Udostępnienie danych dłużnika

Pytanie:

Czy udostępnienie danych dłużnika bez jego zgody osobie trzeciej w związku z cesją wierzytelności narusza ustawę o ochronie danych osobowych, a jeżeli tak, to co należy zrobić, aby dane zostały wycofane?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Udostępnienie danych dłużnika

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przekazanie danych konsumenta firmie windykującej długi wymaga jego zgody w indywidualnej umowie. Aby przekazać dane zadłużonego klienta firmie windykacyjnej, trzeba zatem mieć jego zgodę - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Udostępnienie danych osobowych osobie trzeciej bez wymaganej zgody podmiotu którego dane są udostępniane jest zatem uważane za naruszenie danych osobowych tego podmiotu i upoważnia ją do wniesienia sprzeciwu wobec dokonanego przetworzenia danych. Dane osobowe, jeśli zostały udostępnione, nie mogą być już wycofane (ponieważ już zostały ujawnione), ewentualnie mogą zostać usunięte przez administratora, który uzyskał te dane niezgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (na usunięcie danych osobowych, mimo że jest to również przetwarzanie danych, nie jest wymagana zgoda podmiotu, którego dane są usuwane).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

faktury z apteki a ochrona danych

24.2.2020 przez: donna_ru

Rejestr zbioru danych osobowych

24.2.2020 przez: Dorean

Odpowiedź urzędu na skargę

22.7.2018 przez: lzur1

Skradzione wrażliwe dane osobowe

15.7.2018 przez: Ronon49