Wniosek o wcześniejszą emeryturę

Pytanie:

Brat skończy 7 maja 60 lat. Pobierał przez 4 lata rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 2 lata temu ZUS rentę tą zabrał bo lekarze orzecznicy ZUS ustalili, że nie istnieje już niezdolność do pracy. Jest to nieprawdą bo prywatnie zbadany przez doktora medycyny specjalistę Ortopedę usłyszał, że zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa powtarzane co kilka lat wykazują progresję choroby /poważne schorzenie kręgosłupa i dyskopatia w trzech jego odcinkach / Sprawa toczy się teraz już w Sądzie Pracy II instancji /. Ostatnio otrzymał z byłego zakładu pracy dokument, że przepracował w warunkach szkodliwych ponad 15 lat. Ma przepracowane ogółem ponad 30 lat. Jakie dokumenty i w jakim terminie powinien złożyć w ZUS dla uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu 15 lat pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia ? Czy złożone już wcześniej dokumenty /w trakcie załatwiania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wystarczą ? Czy kwota bazowa do obliczeń będzie przyjmowana z tamtego okresu /gdy szedł na rentę zdrowotną/ czy aktualna i kto o tym decyduje? Co w razie wygrania apelacji ? Czy i jakie otrzymałby odszkodowanie?

Masz inne pytanie do prawnika?

4.5.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wcześniejszą emeryturę

Osoba ubiegająca się o emeryturę  powinna złożyć wniosek o emeryturę. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko zainteresowanego, datę jego urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie rodzaju świadczenia, o które się ubiega, oraz podpis osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku. Do wniosku powinny być dołączone dokumenty lub oświadczenia stwierdzające okoliczności uzasadniające przyznanie tego świadczenia. Do wniosku należy dołączyć dokumenty stwierdzające: datę urodzenia,  okresy zatrudnienia uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość, wysokość zarobku stanowiącego podstawę wymiaru świadczeń.

Datę urodzenia, ustala się na podstawie dowodu osobistego albo wyciągu z akt stanu cywilnego. Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość zarobku lub dochodu stanowiącego podstawę wymiaru emerytury są: zaświadczenia zakładów pracy wystawione według wzoru ustalonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych albo legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków. Środkiem dowodowym, stwierdzającym okresy zatrudnienia, są pisemne zaświadczenia zakładów pracy, wydane na podstawie posiadanych dokumentów, oraz legitymacje ubezpieczeniowe, a także inne dowody z przebiegu ubezpieczenia. Zaświadczenie zakładu pracy powinno w szczególności zawierać imię i nazwisko osoby, której dotyczy, datę podjęcia i ustania zatrudnienia oraz rodzaj wykonywanej czynności. Zaświadczenie zakładu pracy powinno stwierdzać charakter i stanowisko pracy w poszczególnych okresach. Dowody z dokumentów dotyczących zatrudnienia i zarobków powinny być dołączone do wniosku w oryginale. Jeżeli niektóre dokumenty zostały już wcześniej złożone, to nie trzeba składać ich drugi raz, we wniosku najlepiej jednak wskazać, że ZUS jest już w ich posiadaniu. Ustawa nie wskazuje konkretnie terminu w jakim należy złożyć wniosek.

Porady prawne

Jak wynika z zadanego pytania, w chwili obecnej renta nie przysługuje. Naszym zdaniem ZUS powinien ustalić wysokość emerytury według aktualnych wskaźników. W przeciwnym razie osoba uprawniona może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury określonej na podstawie kwoty bazowej.

W razie wygrania apelacji, uprawnionemu będzie przysługiwała wypłata zaległych świadczeń wraz z odsetkami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany do zapłaty odsetek w wysokości określonej przepisami prawa cywilnego wówczas, gdy nie dokona wypłaty świadczeń w terminach przewidzianych w przepisach dotyczących ich przyznawania i wypłacania w następstwie okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2002 r., II UK 214/2002 OSNP 2004/5 poz. 89).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jeśli nie chcesz głodować...

Jeśli nie chcesz głodować...

Poniżej przedstawiamy sprostowanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do artykułu „Jeśli nie chcesz głodować" zamieszczonego w Trybunie w dniu 24 lipca 2008 r. Skłanianie do zgłaszania wniosku o przyznanie emerytury jeszcze w tym roku, jest pozornym działaniem na korzyść czytelników. (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)

Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie niższy. Jeśli jesteś kobietą, będziesz mogła przejść na emeryturę, gdy skończysz 60 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną, będziesz mógł przejść na emeryturę, gdy skończysz (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)

Korzystna emerytura dla osób z rocznika 1953 – wnioski do 11 stycznia

Korzystna emerytura dla osób z rocznika 1953 – wnioski do 11 stycznia

Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Termin na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 r. Osobom, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, (...)

Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek po 2007 roku

Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę bez względu na wiek po 2007 roku

  Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela po 2007 roku. Prezentujemy je poniżej. Z czego wynikają zmiany? W sierpniu i wrześniu 2007 r. miała miejsce dwukrotna nowelizacja ustawy – (...)

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Stan faktyczny Urodziłam się w maju 1950 r. W 1968 rozpoczęłam studia, które ukończyłam w 1972 r. Po ukończeniu studiów podjęłam pracę 02.11.1972 r. i pracowałam do 31.07.1991 r. Od 01.08.1991 r. prowadzę działalność gospodarczą do dnia dzisiejszego. Działalność prowadzę w (...)

Co z emeryturami kobiet urodzonych w 1952 roku?

Co z emeryturami kobiet urodzonych w 1952 roku?

Kobiety urodzone w roku 1952 i ubiegające się o "zwykłą" emeryturę po 31 grudnia 2012 r., muszą "zwrócić" emerytury częściowe albo "wcześniejsze", jeśli je pobrały - uznał SN. ##baner## Uchwała SN W dniu 28 listopada br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu (...)

Emerytura dla nauczycieli

Emerytura dla nauczycieli

  Nauczyciele mają kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę - mówi Gabriela Zgajewska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS. Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę korzystając z zapisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS (...)

Wcześniejsze emerytury dla 55-letnich kobiet

Wcześniejsze emerytury dla 55-letnich kobiet

Które kobiety mogą przejść na wcześniejszą emeryturę?Kobiety urodzone po dniu 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy (...)

Spółka małżeńska – opinia prawna (opinia nie uwzględnia zmian wynikających z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej)

Spółka małżeńska – opinia prawna (opinia nie uwzględnia zmian wynikających z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej)

Stan faktycznyMałżeństwo prowadzi działalność gospodarczą wspólnie (tzw. działalność gospodarcza na imię obojga małżonków prowadzona w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej), działalność rozliczana jest na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, (...)

Emerytura dla twórców i artystów

Emerytura dla twórców i artystów

Emerytura dla osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną Twórcy i artyści mogą przejść na emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, czy spełniasz warunki, aby otrzymać (...)

Prace nad zmianami w ustawie o świadczeniach emerytalnych funkcjonariuszy służb mundurowych

Prace nad zmianami w ustawie o świadczeniach emerytalnych funkcjonariuszy służb mundurowych

  Oto informacja MSWiA o stanie prac nad zmianami w ustawie o świadczeniach emerytalnych funkcjonariuszy służb mundurowych: W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi prac prowadzonych przez resort spraw wewnętrznych i administracji nad zmianą ustawy o świadczeniach emerytalnych funkcjonariuszy (...)

Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury

Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury

21 lutego 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu wyeliminowanie trudności interpretacyjnych w zakresie przepisów dotyczących zwrotu nienależnie otrzymanej (...)

Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny

Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny

Zmienione zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane kobiety mogą wnosić o wznowienie postępowania - termin już biegnie! Nabycie prawa do tzw. (...)

Jakie emerytury dla nauczycieli?

Jakie emerytury dla nauczycieli?

Jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r.? - Dowiedz się, kiedy możesz przejść na emeryturę lub podobne świadczenie z ZUS. Jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą decyzją. Poniżej (...)

Wyliczanie kapitału początkowego. Korzystne zmiany w emeryturach

Wyliczanie kapitału początkowego. Korzystne zmiany w emeryturach

Część obecnych i przyszłych emerytów ma szansę na wyższe świadczenie. 1 maja weszły w życie zmiany w ustawie emerytalnej. Pozwolą podwyższyć świadczenie między innymi osobom, które studiowały przed 1999 rokiem albo opiekowały się wtedy dzieckiem. W maju w przepisach pojawiło się (...)

Emerytury rocznika 1953

Emerytury rocznika 1953

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953 i nowe przepisy weszły już w życie. To dobra wiadomość dla ok. 74 tys. osób. ##baner## Czego (...)

Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?

Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?

Emerytury pomostowe dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. - kto jest uprawniony do emerytury pomostowej? Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę (...)

Czy do nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych stosuje się Kartę Nauczyciela? - opinia prawna

Czy do nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych stosuje się Kartę Nauczyciela? - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym placówki oświatowe (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) zatrudniającym nauczycieli. Szkoły nasze są placówkami niepublicznymi, o uprawnieniach szkół publicznych. Zatrudniamy pracowników, w tym nauczycieli na podstawie umów (...)

Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem urodzony 11 kwietnia 1947 r. Zatrudniony od 16 sierpnia 1966 r. do 15 marca 1975 r. jako nauczyciel. Zatrudnienie ustało w wyniku przejścia na rentę. Na okres od 16 marca 1975 do 31 lipca 1979 przypadają trzy lata pobytu na rencie oraz jeden rok pracy. Po utracie grupy inwalidzkiej (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury

Wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury

Otrzymałam odmowną decyzję na wniosek o wcześniejszą emeryturę. Pomimo tego, iż spełniam warunek wieku i czasu lat składkowych i nieskładkowych. Mam 57 lat, 37 lat przepracowanej i udokumentowanej pracy składkowej i nieskładkowej. Odmowną decyzję odnośnie wcześniejszej emerytury otrzymałam (...)

Termin złożenia wniosku o emeryturę

Termin złożenia wniosku o emeryturę

W grudniu br. kończę 62 lata, posiadając 40 lat okresu składkowego. Od 2004 r. prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą, pozostając jednocześnie w stosunku pracy. Mój pracodawca zamierzał rozwiązać stosunek pracy na zasadzie porozumienia stron do końca lutego 2008 r. Jednakże obecnie (...)

Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach

Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach

Na stronie internetowej ZUS znalazłem nietypową informację dotyczącą wcześniejszych emerytur. Cytuję formułę:" Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach. Możliwość ta została zachowana dla: ubezpieczonych (...)

Apelacja od sądu ubezpieczeń społecznych

Apelacja od sądu ubezpieczeń społecznych

W listopadzie ubiegłego roku złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę. ZUS wydał decyzję odmowną, od której się odwołałam. Sprawę w pierwszej instancji wygrałam, ale ZUS wniósł apelację. W między czasie osiągnęłam wiek emerytalny 60 lat i ponownie w listopadzie tego roku złożyłam (...)

Koszty postępowania przed sądem ubezpieczeń

Koszty postępowania przed sądem ubezpieczeń

Mój ojciec nie zgodził się z decyzją ZUS w sprawie jego emerytury. Złożył odwołanie (za pośrednictwem ZUS) pół roku temu. Sprawa w sądzie leży. I nic poza tym, że leży. Jaką możliwość ma mój ojciec, aby sprawa ta wreszcie trafiła na wokandę? Za każdym razem, kiedy ojciec dzwoni (...)

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969

Jakie warunki należy spełnić, aby możliwe było przejście na wcześniejszą emeryturę? Na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. przewidziano pewne przepisy szczególne. Możliwość (...)

