Wniosek o zabezpieczenie a pozew

Pytanie:

Jeżeli mąż wniósł sprawę o separację (jeszcze nie otrzymałam z sądu powiadomienia), a ja wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, czy powinnam już na tym etapie wnieść sprawę o alimenty? Niestety, mam taką potrzebę. Do którego sądu? Za jaki okres? Praktycznie od grudnia jestem w niedostatku. Rozważam wzięcie kredytu, ponieważ sobie już nie radzę. Długi rosną.

Masz inne pytanie do prawnika?

12.7.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wniosek o zabezpieczenie a pozew

Sprawy o alimenty rozpoznaje sąd rejonowy za okres przed wniesieniem pozwu o separację; ten sąd jest właściwy dla orzeczenia o alimentach lub zaspokajaniu potrzeb rodziny. Samo wniesienie zabezpieczenia przez Panią rozpozna sąd właściwy dla rozpoznania separacji czyli sąd okręgowy.

Przy czym dopóki nie złoży Pani pozwu o zasądzenie alimentów  samo zabezpieczenie może trwać maksymalnie dwa tygodnie. Do tego też czasu powinien być wniesiony wniosek o alimenty na rozprawie o separację za okres po wniesieniu pozwu lub (i) pozew o alimenty za okres do wniesienia pozwu o separację.  

Porady prawne

Sam wniosek o zabezpieczenie nie daje podstawy do orzeczenia alimentów. Dzieje się tak dlatego, że zabezpieczenie dotyczy określonego roszczenia, które jest (ewentualnie będzie w ciągu dwóch tygodni) skierowane do sądu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne