Uprawnienie do przeliczenia emerytury

Pytanie:

"Przebywając na wcześniejszej emeryturze wykonywałem dodatkową pracę, czy mogę zwrócić się o przeliczenie emerytury?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienie do przeliczenia emerytury

Z tytułu wykonywania dodatkowego zatrudnienia, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, określonego w art. 104 ust 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osobie uprawnionej do pobierania świadczenia emerytalnego lub rentowego przysługuje:

a) prawo wystąpienia z wnioskiem o doliczenie okresu zatrudnienia do stażu pracy,

b) prawo wystąpienia z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru świadczenia.

Zgodnie z treścią powołanego przepisu art. 104 ust. 2, chodzi o:

(...) zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności.

Regulację powyższą stosuje się również:

(...) do emerytów i rencistów osiągających przychód z tytułu działalności wykonywanej za granicą.

Wniosek o ponowne obliczenie podstawy wymiaru emerytury można złożyć w ZUS w każdym czasie. Przeliczenie podstawy wymiaru nie jest uzależnione od ustania ubezpieczenia, czy też daty złożenia poprzedniego wniosku. Z powyższego wynika, że przeliczanie podstawy wymiaru świadczenia odbywa się zawsze na wniosek osoby zainteresowanej. W tym zakresie ZUS jest związany granicami wniosku. Warto jednak wiedzieć, że gdy emeryt nie sprecyzuje dokładnie, z jakiego okresu chce mieć przeliczoną podstawę wymiaru świadczenia, a tylko złoży niezbędne dokumenty, ZUS zobowiązany jest do wybrania wariantu najkorzystniejszego dla wnioskodawcy. Osoba, która chce wystąpić z wnioskiem o przeliczenie emerytury, musi wiedzieć, że od tego, z jakiego okresu wskaże zarobki do ustalenia na nowo podstawy wymiaru emerytury będzie zależała wysokość kwoty bazowej, a ta, obok liczby okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokości zarobków, ma istotny wpływ na wysokość świadczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zula 2014-09-10 15:50:31

    Jeżeli osoba przebywająca na wcześniejszej emeryturze przepracowała 30 miesięcy, a pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne, wówczas ZUS doliczy przepracowny okres do już istniejącego oraz ponownie uwzględni bieżącą kwotę bazową. Na swoim przykładzie mogę podać, iż przeszłam na taką emeryturę w 1993 roku, wówczas kwota bazowa to było ponad 2 mln. zł (dzisiejsze ponad 200 zł). Po przepracowaniu 30 miesięcy i osiągnięciu wieku emerytalnego złożyłam wniosek o zmianę na emeryturę ustawową. Wówczas nowa kwota bazowa było to coś ponad 500 zł (parę lat temu) - emerytura zwiększona została o około 15% to dużo zważywszy, że waloryzacja roczna to około 4 - 4,5%.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika