Praca z dala od domu - wypłata tzw. rozłąkowego
Pytanie:
"W jakich okolicznościach należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za rozłąkę z rodziną w przypadku pracy na innym terenie z dala od domu? W jaki sposób oblicza się kwotę wynagrodzenia i jakie przepisy je regulują?"
Odpowiedź prawnika: Praca z dala od domu - wypłata tzw. rozłąkowego
Tzw. rozłąkowe to świadczenie przewidziane dla pracowników czasowo przeniesionych, a więc osób, które wyraził zgodę na okresowe przeniesienie go do pracy na inny teren poza miejscowość stałego zamieszkania (zakwaterowania), a był zatrudniony:
1) w miejscowości stałego zamieszkania lub codziennie dojeżdżał do pracy z miejscowości stałego zamieszkania bądź
2) w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania i mieszkał w hotelu pracowniczym lub kwaterze wynajętej przez przedsiębiorstwo.
W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje m.in. dodatek za rozłąkę w wysokości 6,30 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia (łącznie z dniami podróży w związku z rozpoczęciem lub zakończeniem czasowego przeniesienia). Powyższe warunki wypłaty świadczenia reguluje zarządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 14 sierpnia 1990 r. w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych (M.P. nr 32, poz. 258 z późn.zm.). Świadczenie to przewidziane jest jednak wyłącznie dla pracowników czasowo przeniesionych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz przedsiębiorstwach (zakładach), w których w dniu 1 kwietnia 1981 r. w zakresie świadczeń dla czasowo przeniesionych obowiązywały zasady określone w układzie zbiorowym pracy dla budownictwa. Tym samym większość pracowników najemnych na aktualnym polskim rynku pracy nie jest objęta zastosowaniem powyższej regulacji, a w związku z tym nie przysługuje im świadczenie w postaci rozłąkowego. Jedynie w sytuacji zastrzeżenia takiego świadczenia w umowie o prace, regulaminie wynagradzania lub układzie zakładowym obejmującym danego pracodawcę (który nie zalicza się do kategorii wymienionych w powyższym zarządzeniu), pracownicy mogą wystąpić z roszczeniami o wypłatę rozłąkowego.