Odpowiedź prawnika: Umowa dożywocia
Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.
W opisanej sytuacji istotne jest to, że jeśli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.

Choć prawo dożywocia jest ściśle związane z konkretną osobą, to trudno naszym zdaniem uznać, że rodzice nie mają prawa do upoważnienia określonej osoby do zachowania pieczy nad rzeczami w mieszkaniu, czy do dostarczenia przedmiotów użytku osobistego do szpitala. Co do renty, to jeżeli obowiązek płacenia renty wynika z ustawy, to każda ze stron może w razie zmiany stosunków żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty, chociażby wysokość renty i czas jej trwania były ustalone w orzeczeniu sądowym lub w umowie.
Według doktryny prawa cywilnego, możliwość żądania zmiany wysokości renty, dotyczy także świadczenia renty umownej, której obowiązek płacenia nie wynika z ustawy, jeśli jest to umowa o rentę za wynagrodzeniem. Takim wynagrodzeniem w opisywanym przypadku jest przeniesienie własności udziału w nieruchomości
