Praca z dala od domu - wypłata tzw. rozłąkowego

Pytanie:

"W jakich okolicznościach należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za rozłąkę z rodziną w przypadku pracy na innym terenie z dala od domu? W jaki sposób oblicza się kwotę wynagrodzenia i jakie przepisy je regulują?"

Odpowiedź prawnika: Praca z dala od domu - wypłata tzw. rozłąkowego

Tzw. rozłąkowe to świadczenie przewidziane dla pracowników czasowo przeniesionych, a więc osób, które wyraził zgodę na okresowe przeniesienie go do pracy na inny teren poza miejscowość stałego zamieszkania (zakwaterowania), a był zatrudniony:

1) w miejscowości stałego zamieszkania lub codziennie dojeżdżał do pracy z miejscowości stałego zamieszkania bądź

2) w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania i mieszkał w hotelu pracowniczym lub kwaterze wynajętej przez przedsiębiorstwo.

W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje m.in. dodatek za rozłąkę w wysokości 6,30 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia (łącznie z dniami podróży w związku z rozpoczęciem lub zakończeniem czasowego przeniesienia). Powyższe warunki wypłaty świadczenia reguluje zarządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 14 sierpnia 1990 r. w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych (M.P. nr 32, poz. 258 z późn.zm.). Świadczenie to przewidziane jest jednak wyłącznie dla pracowników czasowo przeniesionych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz przedsiębiorstwach (zakładach), w których w dniu 1 kwietnia 1981 r. w zakresie świadczeń dla czasowo przeniesionych obowiązywały zasady określone w układzie zbiorowym pracy dla budownictwa. Tym samym większość pracowników najemnych na aktualnym polskim rynku pracy nie jest objęta zastosowaniem powyższej regulacji, a w związku z tym nie przysługuje im świadczenie w postaci rozłąkowego. Jedynie w sytuacji zastrzeżenia takiego świadczenia w umowie o prace, regulaminie wynagradzania lub układzie zakładowym obejmującym danego pracodawcę (który nie zalicza się do kategorii wymienionych w powyższym zarządzeniu), pracownicy mogą wystąpić z roszczeniami o wypłatę rozłąkowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona Jarocka 2016-09-03 15:06:57

    Witam, Dnia 16.08.2016r.zawarłam umowę o pracę.Z tym samym dniem wyjechałam na szkolenie 600 km od domu.Zatrudniona jestem w branży spożywczej.Mam pytanie czy oprócz diety należy mi się dodatek rozłąkowy i w jakiej wysokości.Szkolenie trwa 5 tygodni.

  • anna 2015-09-10 16:27:55

    szkoda, że rozporządzenie, na które powołuje się tzw. "porada" zostało uchylone w 2002 roku... Kto to pisał?

  • Robert 2014-12-11 10:09:50

    Witam. W latach 2009-2011 pracowałem w Holandii. W tym roku złożyłem wszystkie potrzebne dokumety do wypłaty tzw. rozłąkowego w firmie holenderskiej prowdzonej przez polaków, która zajmuje się rozliczaniem podatków. We wcześniejszych latach też się u nich rozliczałem, załatwili mi dodatek rodzinny bez problemu. A teraz mam problem z "rozłąkowym" nie moge się skontaktować z firmą nie odpisują na maile, a prawdopodobnie jeżeli mam z nimi podpisaną umowę to nikt inny nie może się zająć tą sprwą. Czy jest jakiś sposób na na załatwienie tej sprawy. Ja osobiście nie znam języka holenderskiego,a mój angielski nie jest na tyle dobry żebym mógł zadzwonić osobiście do urzędu w holandii. Prosze o jakąś radę w tej sprawie.Z góry dziękuję. Z poważaniem Robert Trzaskowski

  • Jarosław 2014-12-04 07:35:52

    Pytanie. Wroku szkolnym wyjeżdzam dwa razy nad morze. Tz w Czerwcu na dwa tygodnie na uruchomienie ośrodka i w sierpniu na zabezpieczenie ośrodka do nastepnego sezonu na tydzień.Czy mnie przyługuje delegacja i rozłąkowe.Pracuje w szkole. Jarosław.

  • BOGDA 2014-06-05 10:14:08

    Od czerwca 2014 r miały wejść w życie przepisy dla młodych którzy znależli miejsce pracy po za miejscem zamieszkania ponad 80 km był to pomysł Ministra pracy pana KOSINIAKA-KAMISZA t.z jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wys około 7000zł JAK to się ma do rzeczywistości ?

  • KRYSIA 2012-08-18 18:23:36

    Proszę o porade . Od ubiegłego roku jestem po rozwodzie . STARALISMY SIE O ROZŁĄKOWE.w TYM ROKU KIEDY JUZ NIE JESTESMY MAŁŻENSTWEM PRZYSZŁY DECYZJE NA MOJE IMIONA I PODANY BYŁ MÓJ SOFI NUMER( CHODZI O PRACĘ BYŁEGO MĘŻA W HOLANDII)PIENIADZE PRZYSZŁY NA JEGO KONTO, CZY NALEŻ SIE MNIE?

  • bebe 2011-09-29 16:17:53

    Dlaczego zatrudnieni w policji otrzymują rozłąkowe z automatu, a zatrudnieni np. na uniwersytecie nie otrzymują w ogóle???? dlaczego musze doplacac do wynajmu mieszkania (ponad 100 km) a pracodawca nie czuje sie zobowiazany mi pomoc? Wiadomo, ze na Uniwersytecie nie zatrudnia sie z przypadku, a starannie dobiera się nowych pracowników naukowych. Jak starać się o rozłąkowe??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika