szczególności z : oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy (...)

Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy

Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy

Czy pracownik, który odbył szkolenie z zakresu BHP u poprzedniego pracodawcy musi przechodzić to szkolenie jeszcze raz u nowego? Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie (...)

Szkolenie pracownika w czasie i po pracy

Szkolenie pracownika w czasie i po pracy

Planuję w firmie szkolenie o charakterze integracyjnym (piątek i sobota). Czy pracownik może mi odmówić udziału w takim szkoleniu? Motywuje to tym, iż to szkolenie nie podnosi kwalifikacji zawodowych. Czy muszę oddać dzień wolny za sobotę? Pracownik nie ma możliwości kwestionowania celowości (...)

Ważność szkoleń BHP

Ważność szkoleń BHP

Przez jaki okres ważne są szkolenia bhp wstępne, podstawowe i okresowe? Czy pracownicy biurowi mogą podlegać tylko szkoleniom wstępnym, gdy tak ustali prezes firmy? Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, (...)

Szkolenie pracownika

Szkolenie pracownika

Czy pracodawca ma prawo domagać się od pracownika zwrotu kosztów szkoleń w następującym przypadku: Pracownik został nakłoniony do podpisania aneksu do umowy o pracę (pod sankcją nieprzyjęcia do pracy), w którym była mowa, że pracodawca wyśle go na szkolenie warte 10.000zł i należność (...)

Szkolenie zatrudnionego pracownika a podnoszenie kwalifikacji

Szkolenie zatrudnionego pracownika a podnoszenie kwalifikacji

Czy szkolenie pracownika mające na celu umożliwienie mu wykonywania codziennej pracy, gdy jest już zatrudniony na danym stanowisku jest podnoszeniem kwalifikacji? Zgodnie z art. 17 Kodeksu pracy ( dalej k.p. ) pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. (...)

Szkolenie osoby wykonującej czynności agencyjne

Szkolenie osoby wykonującej czynności agencyjne

W nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 roku (Dz.U. nr 125 poz 1053) w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania, wskazane są osoby, które ze (...)

Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy

Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy

Jestem pracownikiem służby cywilnej (nie urzędnikiem) zatrudnionym w Urzędzie Skarbowym, pracodawca kieruje mnie na szkolenie poza miejsce zamieszkania odbywające się w weekend - tj. dni wolne od pracy - sobota i niedziela. Umowa na czas nieokreślony i pełen wymiar czasu pracy. Czy w związku (...)

Przeszkolenie pracownika w udzielaniu pomocy

Przeszkolenie pracownika w udzielaniu pomocy

Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Trzech pracowników firmy ma przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i są upoważnieni do obsługi apteczki. W tym zakresie zostali przeszkoleni i upoważnieni przez lekarza medycyny pracy, z którym mamy podpisaną umowę jako (...)

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Firma zatrudniająca 18 pracowników, nie zatrudnia specjalisty od spraw BHP. Szkolenia pracowników wykonuje firma zewnętrzna. Szkoleniowiec z poprzedniej firmy po przeprowadzonym szkoleniu przekazywał pracownikowi do podpisu zaświadczenie o szkoleniu wstępnym, które następnie jako jeden z dokumentów (...)

Szkolenie jako obowiązek pracowniczy

Szkolenie jako obowiązek pracowniczy

Pracodawca wysłał wszystkich pracowników firmy na szkolenie, które odbyło się poza firmą i trwało 2 dni, między innymi w sobotę. Sobota jest w naszej firmie dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy. Czy mimo tego, że nie świadczyliśmy pracy podczas szkolenia musimy (...)

Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika

Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika

Zatrudniam nowego pracownika. Wiem, iż nowo zatrudniona osoba powinna przejść instruktaż ogólny, stanowiskowy, a następnie szkolenie podstawowe. Osoba ta ma ważne do 2008 roku szkolenie BHP z poprzedniego zakładu pracy. Czy to szkolenie jest także ważne dla nowego pracodawcy? Czy badania lekarskie (...)

Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie

Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie

Pracodawca skierował pracownika na szkolenie w ramach podnoszenia jego kwalifikacji. Szkolenie było 2-dniowe, w tym jeden dzień szkolenia wypadł w sobotę. Ani w umowie o pracę, ani w regulaminie pracy nie ma zapisu o szkoleniach (tym samym nie ma zapisów regulujących kwestię wynagrodzenia czy (...)

Szkolenie okresowe pracowników

Szkolenie okresowe pracowników

W dniu 5.06.2007r. wszyscy zatrudnieni pracownicy instytucji artystycznej zostali przeszkoleni z zakresu bhp i p. poż , a w szczególności z : oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy (...)

Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy

Szkolenie BHP a praca u nowego pracodawcy

Czy pracownik, który odbył szkolenie z zakresu BHP u poprzedniego pracodawcy musi przechodzić to szkolenie jeszcze raz u nowego? Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie (...)

Szkolenie pracownika w czasie i po pracy

Szkolenie pracownika w czasie i po pracy

Planuję w firmie szkolenie o charakterze integracyjnym (piątek i sobota). Czy pracownik może mi odmówić udziału w takim szkoleniu? Motywuje to tym, iż to szkolenie nie podnosi kwalifikacji zawodowych. Czy muszę oddać dzień wolny za sobotę? Pracownik nie ma możliwości kwestionowania celowości (...)

Szkolenie pracownika w sobotę a czas pracy

Szkolenie pracownika w sobotę a czas pracy

Czy czas spędzony przez pracownika (skierowanego przez pracodawcę) na szkoleniu w sobotę jest czasem pracy czy też nie? Definicja czasu pracy zawarta została w art. 128 §1 kodeksu pracy. Przepis ten mówi, że za czas pracy uznaje się okres, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. (...)

Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp

Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp

Pracownicy naszej firmy przed przystąpieniem do pracy przechodzą wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosujemy wzór kart szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp obowiązujący od 1 lipca 2005r. Czy na odwrotnej stronie karty szkolenia wstępnego bhp instruktor bhp ma obowiązek (...)

Faktury zaliczkowe w KPiR

Faktury zaliczkowe w KPiR

Prowadzę działalność, z której rozliczam się na książce przychodów i rozchodów. W listopadze zapłaciłam za szkolenie (100%), które odbywa się w okresie 11.2008 r.-03.2009 r. W listopadzie też wystawiono mi fakturę z adnotacją "zaliczka". Przy tym rozliczam koszty korzystając z zasady (...)