Jakie przepisy mają dotyczyć branży winiarskiej?
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Dotyczy on zniesienia limitu produkcji wina gronowego oraz ograniczeń sadzenia winorośli w Polsce, rozszerzenia liczby odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe; umożliwienia uprawy odmian zakwalifikowanych do wyrobu wina gronowego w UE a także zezwolenia na dodanie cukru do winogron, moszczu i wina gronowego wyrabianego z winogron zebranych w Polsce.
Jakie zmiany przewidziano?
Projekt ustawy znosi obowiązujący limit produkcji wina gronowego. Likwiduje ograniczenia w sadzeniu winorośli w Polsce. Rozszerza liczbę odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe. Umożliwia uprawę w naszym kraju odmian zakwalifikowanych do wyrobu wina gronowego w Unii Europejskiej.
Projekt zezwala też na wzbogacanie, czyli dodanie cukru, do winogron, moszczu i wina gronowego przez producentów tego trunku, wyrabianego z winogron zebranych w Polsce. Minister rolnictwa będzie mógł także wystąpić do Komisji Europejskiej o zwiększenie dozwolonego poziomu wzbogacania w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnej pogody podczas dojrzewania owoców.
Zgodnie z projektem, z obowiązków, jakim podlegają przedsiębiorcy, zwolnione zostaną podmioty wyrabiające wino gronowe z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl. Podmioty produkujące wyroby winiarskie w składzie podatkowym, w tym również wino gronowe z upraw własnych w ilości większej niż 1000 hl, mają podlegać takim samym obowiązkom jak przedsiębiorcy (chodzi wyłącznie o spełnienie przez nich wymogów techniczno-technologicznych).
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin będzie musiała przekazywać ministrowi rolnictwa informację o wynikach kontroli upraw winorośli. Doprecyzowano zasady przekazywania informacji Agencji Rynku Rolnego przez podmioty zajmujące się wyrobem lub rozlewem wina gronowego, przeznaczonego do obrotu.
Projekt nowelizacji przygotowano ze względu na konieczność wprowadzenia do polskiego prawa zmian zawartych w przepisach unijnych.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Podstawa:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (sejmowy druk nr 1514)

Potrzebujesz porady prawnej?
Jakie nowe przepisy dotyczą rynku wina?Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina obowiązuje od 27 marca 2009 r.Czemu służą nowe przepisy? Zmiany ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina są spowodowane koniecznością implementacji zmian (...)
Nowe zadania IJHARS na rynku wina
Z dniem 8 sierpnia weszła w życie ustawa z dnia 10 lipca 2008 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.Akt ten umożliwia małym przedsiębiorcom produkcję wina gronowego uzyskanego z winogron pochodzących z upraw własnych, bez konieczności prowadzenia składu podatkowego. Zawiera (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić. Kłopotliwe (...)
Produkcja sprzedana przemysłu w maju 2008 r.
Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju br. o 2,3 proc. w stosunku do maja 2007 r., zaś względem kwietnia br. spadła o 8,5 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż w maju była wyższa o 3,4 proc. niż przed rokiem. Wzrost ten był mniejszy od oczekiwań analityków MG. Wpływ na to miał przede wszystkim układ kalendarza. Dwa tzw. długie weekendy nie (...)
Rolnik będzie płacił bonami paliwowymi za olej napędowy
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy w sprawie bonów paliwowych dla gospodarstw rolnych. Ma on na celu wprowadzenie bonów paliwowych będących prawnym środkiem płatniczym przy zakupie przez producentów rolnych oleju napędowego, a co za tym idzie obniżenie kosztów produkcji. Projektodawcy podnoszą, iż skutki każdej podwyżki cen oleju napędowego, spowodowane wzrostem stawek podatku (...)
Kto i co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) precyzyjnie wskazuje, w jakim wypadku dany podmiot podlega opodatkowaniu na mocy jej przepisów. Określa także, jakie dochody podlegają opodatkowaniu. Podatnicy CIT Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce (...)
Jakie przychody nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Przychody nie podlegające opodatkowaniu. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Jednakże nie wszystkie rodzaje przychodów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy przewidują pewne rodzaje przychodów, do których (...)
Produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu – komentarz MG do danych GUS
Produkcja sprzedana przemysłu była w czerwcu wyższa o ponad 7 proc. niż rok temu i o 5 proc. w porównaniu z majem br. Wyniki te są zgodne z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem, w pierwszym półroczu br. produkt krajowy brutto wzrósł o ok. 6 proc. W ciągu sześciu miesięcy br. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,5 proc. Analitycy (...)
Nowelizacja ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych zakłada, że aby wpisać uprawę GMO do rejestru, trzeba będzie mieć zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości położonych w promieniu 30 km od granic zewnętrznych działki, na której planuje się uprawę GMO. Oprócz tego, nowelizacja wymaga przygotowania dokumentacji, która potwierdzi, że (...)
Odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia
Decyzja Komisji Europejskiej Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia. Zgodnie z decyzją ugory te można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego (...)
Policjanci zlikwidowali plantację konopi
Policjanci z CBŚ KGP w ramach walki z przestępczością narkotykową zlikwidowali uprawę konopi indyjskich na terenie Pleszewa. Na 970 metrach kwadratowych funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 9 tys. roślin w różnej fazie wzrostu. Próbki roślin trafiły do badań laboratoryjnych. Natomiast sama uprawa została zlikwidowana. Funkcjonariusze CBŚ KGP w ramach czynności mających na celu przeciwdziałanie (...)
Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach
Od kiedy nowe przepisy? 7 maja 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym prowadzenie uprawy oraz skupu maku i konopi włóknistych będzie łatwiejsze. ##baner## Nowe zasady uprawy i skupu Zmiana regulacji spowoduje: przeniesienie obowiązku monitorowania upraw maku i konopi włóknistych z wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) właściwych (...)