Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest specyficznym rodzajem umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Art. 194 kodeksu pracy nakazuje stosować do tej umowy przepisy kodeksu pracy o zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę na czas nie określony. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania wprowadza jednak odstępstwa od zasady, iż umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zawiera się na czas nieokreślony. Do terminowych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony. Do takich umów terminowych stosuje się oczywiście także przepisy o wygaśnięciu umów o pracę. Wskazana wyżej zasada ma zastosowanie z uwzględnieniem odrębnych unormowań zawartych w art. 195 (zawieranie umów) i 196 (rozwiązywanie umów) k.p. Art. 196 kodeksu pracy w zakresie rozwiązania umowy o pracę z młodocianym stanowi, że rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:
-
niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
-
ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
-
reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
-
stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Oczywiście podstawą rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia jest w takim przypadku art. 52 lub 53 kp w zależności od przesłanek. Natomiast przy rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem podstawą jest art. 196 kp. Nie jest jednak jasne czy dopuszczalne jest rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron.
O konieczności wypowiedzenia młodocianemu, zatrudnionemu w celu nauki zawodu, a więc nie w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany zawiadomić jego przedstawiciela ustawowego oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawca jest rzemieślnikiem, w celu umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie (por. § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 278).
Terminy rozwiązania stosunku pracy są takie same jak w stosunku do pracowników niemłodocianych.