Będą kontrole u rolników ubiegających się o płatności
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw jest obecnie przedmiotem prac sejmowych. Dotyczy on utworzenia systemu kontroli przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności w rolnictwie, co uzależnia wypłatę pełnej wysokości płatności bezpośredniej, płatności uzupełniającej, płatności cukrowej oraz płatności beneficjentów otrzymujących płatności wynikające z uczestnictwa w działaniach takich jak: wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach, program rolno-środowiskowy, zalesianie gruntów rolnych.
Co dokładnie proponuje Rząd?
Projekt nowelizacji dotyczy utworzenia systemu kontroli przestrzegania tzw. wymogów wzajemnej zgodności w rolnictwie. Chodzi o wymogi, które powinni spełniać rolnicy korzystający z płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub z pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW).
Wymogi wzajemnej zgodności będą wprowadzane stopniowo. Zgodnie z prawem europejskim, od 2009 r. w Polsce zaczną obowiązywać wymogi typu A (ochrona środowiska oraz identyfikacja i rejestracja zwierząt), natomiast wymogi typu B (zdrowie ludzi, zwierząt i roślin) oraz C (dobrostan zwierząt) mają funkcjonować od 2011 r. W przypadku wymogów typu C, Polska będzie wnioskowała o przyjęcie ich dopiero od 2013 r.
Projekt nowelizacji przewiduje system kontroli rolników otrzymujących płatności bezpośrednie, dotyczących spełniania przez nich wymogów zgodności. Rolnicy, którzy nie dostosują się do wymogów będą otrzymywali pomniejszone płatności. Wielkość pomniejszenia będzie uzależniona od tego, czy niedostosowanie wynika z zaniedbania rolnika (nieumyślność), czy z jego winy (działanie celowe). Ponadto, przy ustalaniu zmniejszenia płatności, pod uwagę będą brane takie elementy, jak powtarzalność, zasięg, dotkliwość oraz trwałość naruszenia norm.
Kontrolę wymogów wzajemnej zgodności przeprowadzać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Inspekcja Weterynaryjna. Kontroli podlegać będzie ok. 1 proc. rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie, tj. ok. 15 tys. gospodarstw.
Zgodnie z projektem nowelizacji, prezes ARiMR będzie ustalał kryteria oceny rolników i liczbę gospodarstw podlegających kontroli. Minister rolnictwa, w drodze obwieszczenia, będzie ogłaszał wykaz wymogów związanych z zasadami dobrej kultury zgodnej z ochroną środowiska.
Kontrole przeprowadzane przez Inspekcje Weterynaryjną będą wykonywane przez powiatowego lekarza weterynarii. Czynności sprawdzających będzie można dokonywać również pod nieobecność rolnika.
Proponowane przepisy określają, że przekształcanie gruntów użytkowanych jako trwałe użytki zielone w inne użytkowanie będzie traktowane jako niezgodne z przepisami ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Projektowane zmiany dotyczą również rolników otrzymujących płatności wynikające z uczestnictwa w działaniach wchodzących w zakres Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (gospodarstwa na obszarach górskich i innych terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, program rolno-środowiskowy, zalesianie gruntów rolnych). Wobec beneficjentów tego programu, którzy nie przestrzegają na terenie całego gospodarstwa wymogów i norm zgodności, mogą być również zastosowane ograniczenia przysługujących im płatności.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Podstawa:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1326)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?