Wniosek o emeryturę przed osiągnięciem wieku

Wniosek o emeryturę przed osiągnięciem wieku

Za osiem miesięcy pracownik skończy 65 lat i będzie miał wówczas 45-letni staż pracy. Czy korzystając z faktu, iż ma ukończone 60 lat, pracownik może już teraz wystąpić do ZUS w sprawie przyznania prawa do emerytury, jeśli pójdzie na nią po 8 miesiącach? Jeśli może wystąpić do ZUS (...)

Przejście na wcześniejszą emeryturę

Przejście na wcześniejszą emeryturę

Kobieta, pracująca od 33 lat w służbie zdrowia jako położna, kończy w tym roku 55 lat i nosi się z zamiarem przejścia na wcześniejszą emeryturę. Oczywiście jest ubezpieczona w ZUS-ie, ale uczestniczy również w II filarze (OFE). W ZUS-ie powiedziano jej, że w sytuacji przejścia na wcześniejszą (...)

Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Proszę o informacje na temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, czy prawdą jest, iż wydłużono okres graniczny dla ubiegających się o wcześniejszą emeryturę do końca 2007 roku? Faktycznie trochę się zmieniło z powodu podpisanej przez Prezydenta w drugiej połowie sierpnia zmianie (...)

Katecheza w kościele a praca nauczycielska

Katecheza w kościele a praca nauczycielska

Duchowny katolicki, kończący w tym roku 60 lat, przebywa od 4 lat na rencie II grupy. Wyliczając mu wysokość świadczenia, ZUS zaliczył 30-letni staż pracy duszpasterskiej. Czy w tym roku ów duchowny mógłby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu Karty Nauczyciela, tzn. czy okres (...)

Dzień, od którego wypłacana jest emerytura

Dzień, od którego wypłacana jest emerytura

Brat skończy 7 maja 60 lat. Pobierał przez 4 lata rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 2 lata temu ZUS rentę tą zabrał bo lekarze orzecznicy ZUS ustalili, że nie istnieje już niezdolność do pracy. Jest to nieprawdą bo prywatnie zbadany przez doktora medycyny specjalistę Ortopedę (...)

Praca w szczególnych warunkach

Praca w szczególnych warunkach

W tym roku skończyłam 50 lat. Podjęłam pracę 1.09.1974 r. (1.09.2004 r. - minie 30 lat pracy). Od 1.04.1986 r. pracuję na stanowisku elektronika przy elektronicznym monitorze ekranowym (komputerze). Moja instytucja zalicza mi ten okres pracy (począwszy od 1.04.1986r. do dzisiaj włącznie) jako (...)

Prawo do wcześniejszej emerytury

Prawo do wcześniejszej emerytury

Mam 52 lata i chciałabym przejść na wcześniejszą emeryturę, jakie muszę spełnić warunki szczegółowe? Ogólne znam. Nadmieniam, że brakuje mi 5 miesięcy pracy do 25 lat pracy ogółem. Słyszałam, że posiadając orzeczenie ZUS mogę się o taka emeryturę ubiegać (nie wiem tylko o jaką (...)

Emerytura nauczyciela a urlop zdrowotny

Emerytura nauczyciela a urlop zdrowotny

Czy okresy urlopu zdrowotnego nauczyciela od 1 września 2001r. do 1 września 2002r. i od 7 września 2002r. do 15 czerwca 2003r. zalicza się do okresu pracy w szczególnym charakterze? Proszę o podanie podstawy prawnej. ZUS w 2003r. nie zaliczył mi tych okresów do stażu potrzebnego do uzyskania (...)

Wcześniejsza emerytura w związku z pracą w szczególnych warunkach

Wcześniejsza emerytura w związku z pracą w szczególnych warunkach

Jakie są możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w związku z pracą w szczególnych warunkach? Podstawa prawna dla przejścia na tzw. wcześniejszą emeryturę, ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, zawarta jest w art. 184 ustawy o emeryturach (...)