Wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Pytanie:

W jakiej wysokości należy uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy? Jakie niezbędne załączniki należy dołączyć do wniosku, aby sąd nie zwrócił go i aby nie przepadła opłata? Czy muszą to być oryginały? Ile odpisów wniosku wraz z załącznikami należy dołączyć? Zależy mi na szczegółowej odpowiedzi zwłaszcza dlatego, że podobno sąd nie wzywa w tym wypadku do uzupełnienia braków formalnych (niezależnie od tego, czy ów wniosek złoży pełnomocnik - prawnik, czy sam wierzyciel - przedsiębiorca) i od razu zwraca taki wniosek.

Masz inne pytanie do prawnika?

15.3.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Rację ma pytający, iż w myśl Ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zawierającego braki formalne pociąga za sobą skutek w postaci zwrotu wniosku bez konieczności wzywania przez sąd wnioskodawcy o usunięcie tychże braków formalnych, niezależnie od tego, czy wniosek złożony jest bezpośrednio przez dłużnika, czy dłużnika reprezentowanego przez profesjonalnego pełnomocnika.

W wypadku, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik, winien on do wniosku dołączyć następujące dokumenty:

Porady prawne
  1. imię i nazwisko dłużnika, jego nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę, a gdy dłużnikiem jest spółka osobowa lub osoba prawna - reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia,

  2. oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika,

  3. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie,

  4. informację, czy dłużnik jest uczestnikiem systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. Nr 123, poz. 1351),

  5. informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

  6. oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku.

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru, do wniosku należy dołączyć odpis (aktualny) z rejestru.

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza wierzyciel, powinien uprawdopodobnić swoją wierzytelność, a ponadto, jeżeli wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien dołączyć wstępne propozycje układowe. Jeśli zaś chodzi o załączniki do wniosku, nie dotyczy wierzyciela dokument określone powyżej w pkt 4.

Dodatkowo dłużnik powinien we wniosku określić, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację jego majątku. Ponadto do wniosku powinien dołączyć:

  1. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,

  2. aktualne sprawozdanie finansowe, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów nie ma obowiązku sporządzania takiego sprawozdania - bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed złożeniem wniosku,

  3. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia,

  4. oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,

  5. spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,

  6. wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi,

  7. informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika,

  8. miejsce zamieszkania i adresy reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni.

Jeżeli dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien ponadto dołączyć do wniosku:

  • propozycje układowe wraz z propozycjami finansowania wykonania układu,

  • rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie dwanaście miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku.

Jeżeli dłużnik nie może dołączyć do wniosku dokumentów, o których mowa powyżej, powinien podać przyczyny ich niedołączenia oraz je uprawdopodobnić.

Należy pamiętać przy tym, iż dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.  

Należy zdecydowanie opowiedzieć się za poglądem, wedle którego załączniki do wniosku o ogłoszenie upadłości winny być wniesione w oryginałach.

Wniosek o ogłoszenie upadłości winien być należycie opłacony (również pod rygorem zwrotu wniosku). Wysokość wpisu w sprawach o ogłoszenie upadłości jest określona w § 55 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 154, poz. 753 ze zm.) i wynosi 200 zł.

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest wreszcie pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Ustawy stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Należy stąd wyrazić pogląd, iż w myśl art. 128 kpc wniosek o ogłoszenie upadłości winien być zaopatrzony w odpisy oraz odpisy załączników dla doręczenia uczestniczącym w sprawie podmiotom.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Podstawy ogłoszenia upadłości

Podstawy ogłoszenia upadłości

Instytucję upadłości wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia się możliwość, że nie otrzymają zwrotu należnych im wierzytelności. Postępowanie upadłościowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwłaszcza niektóre (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Prawo upadłościowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei

Prawo upadłościowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei

Ogłoszenie upadłości przez niewypłacalną spółkę, to nic nowego. Ustawodawca w 2009 roku wprowadził do polskiego porządku prawnego nową, długo wyczekiwaną instytucję upadłości konsumenckiej. Niestety po czterech latach należy stwierdzić, że wprowadzona nowelizacja Prawa upadłościowego (...)

Zarządzenia tymczasowe i postanowienia sądu - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.

Zarządzenia tymczasowe i postanowienia sądu - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.

  W momencie, gdy złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości i odpowiada warunkom, jakie nakłada na niego prawo upadłościowe, sąd jest zobowiązany do rozstrzygnięcia tego wniosku. Rozstrzygnięcia dokonuje się w postępowaniu, a sąd jest związany miesięcznym terminem instrukcyjnym (...)

Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość – opinia prawna

Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość – opinia prawna

Stan faktyczny   Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (osoba "A") może ogłosić upadłość obejmującą zobowiązania, które posiada jako poręczyciel zobowiązań podmiotu trzeciego? Osoba trzecia nie ogłaszała upadłości. Poręczenie osoby "A" miało miejsce w formie (...)

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?

Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas (...)

Kto jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Kto jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Postępowania o ogłoszenie upadłości nie wszczyna się z urzędu, należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w sądzie. Prawo określa krąg podmiotów uprawnionych do złożenia takiego wniosku, a spośród nich wskazuje na podmiot, który ma obowiązek taki wniosek złożyć. (...)

Zabezpieczenie majątku upadłego zabezpieczeniem interesów wierzyciela – opinia prawna

Zabezpieczenie majątku upadłego zabezpieczeniem interesów wierzyciela – opinia prawna

Stan faktyczny W sierpniu 2003 r. złożyłem wniosek o upadłość spółki z o.o. W wyniku prowadzonego postępowania spółka zapłaciła mi zobowiązania na kwotę 120 tys. zł, cały czas podkreślając, że nie są one wymagalne. Sąd nie wiedział o tym, że Spółka spłaciła swoje zobowiązania (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia (...)

Odpowiedzialność cywilna dłużnika - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Odpowiedzialność cywilna dłużnika - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Na początku tej porady należy przedstawić relację dług – odpowiedzialność i określić jakie są rodzaje odpowiedzialności, aby dalsze wywody były zrozumiałe. Odpowiedzialność osobista i rzeczowa. Odpowiedzialność wiąże się z obowiązkiem pokrycia długu, z przymusową realizacją (...)

Spółka cywilna a upadłość

Spółka cywilna a upadłość

Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. Jak (...)

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Przełom w wychodzeniu z niewypłacalności? Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą (...)

Jakie są przyczyny ogłoszenia upadłości?

Jakie są przyczyny ogłoszenia upadłości?

Aby prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy najpierw określić jaki jest cel postępowania upadłościowego. Celem tego postępowania z jednej strony jest jak najszersze zaspokojenie wierzycieli dłużnika, a z drugiej zachowanie zdolności gospodarczych i przedsiębiorstwa dłużnika. (...)

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

Czego dotyczą zmiany? 1 października br. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Reguluje ona zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

  Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)

Jak uzyskać wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych?

Jak uzyskać wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych?

W Polsce przepisy prawa międzynarodowego w zakresie ochrony roszczeń pracowniczych realizuje ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Omawiana ustawa urzeczywistnia w kraju drugi z systemów ochrony roszczeń pracowniczych, przewidując (...)

Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób

Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób

  Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Dotąd, zależnie od tytułu wierzytelności i jej zabezpieczenia, (...)

Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie

Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie

Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności gospodarczej upadłego małżonka ale również w sferze majątkowego ustroju małżeńskiego.             (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odrzucenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Odrzucenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. został odrzucony z przyczyn formalnych. Co oznacza określenie: "z przyczyn formalnych"? Warunki formalne, jakie musi spełniać wniosek o ogłoszenie upadłości, są dokładnie określane przepisami. Niespełnienie tych warunków stanowi tzw. brak (...)

Ogłoszenie upadłości przez firmę jednoosobową

Ogłoszenie upadłości przez firmę jednoosobową

Jest to mała firma. Konkretnie kiosk handlowy. Osoba go prowadząca ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na zasadzie Wpisu do ewidencji. Rozlicza się z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jest płatnikiem podatku VAT. Czy taka firma ma możliwość ogłoszenia upadłości? (...)

Zarządzenie sądu o zwrocie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Zarządzenie sądu o zwrocie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Czy odpis zarządzenia o zwrocie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy ze względu na braki formalne wniosku sąd wysyła sąd również dłużnikowi - przedsiębiorcy, jeżeli wniosek złożył wierzyciel, a sąd wysłał mu owo zarządzenie? W myśl art. 27 Ustawy – Prawo upadłościowe (...)

Informacja o wszczętym postępowaniu upadłościowym

Informacja o wszczętym postępowaniu upadłościowym

Czy dłużnik może i jak sprawdzić, czy wierzyciel spełnił swą zapowiedź i złożył przeciwko niemu wniosek o upadłość? Jeżeli wierzyciel złożył wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości, sąd po stwierdzeniu, że wniosek spełnia wymogi formalne przesyła jego odpis dłużnikowi. W postępowaniu (...)

Niewypłacalność kontrahenta

Niewypłacalność kontrahenta

Uzyskałem wyrok sądowy p-ko dłużnikowi w związku z prowadzona działalnością gospodarczą. Okazało się potem, ze dłużnik jest całkowicie niewypłacalny i ma ponad 100 tys. zaległych alimentów. Komornik w związku z tym chce umorzyć postępowanie. Dłużnik jednocześnie prowadzi nadal (...)

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Jak interpretować przepis stanowiący, że sąd nie orzeknie dla przedsiębiorcy zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek jeśli minął już rok od momentu, gdy zaistniały podstawy do zgłoszenia przez niego wniosku o upadłość? Czy to oznacza, że pomimo, iż po roku od (...)

Sprzedaż spółki z o.o z zadłużeniem.

Sprzedaż spółki z o.o z zadłużeniem.

Witam serdecznie, potrzebuję wyjaśnienia jak wygląda sprawa sprzedaży spółki z o.o która posiada zadłużenia. Rzecz jasna osoba która chce nabyć spółkę wie o wszystkich jej zadłużeniach. Czy jest możliwość że kiedy poprzedni prezes będzie pociągnięty do odpowiedzialności za zaciągnięte (...)

Dotacje unijne a upadłość spółki z o.o.

Dotacje unijne a upadłość spółki z o.o.

Spółka z o.o. otrzymuje dotację unijną na projekt w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji jest osiągnięcie zadeklarowanych celów. W przypadku gdy cele nie zostaną osiągnięte spółka jest zobowiązana zwrócić otrzymane fundusze wraz z należnymi odsetkami. (...)

Niewypłacalność pracodawcy a roszczenia pracownika

Niewypłacalność pracodawcy a roszczenia pracownika

Jeżeli podam do sądu pracodawcę o niewypłacanie mi pensji, a pracodawca okaże się, iż jest niewypłacalny, to w jaki sposób odzyskam swoje zaległe wynagrodzenia? Jeżeli pracodawca jest niewypłacalny i w związku z tym nie ma możliwości wypłaty zaległych wynagrodzeń pracownikom, wówczas (...)

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Czy przedsiębiorca - osoba fizyczna, wobec której komornik umorzył (jako bezskuteczne) postępowanie egzekucyjne, a który (dalej nie regulując należności należności i prowadząc działalność gospodarczą) nabywa znów towary z odroczonym terminem płatności i nie płaci za nie pomimo upływu (...)

Firma zwolniła mnie bez wypłaty wynagrodzenia.

Firma zwolniła mnie bez wypłaty wynagrodzenia.

Pracowałem w mojej firmie przez pięć lat. Właściciele zdecydowali w końcu sprzedać swoje udziały. I tak w raz z innymi współpracownikami znalazłem się na bruku. Nowi właściciele starą kadrę, od razu zastąpili nową. Warto nadmienić jeszcze że zwolniono nas bez wynagrodzenia, czy też (...)

Upadłość przedsiębiorcy

Upadłość przedsiębiorcy

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą 2 lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku z (...)

Wniosek o ogłoszenie upadłości do niewłaściwego sądu

Wniosek o ogłoszenie upadłości do niewłaściwego sądu

Czy w wypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy do niewłaściwego sądu, sąd ten, przekazując dokumenty do właściwego sądu, przekaże również na konto właściwego sądu wniesioną przeze mnie opłatę? W przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (czy (...)

Jak skrócić czas zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Jak skrócić czas zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

W 2014 roku wyrokiem sądu, zakazano mi prowadzenia działalności gospodarczej przez 4 lata. Chciałbym ten okres skrócić. Czy możecie mi Państwo pomóc w tej sprawie? Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U.2015.233 j.t.) (...)

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożyła do Sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, gdyż nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań i tym samym nie jest wypłacalna. Sąd po rozpatrzeniu sprawy stwierdził, iż majątek spółki nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego (...)