Zbiory doraźne a drobne sprawy życia codziennego

Pytanie:

Jakie są różnice między przetwarzaniem w zbiorach doraźnych, a przetwarzaniem w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.3.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zbiory doraźne a drobne sprawy życia codziennego

W odniesieniu do zbiorów danych osobowych sporządzanych doraźnie, wyłącznie ze względów technicznych, szkoleniowych lub w związku z dydaktyką w szkołach wyższych, a po ich wykorzystaniu niezwłocznie usuwanych albo poddanych anonimizacji, mają zastosowanie jedynie przepisy rozdziału 5, dotyczącego zabezpieczenia danych osobowych.

Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, o której tu mowa, nie podlega obowiązkowi rejestracji przetwarzanie danych w zakresie drobnych spraw życia codziennego. Jeżeli dane o powyższym charakterze są przetwarzane wyłącznie w celach osobistych lub domowych, to omawianej ustawy w ogóle się nie stosuje. Inne dane niż przetwarzane w celach osobistych lub domowych, a przetwarzane w zakresie drobnych spraw życia codziennego, choc nie podlegają obowiązkowi rejestracji, nie są zwolnione z innych obowiązków. I tak przetwarzanie tych danych jest możliwe w przypadkach określonych ustawą, np. za zgodą osoby, której dane dotyczą; jeżeli jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa itd. Podobnie powinien być spełniony obowiązek informacyjny wobec osoby, której dane są przetwarzane.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne