Wybór przedstawiciela załogi

Pytanie:

Czy są jakieś obowiązujące procedury wyboru przedstawicela załogi, z którym pracodawca powinien uzgadniać zmiany w wewnątrzzakładowym prawie pracy? Jeśli nie, to jak przykładowo może to wyglądać?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wybór przedstawiciela załogi

W kodeksie pracy nie określono sposobu wyboru reprezentanta pracowników do kontaktu z pracodawcą. Wobec tego wybór może zostac dokonany według zasad ustalonych przez samych pracowników. Może to być procedura składająca się z dwóch etapów: 1. zgłaszania kandydatur 2. głosowania całej załogi. Możliwe są tu różne modyfikacje dotyczące procedury wyborczej, jednak przedstawiony schemat jest najprostszy i w związku z tym najbardziej przejrzysty.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

 W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta została ugruntowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia spółek (...)

Świadczenie wyrównawcze z tytułu rozwiązania umowy z pośrednikiem handlowym

Świadczenie wyrównawcze z tytułu rozwiązania umowy z pośrednikiem handlowym

Zgodnie z dyrektywy Rady 86/653/EWG z dnia 18 grudnia 1986 r. w sprawie koordynacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do przedstawicieli handlowych działających na własny rachunek (Dz.U. L 382, str. 17, ze zm.) państwa członkowskie mają obowiązek podjęcia środków niezbędnych w celu zapewnienia, że po rozwiązaniu umowy agencyjnej (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić. Kłopotliwe (...)

Jakie wymogi musi spełniać dom pomocy społecznej?

Jakie wymogi musi spełniać dom pomocy społecznej?

Kto może prowadzić dom pomocy społecznej? Na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej domy pomocy społecznej mogą prowadzić, po uzyskaniu zezwolenia wojewody:  jednostki samorządu terytorialnego;  Kościół Katolicki, inne kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia;  inne osoby prawne;  osoby fizyczne.   Jak (...)

Jak wszcząć postępowanie przed sądem?

Jak wszcząć postępowanie przed sądem?

  W procedurze cywilnej istnieją dwa podstawowe tryby postępowanie - proces (postępowanie procesowe) i postępowanie nieprocesowe. Ponadto w każdym z tych trybów przepisy przewidują tzw. postępowanie odrębne: W procesie: postępowanie w sprawach małżeńskich, w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi, w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń (...)

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Ten artykuł ma na cel wyjaśnienie zagadnień finalizacji transakcji w okresach przejściowych występujących w sytuacji tworzenia i kończenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. będzie można bowiem tworzyć grupy VAT.  Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Transakcje w okresach przejściowych Grupa VAT wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy VAT (...)

Czym zajmie się Komisja Nadzoru Audytowego?

Czym zajmie się Komisja Nadzoru Audytowego?

Nowy skład i zadania KNA Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) będzie realizować nowe zadania w zakresie nadzoru nad firmami audytorskimi. 20 września 2017 r. w Ministerstwie Finansów członkowie Komisji otrzymali akty powołania podpisane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej KNA przejęła niektóre zadania realizowane do tej pory przez Polską (...)

Jak założyć grupę VAT?

Jak założyć grupę VAT?

Minister Finansów wydał objaśnienia dotyczące regulacji odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania nowego rodzaju podatnika, jakim jest grupa VAT (GV). Celem objaśnień jest przedstawienie praktycznego rozumienia przepisów ustawy o VAT w zakresie, w jakim umożliwiają wspólne rozliczenie w VAT przez kilka podmiotów w ramach tzw. grup VAT. Poniżej niektóre (...)

Jakie prawa ma pacjent?

Jakie prawa ma pacjent?

Jako pacjent masz swoje prawa. Naucz się z nich korzystać. Masz prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej Masz prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sposób udzielania Ci pomocy medycznej i procedury z tym związane muszą odpowiadać wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Jeśli istnieją ograniczenia (...)

Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym

Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym

  Rodzaje pełnomocnictwa W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem strony oraz jaki może być jego zakres i skutki.   Kto może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu cywilnym? Odnośnie pełnomocnictwa nie wprowadzono w postępowaniu (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przedstawiciel załogi

Przedstawiciel załogi

Jesteśmy przedsiębiorstwem nie posiadającym zakładowej organizacji związkowej, do reprezentowania interesów pracowników został wybrany przedstawiciel załogi. Jak długo może trwać kadencja przedstawiciela (...)

Uzgodnienie regulaminu przyznania środków z ZFŚS

Uzgodnienie regulaminu przyznania środków z ZFŚS

W naszym przedsiębiorstwie (135 pracowników) nie ma Układu Zbiorowego Pracy, Związków Zawodowych, nie została również wybrana Rada Pracownicza. Pracownicy produkcyjni wybrali 3 pracowników do (...)

Procedura wyborów do Rady Pracowniczej

Procedura wyborów do Rady Pracowniczej

W wymaganym terminie , tj. we wrześniu 2006 roku poinformowaliśmy pracowników naszej firmy o możliwości zorganizowania wyborów do rady pracowniczej (powołania rady). Do dnia dzisiejszego do działu (...)

Czy mogę się starać wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Czy mogę się starać wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Witam serdecznie, chciałbym Państwa prosić o pomoc. Od 2010 roku pracowałem na hali montażowej. W 2012 roku podpisałem umowę na czas określony do 2016. Pod koniec maja 2015 roku zostałem zwolniony (...)

Odpowiedzialność producenta i sprzedawcy

Odpowiedzialność producenta i sprzedawcy

Osoba fizyczna zakupiła stolarkę okienną. Po zamontowaniu stolarka okazała się wadliwa (nieszczelności powodujące utratę ciepła, parowanie i zlodowacenia). Kupujący wielokrotnie zgłaszał reklamacje (...)

Przedstawiciel, ustanowiony przez stowarzyszenie dla jego reprezentacji

Przedstawiciel, ustanowiony przez stowarzyszenie dla jego reprezentacji

Jaki zakres uprawnień posiada przedstawiciel, ustanowiony przez stowarzyszenie dla jego reprezentacji? P. Suski w „Stowarzyszenia...” pisze: „Z art. 40 ust. 2 pr.stow. wynika, że (...)

Przedstawiciel ustawowy dla ubezwłasnowolnionego

Przedstawiciel ustawowy dla ubezwłasnowolnionego

Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, iż sąd na wniosek przedstawiciela ustawowego może dokonać ubezwłasnowolnienia osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Jak ustalić przedstawiciela (...)

Współwłasność z osobą ubezwłasnowolnioną

Współwłasność z osobą ubezwłasnowolnioną

Jestem wraz z żoną T. współwłaścicielem działki, na której stoją dwa budynki. Jeden budynek piętrowy zamieszkuję wraz z żoną i 2-ką dzieci. Drugi budynek parterowy - mieszkalny, z dużym (...)

FORUM PRAWNE

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych Czy pracodawca ma prawo ograniczenia dostępu zakładowej organizacji związkowej jedynie do wglądu w treść umowy o wspólnej działalności socjalnej (art. (...)

Adwokat Rawa Mazowiecka - ew. Łódź

Adwokat Rawa Mazowiecka - ew. Łódź Szukam dobrego adwokata. Mieszkam w Rawie Mazowieckiej ale może być też adwokat z Łodzi. Sprawa dotyczy rozwodu. Znalazłem w internecie adw. Gałecką w Rawie (...)

jak wymeldować pozwanego

jak wymeldować pozwanego czy moze ktos mi odpowiedzieć na pytanie? a mianowicie,mam akt notarialny dotyczacy podziału majatku i rozdzielności majatkowej.,w ktorym to mieszkanie zostało zapisane mnie,notarialnie (...)

Chcę rozwodu - SZUKAM b. dobrego ADWOKATA

Chcę rozwodu - SZUKAM b. dobrego ADWOKATA Jeśli ktoś z Państwa może mi polecić bardzo dobrego adwokata z Warszawy specjalizującego się w rozwodach i sprawach mająkowych to bardzo proszę o podanie (...)

Wózek inwalidzki za 47,400zł Oszukali mnie pomocy !

Wózek inwalidzki za 47,400zł Oszukali mnie pomocy ! Witam , pisze bo nie wiem co mamy zrobić ,a dlatego napisałem "zrobić" bo mieszkam tylko z Mamą . Mam 32 lata jestem po wypadku samochodowym , (...)

Urządzenia przesyłowe - zgoda udzielona przez jednego współmałżonka

Urządzenia przesyłowe - zgoda udzielona przez jednego współmałżonka Dzień dobry, Chciałabym poruszyć temat problematyki urządzeń przesyłowych w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości (...)

ORANGE - rachunek ponad 52 tys zł?

ORANGE - rachunek ponad 52 tys zł? Witam serdecznie, Nie jestem prawnikiem, nie mam większego pojęcia o kwestiach prawnych aniżeli udało mi się w życiu wyczytać z racji zainteresowania tą dziedziną. (...)

jaki pkd przedstawiciel handlowy?

jaki pkd przedstawiciel handlowy? jaki pkd przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel firmy a zakładanie rachunku bankowego

Przedstawiciel firmy a zakładanie rachunku bankowego Czy w Polsce mogę założyć rachunek bankowy za pośrednictwem przedstawiciela mojej firmy, który posiada wystawione przeze mnie wszystkie upoważnienia (...)

Porady prawne