Ulga remontowa i zwrot VAT

Pytanie:

W dniu 20 sierpnia 2005 roku zakończyłem budowę budynku mieszkalnego. Korzystałem wcześniej z ulgi budowlanej, która zakończyła się w końcem 2004 roku, tak więc faktur otrzymanych w przed zakończeniem budowy (styczeń - lipiec 2005) nie będę mógł wykorzystać do odliczeń związanych z tą ulgą. Mam jednak jeszcze kilka faktur z 2005 roku związanych z wydatkami na materiały budowlane wystawionych po dacie zakończeniu budowy. Czy mogę odliczyć je w ramach trwającej ulgi remontowej, która trwała do końca grudnia 2005? Druga sprawa to zwrot podatku VAT. Jaki procent sumy kwoty VAT (55,23% czy 68,18%) powinienem przyjąć do zwrotu VAT na podstawie faktur z poszczególnych okresów: 1) 01.05.2004 - 31.12.2004 (korzystanie z ulgi budowlanej) 2) 01.01.2005 - 20.08.2005 (brak możliwości skorzystania z ulgi budowlanej) 3) 21.08.2005 - 31.12.2005 (korzystanie z ewentualnej ulgi remontowej).

Masz inne pytanie do prawnika?

10.2.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ulga remontowa i zwrot VAT

W kwestii możliwości rozliczania w ramach ulgi remontowej wydatków związanych z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym organy podatkowe zajmują niespodziewanie korzystne dla podatników stanowisko. W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów czytamy, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. Zgodnie z rozporządzeniem wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych (por. wyjaśnienia z 12 sierpnia 2003 r., PB5/MC-068528-2125/03).

Porady prawne

Powyższe korzystne stanowisko Ministerstwa Finansów podtrzymują urzędy, m.in. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek (interpretacja z 15 kwietnia 2005 r., 1437/US37/ZI/142 /MJ/05), Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach (interpretacja z 14 lipca 2005 r., OG-005/96/2005/PDII/415-35/05) oraz Urząd Skarbowy w Otwocku (interpretacja z 15 czerwca 2005 r., 1417PD/415/16/05/SM).

Ważny jest moment rozpoczęcia prac remontowo-modernizacyjnych. Musi to nastąpić po zakończeniu budowy. Jak zaznaczył Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach w interpretacji z 15 kwietnia 2005 r., PDII/415-9/05: "W kontekście ulgi remontowo-modernizacyjnej za datę uzyskania tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego należy uznać moment, w którym podatnik (będący właścicielem) uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Uzyskanie takiego pozwolenia potwierdza bowiem fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego, jak również legalizuje jego użytkowanie. Dopiero wówczas istnieje prawo do zajmowania budynku mieszkalnego, a wydatki poniesione po zakończeniu budowy, o ile mieszczą się w zakresie rozporządzenia (...), mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi remontowej".

W odniesieniu do zwrotu podatku VAT należy zauważyć, iż zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w stosunku do wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała z odliczenia, w szczególności z tytułu poniesienia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe (ulga budowlana), przeznaczone na remont i modernizację (ulga remontowa) - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, kwota podlegająca zwrotowi, jest obniżona i zamiast 68,18 % wynosi  55,23 % kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 % kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn.

Polecamy również artykuł e-prawnika.pl: Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak rozliczyć ulgę remontową?

Jak rozliczyć ulgę remontową?

Niniejszy artykuł jest nieaktualny. Polecamy zapoznanie się z artykułami dotyczącymi odliczeń podatku VAT od materiałów budowlanych:  Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane! Wprawdzie ulga remontowo-modernizacyjna została wykreślona z ustawy o podatku dochodowym, (...)

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim i zawartym w nich przykładom, realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych stanie się prostsza. Podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie (...)

Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach

Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

  Jak obliczyć podatek za 2008 r. według obowiązującej skali podatkowej? Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.   Dochód (...)

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej i nowego zwolnienia

Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od początku 2019 r. mogą korzystać z nowej preferencji w PIT, z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia może wynieść nawet 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć (...)

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. (...)

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Ulga na zabytki w PIT

Ulga na zabytki w PIT

Podatkowy "Polski Ład" to również działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego kraju.     Najważniejsze informacje o nowej preferencji Z ulgi na zabytki mogą skorzystać członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy (...)

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Niespełna 3 miesiące pozostały na zrobienie zakupów materiałów budowlanych, umożliwiających budującym i remontującym domy lub mieszkania zwrot VAT na dotychczasowych zasadach. Od początku 2014 r. zwrot podatku z tego tytułu będzie przysługiwał tylko osobom do 36. roku życia i tylko przy (...)

Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  Od 1 stycznia 2005 r. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Podatnicy mogli więc skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Natomiast z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy (...)

Podatnik Bezgotówkowy dla firm już od 2022 r.

Podatnik Bezgotówkowy dla firm już od 2022 r.

Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od (...)

Podatnik Bezgotówkowy dla firm

Podatnik Bezgotówkowy dla firm

Podatnik Bezgotówkowy dla firm to najszybszy zwrot VAT w całej Unii Europejskiej Już od początku stycznia br. w ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą korzystać z programu Podatnik Bezgotówkowy. Przedsiębiorcy mają do wyboru jeden z dwóch pakietów – (...)

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane,  urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Ulga termomodernizacyjna (...)

Tańsze zakupy budowlane jeszcze przez miesiąc

Tańsze zakupy budowlane jeszcze przez miesiąc

Zwrot VAT za materiały budowlane będzie przysługiwał wyłącznie za faktury wystawione do końca bieżącego roku. Zmiana nie obejmie jednak wszystkich. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej stawka VAT na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 proc. (obecnie 23 proc.) Remontujący (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Finansowe rozwiązania „Tarczy antykryzysowej”

Finansowe rozwiązania „Tarczy antykryzysowej”

  „Tarcza antykryzysowa” to kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii. 31 marca 2020 r. pakiet ustaw wdrażających rozwiązania antykryzysowe, podpisał prezydent. Nowe przepisy weszły już w zasadzie w życie. Zaproponowane (...)

Przedsiębiorca a PFRON

Przedsiębiorca a PFRON

PFRON Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest funduszem celowym działającym na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych którego środki przeznaczane są na rehabilitację (...)

Odliczymy wydatki na internet z komórki

Odliczymy wydatki na internet z komórki

Osoby surfujące po internecie za pomocą telefonu komórkowego czy laptopa skorzystają z ulgi podatkowej. Więcej niepełnosprawnych odliczy od podatku utrzymanie psa przewodnika, mniej rodziców rozliczy się natomiast z fiskusem na preferencyjnych warunkach. Takie zmiany zakłada nowelizacja (...)

Będzie wsparcie na innowacyjność

Będzie wsparcie na innowacyjność

20 października wchodzi w życie Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Określa ona, jak sama nazwa mówi, niektóre formy wspierania działalności innowacyjnej, w szczególności zasady i tryb udzielania kredytu technologicznego i umarzania (...)

Nowe możliwości w usłudze Twój e-PIT od tego roku

Nowe możliwości w usłudze Twój e-PIT od tego roku

Akcja składania rocznego PIT za 2019 r. będzie trwać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zwrot VAT za remont mieszkania

Zwrot VAT za remont mieszkania

W czerwcu 2006 r. zwróciłem się do urzędu skarbowego o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane użyte podczas remontu domu w 2004 i 2005 roku. Wydatki te odliczałem też w ramach "ulgi remontowej" w podatku dochodowym, w związku z tym zwrotowi podlegało 55,23% zapłaconej kwoty VAT. (...)

Rozliczanie wydatków remontowych w kolejnych latach podatkowych

Rozliczanie wydatków remontowych w kolejnych latach podatkowych

Jeżeli mam faktury VAT na remont domu, to czy sumuje się je w okresie 2 lat czy odlicza się w danym roku (po dacie faktury)? Jeśli kwota odliczeń przewyższa zaliczki na podatek, to czy będzie można odliczyć je w 2005 roku? W ramach ulgi remontowej odliczane są wyłącznie wydatki poniesione (...)

Zakup kuchenki gazowej a ulga remontowa

Zakup kuchenki gazowej a ulga remontowa

Czy wymiana kuchenki gazowej (zakup nowej) jest wydatkiem do odliczenia w ramach ulgi remontowej za 2004 rok ? Tak, wymiana kuchenki gazowej jest takim wydatkiem. Rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, określa rozporządzenie (...)

Zwrot kosztów remontu jako dochód

Zwrot kosztów remontu jako dochód

Jestem posiadaczem mieszkania własnościowego w spółdzielni mieszkaniowej. Odprowadzam co miesiąc składkę na fundusz remontowy. W zakres remontów wykonywanych przez spółdzielnię wchodzi wymiana okien co określoną ilość lat. Rok przed planowaną wymianą okien przez spółdzielnię dokonałam (...)

Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

Klient zakupił u nas towar - materiały budowlane, które ma zamiar odliczyć w ramach ulgi remontowej na fakturę zaliczkową. Dał zaliczkę, otrzymał fakturę zaliczkową VAT, na której wymienione są towary - materiały budowlane. Czy klient może odliczyć wartość faktury zaliczkowej w ramach (...)

Niezapłacone faktury a VAT i koszty

Niezapłacone faktury a VAT i koszty

Przed 01.06.2005 wystawiłem fakturę wraz z 22 % podatkiem VAT. Klient od ponad roku nie płaci i jestem z nim w sporze sądowym, ale VAT musiałem zapłacić z własnych środków. Chciałem ten podatek odliczyć, ale ta wyczerpująca korespondencja i składanie już 10 wniosków, gdzie podałem własne (...)

Zwrot VAT i ulgi podatkowe przy zakupie mieszkania

Zwrot VAT i ulgi podatkowe przy zakupie mieszkania

Podobno w 2006 roku wchodzi w życie ustawa dzięki której będzie można odliczać podatek VAT za zakupione materiały budowlane i za budowę domu. Ja zamierzam w 2006 roku kupić nowe mieszkanie, które aktualnie zaczyna budować spółdzielnia mieszkaniowa. Czy za zakup takiego mieszkania przysługuje (...)

Kasy rejestrujące a wynajem pokoi

Kasy rejestrujące a wynajem pokoi

Prowadzę sezonową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - wynajem pokoi przez miesiące VI-IX, dotychczas nie byłem płatnikiem VAT i nie posiadałem kasy fiskalnej - mój roczny utarg mieścił się w kwocie do około 35 tysięcy. Ponieważ podniosłem standard pokoi, w związku z tym myślę (...)

Ulga na złe długi

Ulga na złe długi

Jestem dłużnikiem i nie jestem w stanie opłacić faktur. Wierzyciel skorzystał z ulgi nam złe długi, według starej zasady /180 dni/. Koryguję VAT naliczony. Prowadzę księgi handlowe. VAT księguję w pozostałe koszty operacyjne.Czy VAT skorygowany jest kosztem uzyskania przychodu? Stosownie (...)

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Czy można odliczyć od podatku koszt nauki pływania dla dziecka? Od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowane zostały następujące ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych: ulga remontowa, na dojazdy dzieci do szkół zamiejscowych, na dokształcanie i doskonalenie zawodowe, na odpłatne kształcenie (...)

Ulga remontowa a dom letniskowy

Ulga remontowa a dom letniskowy

W 2005 roku poniosłem wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont budynku letniskowego. Remont obejmował: - wymianę pokrycia dachu, - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i piwnic, - ocieplenie ścian zewnętrznych, - modernizację instalacji wodociągowej (...)

Płytki granitowe a ulga remontowa

Płytki granitowe a ulga remontowa

Przy remoncie zakładane były płytki granitowe. Czy podlega to odpisowi od podatku? Ulgą remontową objęte są wydatki wskazane w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację (...)

Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Czy montaż ogrzewania akumulacyjnego podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej? Z przepisów wynika, że odliczyć można montaż trwale umiejscowionych instalacji i urządzeń grzewczych. Piec akumulacyjny jest jedynym źródłem ciepła w moim mieszkaniu, ale nie jest trwale umiejscowiony, bo pomimo, (...)

Odliczenie od podatku funduszu remontowego

Odliczenie od podatku funduszu remontowego

Do tej pory odliczaliśmy od podatku w zeznaniu rocznym wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty. Dopiero z odpowiedzi na moje poprzednie pytanie wynikałoby, że były zmiany podatkowe w tej materii. Czy można odliczać od podatku wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty? W zeszłorocznym zeznaniu podatkowym (...)

Remont instalacji gazowej

Remont instalacji gazowej

W ramach ulgi remontowej (mieszkania) poniosłam wydatki na remont mieszkania, wpłaciłam określone kwoty na wyodrębniony fundusz remontowy i wymieniłam kuchenkę gazową. Z urzędu skarbowego otrzymałam dwie różne informacje co do kwoty limitu. Proszę o informację czy maksymalna kwota odliczenia (...)

Rozliczanie wydatków remontowych w kolejnych latach podatkowych

Rozliczanie wydatków remontowych w kolejnych latach podatkowych

Jeżeli mam faktury VAT na remont domu, to czy sumuje się je w okresie 2 lat czy odlicza się w danym roku (po dacie faktury)? Jeśli kwota odliczeń przewyższa zaliczki na podatek, to czy będzie można odliczyć je w 2005 roku? W ramach ulgi remontowej odliczane są wyłącznie wydatki poniesione (...)

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Czy można odliczyć od podatku koszt nauki pływania dla dziecka? Od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowane zostały następujące ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych: ulga remontowa, na dojazdy dzieci do szkół zamiejscowych, na dokształcanie i doskonalenie zawodowe, na odpłatne kształcenie (...)

Zakup kuchenki gazowej a ulga remontowa

Zakup kuchenki gazowej a ulga remontowa

Czy wymiana kuchenki gazowej (zakup nowej) jest wydatkiem do odliczenia w ramach ulgi remontowej za 2004 rok ? Tak, wymiana kuchenki gazowej jest takim wydatkiem. Rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, określa rozporządzenie (...)

Ulga remontowa a dom letniskowy

Ulga remontowa a dom letniskowy

W 2005 roku poniosłem wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont budynku letniskowego. Remont obejmował: - wymianę pokrycia dachu, - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i piwnic, - ocieplenie ścian zewnętrznych, - modernizację instalacji wodociągowej (...)

Płytki granitowe a ulga remontowa

Płytki granitowe a ulga remontowa

Przy remoncie zakładane były płytki granitowe. Czy podlega to odpisowi od podatku? Ulgą remontową objęte są wydatki wskazane w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację (...)

Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Czy montaż ogrzewania akumulacyjnego podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej? Z przepisów wynika, że odliczyć można montaż trwale umiejscowionych instalacji i urządzeń grzewczych. Piec akumulacyjny jest jedynym źródłem ciepła w moim mieszkaniu, ale nie jest trwale umiejscowiony, bo pomimo, (...)

Odliczenie od podatku funduszu remontowego

Odliczenie od podatku funduszu remontowego

Do tej pory odliczaliśmy od podatku w zeznaniu rocznym wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty. Dopiero z odpowiedzi na moje poprzednie pytanie wynikałoby, że były zmiany podatkowe w tej materii. Czy można odliczać od podatku wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty? W zeszłorocznym zeznaniu podatkowym (...)

Zwrot kosztów remontu jako dochód

Zwrot kosztów remontu jako dochód

Jestem posiadaczem mieszkania własnościowego w spółdzielni mieszkaniowej. Odprowadzam co miesiąc składkę na fundusz remontowy. W zakres remontów wykonywanych przez spółdzielnię wchodzi wymiana okien co określoną ilość lat. Rok przed planowaną wymianą okien przez spółdzielnię dokonałam (...)

Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

Klient zakupił u nas towar - materiały budowlane, które ma zamiar odliczyć w ramach ulgi remontowej na fakturę zaliczkową. Dał zaliczkę, otrzymał fakturę zaliczkową VAT, na której wymienione są towary - materiały budowlane. Czy klient może odliczyć wartość faktury zaliczkowej w ramach (...)

Zwrot VAT za remont mieszkania

Zwrot VAT za remont mieszkania

W czerwcu 2006 r. zwróciłem się do urzędu skarbowego o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane użyte podczas remontu domu w 2004 i 2005 roku. Wydatki te odliczałem też w ramach "ulgi remontowej" w podatku dochodowym, w związku z tym zwrotowi podlegało 55,23% zapłaconej kwoty VAT. (...)

Remont instalacji gazowej

Remont instalacji gazowej

W ramach ulgi remontowej (mieszkania) poniosłam wydatki na remont mieszkania, wpłaciłam określone kwoty na wyodrębniony fundusz remontowy i wymieniłam kuchenkę gazową. Z urzędu skarbowego otrzymałam dwie różne informacje co do kwoty limitu. Proszę o informację czy maksymalna kwota odliczenia (...)

Ulga remontowa a montaż stolarki

Ulga remontowa a montaż stolarki

Czy można odliczyć sobie od podatku wymianę okien w mieszkaniu, jeżeli firma, która to wykonała na fakturze napisała jako usługę "Montaż stolarki PCV w budynku mieszkalnym" PKWiU 4542? Jak najbardziej można taki wydatek odliczyć od podatku na podstawie ulgi remontowo-modernizacyjnej (oczywiście, (...)