Odpowiedź prawnika: Ulga remontowa i zwrot VAT
W kwestii możliwości rozliczania w ramach ulgi remontowej wydatków związanych z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym organy podatkowe zajmują niespodziewanie korzystne dla podatników stanowisko. W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów czytamy, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. Zgodnie z rozporządzeniem wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych (por. wyjaśnienia z 12 sierpnia 2003 r., PB5/MC-068528-2125/03).

Powyższe korzystne stanowisko Ministerstwa Finansów podtrzymują urzędy, m.in. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek (interpretacja z 15 kwietnia 2005 r., 1437/US37/ZI/142 /MJ/05), Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach (interpretacja z 14 lipca 2005 r., OG-005/96/2005/PDII/415-35/05) oraz Urząd Skarbowy w Otwocku (interpretacja z 15 czerwca 2005 r., 1417PD/415/16/05/SM).
Ważny jest moment rozpoczęcia prac remontowo-modernizacyjnych. Musi to nastąpić po zakończeniu budowy. Jak zaznaczył Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach w interpretacji z 15 kwietnia 2005 r., PDII/415-9/05: "W kontekście ulgi remontowo-modernizacyjnej za datę uzyskania tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego należy uznać moment, w którym podatnik (będący właścicielem) uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Uzyskanie takiego pozwolenia potwierdza bowiem fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego, jak również legalizuje jego użytkowanie. Dopiero wówczas istnieje prawo do zajmowania budynku mieszkalnego, a wydatki poniesione po zakończeniu budowy, o ile mieszczą się w zakresie rozporządzenia (...), mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi remontowej".
W odniesieniu do zwrotu podatku VAT należy zauważyć, iż zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w stosunku do wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała z odliczenia, w szczególności z tytułu poniesienia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe (ulga budowlana), przeznaczone na remont i modernizację (ulga remontowa) - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, kwota podlegająca zwrotowi, jest obniżona i zamiast 68,18 % wynosi 55,23 % kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 % kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn.
Polecamy również artykuł e-prawnika.pl: Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!
