Wskaźnik sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

Pytanie:

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Aktualnie mój udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem od początku roku wynosi 35%. Odliczam jednak więcej podatku VAT, na podstawie wskaźnika z roku ubiegłego który wynosił 60%. Od października chciałbym dodatkowo poszerzyć swoją działalność gospodarczą o handel maszynami drukarskimi. Maszyny te są dużej wartości - a więc jeśli uda mi sie sprzedać 1 lub 2 w tym roku, to mój wskaźnik zmieni sie z 35% na 80%.Czy jeśli maszynę drukarską sprzedam dopiero w grudniu - to czy obrót z jej sprzedaży zmieni wskaźnik tylko w samym grudniu, czy w całym roku (czy na wszystkie zakupy służące sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z okresu 01-12/2011 będzie mieć wpływ ta sprzedaż, czy tylko na zakupy grudniowe)?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.9.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wskaźnik sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

Zasady ustalania proporcji odliczenia VAT reguluje art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Zatem faktyczna zmiana proporcji w trakcie roku podatkowego spowoduje zmianę proporcji do ustalenia odliczenia VAT dopiero od początku kolejnego roku.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe