Zmiana nazwiska po rozwodzie

Pytanie:

Czy mam szansę na zmuszenie mojej byłej żony do powrotu do panieńskiego nazwiska? Czy pozostając przy moim nazwisku nie naruszyła prawa?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.2.2001

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska po rozwodzie

Powrót do panieńskiego nazwiska jest uprawnieniem rozwiedzionego małżonka, a nie obowiązkiem. Co więcej uprawnienie to wykonuje się ściśle oznaczonym terminie - do trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód (art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Nie istnieje prawna możliwość przymuszenia byłego współmałżonka do powrotu do poprzedniego nazwiska.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne