Odpowiedź prawnika: Zajęcie wspólnego rachunku bankowego
Przepisy prawa przewidują możliwość zajęcia wspólnego rachunku bankowego przez komornika egzekwującego wobec jednego z posiadaczy rachunku bankowego. W takim przypadku zajęciu podlega rachunek bankowy, a w związku z tym wszystkie środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku bankowym. Bank ma obowiązek dokonać zajęcia rachunku bankowego zgodnie z wnioskiem komornika. Nie może się ograniczyć do częściowego zajęcia rachunku bankowego nawet w sytuacji gdy wiadoma jest mu umowa określająca udziały poszczególnych posiadaczy rachunku bankowego. Po zajęciu rachunku bankowego komornik ustala udziały w tym rachunku bankowym przysługujące poszczególnym posiadaczom. Dłużnik w terminie tygodnia od dokonania zajęcia rachunku bankowego obowiązany jest przedstawić komornikowi treść umowy regulującej prowadzenie rachunku. Jeżeli umowa nie określa wysokości udziałów lub dłużnik nie przedstawi umowy domniemywa się że udziały są równe. Ponadto w razie nie przedstawienia przez dłużnika umowy, z której wynikałaby wysokość udziałów w rachunku bankowym, wierzyciel może skorzystać z instytucji wyjawienia majątku. W doktrynie prawa prezentowany jest także pogląd, według którego istnieje domniemanie wysokości udziałów zgodnie z treścią umowy będącej w posiadaniu banku, którą to treść umowy bank przekazał komornikowi. Jednak pogląd ten wywołuje kontrowersje w doktrynie.

Treść umowy określającej udziały w umowie wspólnego rachunku bankowego stanowi tajemnicę bankową, która może zostać ujawniona tylko w przypadkach wskazanych w ustawie. Jednym z takich przypadków jest obowiązek udzielenia informacji obejmujących tajemnice bankową na żądanie komornika sądowego w zakresie niezbędnym do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego, postępowania zabezpieczającego oraz wykonywania innych czynności wynikających z jego ustawowych zadań. Udzielenie tych informacji jest obowiązkiem banku w sytuacji, gdy komornik zwróci się z takim wnioskiem do banku. Na banku jednak nie ciąży taki obowiązek z mocy samej ustawy; ten obowiązek ciąży na dłużniku.
Zajęcie rachunku bankowego ma ten skutek, że posiadacz rachunku bankowego nie może rozporządzać środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku. Zamknięcie rachunku bankowego stanowi rozporządzenie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. Dopóki więc rachunek bankowy jest zajęty nie może zostać zamknięty przez jego posiadacza. Po zwolnieniu zajęcia rachunku bankowego ograniczenie to upada. W kwestii zamknięcia rachunku bankowego odsyłamy do umowy rachunku bankowego zawieranej z bankiem, która określa warunki na których dokonywane jest zajęcie rachunku bankowego.
