Są dodatkowe pieniądze na aktualizację zapisów w księgach wieczystych. Tylko na Warmii i Mazurach na ujawnienie czeka 14 tysięcy nieruchomości. Wojewoda warmińsko-mazurski dostał dodatkowe 1,3 mln zł na ten rok na uregulowanie stanów prawnych nieruchomości zgodnie z ustawą o ujawnieniu w księgach prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu (DzU nr 191, poz. 1365). Ustawa została uchwalona 7 września 2007 r. po głośnych wygranych w procesach byłych mieszkańców Mazur (casus Agnes Trawny). W latach 70. wyemigrowali oni do Niemiec, a teraz odzyskali pozostawione – i od lat zamieszkane przez polskie rodziny – domy i ziemie.
Będą aktualizacje ksiąg wieczystych na Warmii i Mazurach
Powiązane artykuły
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
Wszystko o służebności gruntowej, osobistej i drogowej. Poznaj przepisy, sposoby ustanowienia, wygaśnięcia i rozwiązywania sporów sąsiedzkich w 2025 roku.
Jak uzyskać odpis księgi wieczystej lub zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej?
Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje, na wniosek, odpisy ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej. Dokumenty te mają moc dokumentów (...)
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Jak korzystać z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych?
Księgi wieczyste, zgodnie z art. 25[1] ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Od 2003 r. trwa proces przenoszenia (...)
Sądowy dział spadku - kiedy i jak go przeprowadzić?
Wszystko o sądowym dziale spadku w 2025 roku. Kiedy warto się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje i jak przebiega postępowanie. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)
Na gruncie prawa cywilnego obowiązuje zasada (zupełnie zresztą oczywista), że nikt nie może przenieść na drugiego więcej praw niż sam posiada. Zasada ta oznacza, że nie można przenieść, czy (...)
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - kompletny poradnik
Dowiedz się wszystkiego o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w 2025 roku: procedura, koszty, wymagane dokumenty, terminy. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych (...)
Jak rozporządzić majątkiem wspólnym po ustaniu wspólności małżeńskiej?
Majątek wspólny małżonków rządzi się swoimi prawami. Wspólność majątkowa może jednak ustać - czy to na skutek umowy notarialnej, orzeczenia sądu, czy wreszcie rozwodu lub separacji. Podział (...)
Podatkowa księga przychodów i rozchodów - Kto powinien prowadzić PKPiR?
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić (...)