19.12.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Będzie można bez ograniczeń produkować wino gronowe...

Jakie przepisy mają dotyczyć branży winiarskiej?

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Dotyczy on zniesienia limitu produkcji wina gronowego oraz ograniczeń sadzenia winorośli w Polsce, rozszerzenia liczby odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe; umożliwienia uprawy odmian zakwalifikowanych do wyrobu wina gronowego w UE a także zezwolenia na dodanie cukru do winogron, moszczu i wina gronowego wyrabianego z winogron zebranych w Polsce.

Jakie zmiany przewidziano?

Projekt ustawy znosi obowiązujący limit produkcji wina gronowego. Likwiduje ograniczenia w sadzeniu winorośli w Polsce. Rozszerza liczbę odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe. Umożliwia uprawę w naszym kraju odmian zakwalifikowanych do wyrobu wina gronowego w Unii Europejskiej.

Projekt zezwala też na wzbogacanie, czyli dodanie cukru, do winogron, moszczu i wina gronowego przez producentów tego trunku, wyrabianego z winogron zebranych w Polsce. Minister rolnictwa będzie mógł także wystąpić do Komisji Europejskiej o zwiększenie dozwolonego poziomu wzbogacania w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnej pogody podczas dojrzewania owoców.

Zgodnie z projektem, z obowiązków, jakim podlegają przedsiębiorcy, zwolnione zostaną podmioty wyrabiające wino gronowe z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl. Podmioty produkujące wyroby winiarskie w składzie podatkowym, w tym również wino gronowe z upraw własnych w ilości większej niż 1000 hl, mają podlegać takim samym obowiązkom jak przedsiębiorcy (chodzi wyłącznie o spełnienie przez nich wymogów techniczno-technologicznych).

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin będzie musiała przekazywać ministrowi rolnictwa informację o wynikach kontroli upraw winorośli. Doprecyzowano zasady przekazywania informacji Agencji Rynku Rolnego przez podmioty zajmujące się wyrobem lub rozlewem wina gronowego, przeznaczonego do obrotu.

Projekt nowelizacji przygotowano ze względu na konieczność wprowadzenia do polskiego prawa zmian zawartych w przepisach unijnych. 

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (sejmowy druk nr 1514)
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Produkcja wina

Produkcja wina

Jakie nowe przepisy dotyczą rynku wina?Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina obowiązuje od 27 marca 2009 r.Czemu służą nowe przepisy? Zmiany ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina są spowodowane koniecznością implementacji zmian (...)

Nowe zadania IJHARS na rynku wina

Nowe zadania IJHARS na rynku wina

Z dniem 8 sierpnia weszła w życie ustawa z dnia 10 lipca 2008 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.Akt ten umożliwia małym przedsiębiorcom produkcję wina gronowego uzyskanego z winogron pochodzących z upraw własnych, bez konieczności prowadzenia składu podatkowego. Zawiera (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić. Kłopotliwe (...)

Produkcja sprzedana przemysłu w maju 2008 r.

Produkcja sprzedana przemysłu w maju 2008 r.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju br. o 2,3 proc. w stosunku do maja 2007 r., zaś względem kwietnia br. spadła o 8,5 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż w maju była wyższa o 3,4 proc. niż przed rokiem. Wzrost ten był mniejszy od oczekiwań analityków MG. Wpływ na to miał przede wszystkim układ kalendarza. Dwa tzw. długie weekendy nie (...)

Rolnik będzie płacił bonami paliwowymi za olej napędowy

Rolnik będzie płacił bonami paliwowymi za olej napędowy

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy w sprawie bonów paliwowych dla gospodarstw rolnych. Ma on na celu wprowadzenie bonów paliwowych będących prawnym środkiem płatniczym przy zakupie przez producentów rolnych oleju napędowego, a co za tym idzie obniżenie kosztów produkcji. Projektodawcy podnoszą, iż skutki każdej podwyżki cen oleju napędowego, spowodowane wzrostem stawek podatku (...)

Kto i co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Kto i co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) precyzyjnie wskazuje, w jakim wypadku dany podmiot podlega opodatkowaniu na mocy jej przepisów. Określa także, jakie dochody podlegają opodatkowaniu. Podatnicy CIT Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce (...)

Jakie przychody nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?

Jakie przychody nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?

  Przychody nie podlegające opodatkowaniu. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Jednakże nie wszystkie rodzaje przychodów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy przewidują pewne rodzaje przychodów, do których (...)

Produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu – komentarz MG do danych GUS

Produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu – komentarz MG do danych GUS

Produkcja sprzedana przemysłu była w czerwcu wyższa o ponad 7 proc. niż rok temu i o 5 proc. w porównaniu z majem br. Wyniki te są zgodne z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem, w pierwszym półroczu br. produkt krajowy brutto wzrósł o ok. 6 proc. W ciągu sześciu miesięcy br. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,5 proc. Analitycy (...)

Zmiany w GMO

Zmiany w GMO

Nowelizacja ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych zakłada, że aby wpisać uprawę GMO do rejestru, trzeba będzie mieć zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości położonych w promieniu 30 km od granic zewnętrznych działki, na której planuje się uprawę GMO. Oprócz tego, nowelizacja wymaga przygotowania dokumentacji, która potwierdzi, że (...)

Odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia

Odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia

Decyzja Komisji Europejskiej Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia. Zgodnie z decyzją ugory te można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego (...)

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Policjanci z CBŚ KGP w ramach walki z przestępczością narkotykową zlikwidowali uprawę konopi indyjskich na terenie Pleszewa. Na 970 metrach kwadratowych funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 9 tys. roślin w różnej fazie wzrostu. Próbki roślin trafiły do badań laboratoryjnych. Natomiast sama uprawa została zlikwidowana. Funkcjonariusze CBŚ KGP w ramach czynności mających na celu przeciwdziałanie (...)

Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach

Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach

Od kiedy nowe przepisy? 7 maja 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym prowadzenie uprawy oraz skupu maku i konopi włóknistych będzie łatwiejsze. ##baner## Nowe zasady uprawy i skupu Zmiana regulacji spowoduje: przeniesienie obowiązku monitorowania upraw maku i konopi włóknistych z wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) właściwych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Uprawnienia budowlane zdobyte przed 1995 r.

Uprawnienia budowlane zdobyte przed 1995 r.

W przetargu prowadzonym wg U.p.z.p., oprotestowany został wybór oferty w której jeden z ekspertów kluczowych posiadał uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej nabyte w roku 1990, a w chwili (...)

VAT a usługi na ruchomym majatku rzeczowym

VAT a usługi na ruchomym majatku rzeczowym

Jak rozliczyć podatek VAT w przypadku firmy z Polski, gdy materiał został do niej dostarczony prosto z firmy A (Niemcy), bez faktury, bo fakturę firma A wystawiła dla firmy B (Belgia), ponieważ to (...)

Zarząd majątkiem dziecka po śmierci rodzica

Zarząd majątkiem dziecka po śmierci rodzica

Moja przyszła żona z pierwszego związku posiada dwóch synów (17 lat i 12 lat). Ojciec dzieci ma równe prawo z matką do wychowywania dzieci. Rozwód odbył się bez orzekania o winie i pozbawiania (...)

Rezygnacja ze stanowiska prezesa.

Rezygnacja ze stanowiska prezesa.

Od dwóch lat piastuje stanowisko prezesa w jednej z Radomskich firm. Ostatnimi czasy wyniki w naszej firmie nie są zadowalające, niestety reszta rady nadzorczej nie chce podjąć ważnych decyzji dla (...)

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jestem rozwodnikiem, posiadam dwie córki w wieku 21 i 13 lat, płacę na nie alimenty, obie mieszkają z matką w połowie domu ( drugą zajmuję ja i moja firma ). Dom jest własnością moją notarialnie, (...)

Zasady określania działalności według PKD

Zasady określania działalności według PKD

Co wpisuje się we wpisie do ewidencji do działalności gospodarczej w sekcji: Określenie działalności gospodarczej? Dokładniej interesuje mnie czy: -wpisu dokonuje się z dokładnością do PODKLASY (...)

Opodatkowanie materiału szkółkarskiego z uprawy

Opodatkowanie materiału szkółkarskiego z uprawy

W obecnym czasie rozliczam sie w Polsce na zasadzie ograniczonego obowiązku podatkowego (najem mieszkania). Chciałabym założyć prywatną plantację choinek. Czy od dochodu ze sprzedaży choinek z (...)

Działalność gospodarcza polegająca na produkcji kulek paintballowych

Działalność gospodarcza polegająca na produkcji kulek paintballowych

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą, polegającą na produkcji kulek paintballowych i wprowadzaniu ich do obrotu. Czy muszą w związku z tym uzyskać koncesję? Wskazujemy, iż nie (...)

Odznaka policyjna

Odznaka policyjna

Czy Każdy może posiadać, sprzedawać, kupować odznakę policyjną? Przedmiot potocznie określany jako „odznaka policyjna” w myśl przepisów prawa stanowi znak identyfikacji indywidualnej (...)

Reklama alkoholu

Reklama alkoholu

Prowadzę serwis WWW na którym cześć treści tworzonych jest przez użytkowników. Serwis dotyczy restauracji. Czy mamy prawo umieszczać reklamę alkoholu na serwisie internetowym, jeśli tak to jakie (...)

Handel środkami odurzającymi i psychotropowymi

Handel środkami odurzającymi i psychotropowymi

Które dokładnie artykuły KK regulują sprawy związane z zakazem handlu, zażywania itp. odnośnie narkotyków, środków halucynogennych w Polsce? A może jest jakiś haczyk na właścicieli stron (...)

Odszkodowanie za zniszczenia przez dziki

Odszkodowanie za zniszczenia przez dziki

Teren prywatny na którym znajduje się budynek biurowy ogrodzony jest ogrodzeniem z prętów metalowych na podmurówce. Przez to ogrodzenie przedostają się na teren posesji dziki, które w poszukiwaniu (...)

Uprawnienia i obowiązki kuratora spadku

Uprawnienia i obowiązki kuratora spadku

Zastanawiam się nad zostaniem kuratorem dla spadku nieobjętego, który w tym momencie jest pod zarządem gminy. Z tego co wiem nieruchomość wymaga remontów i gmina chce wystąpić o ustanowienie kuratora. (...)

Umorzenie składki KRUS

Umorzenie składki KRUS

Jestem osobą bezrobotną, do listopada 2002 r. byłem zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od stycznia 2002 r. na podstawie umowy użyczenia uprawiam ponad 1 ha ziemi (uprawa warzyw, wypasanie (...)

Prawa i obowiązki kuratora spadku

Prawa i obowiązki kuratora spadku

Jestem kuratorem spadku. Zgodnie z art. 935. § 1. k.p.c. zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać (...)

FORUM PRAWNE

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...)

Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek

Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek Mam stały meldunek (od niedawna) w mieszkaniu komunalnym,w którym głownym najemcą jest moja babcia. czy administacja ma prawo wysiedlić mnie (...)

OJCIEC PŁACI ALIMENTY,A MATKA JAKIE MA OBOWIĄZKI?

OJCIEC PŁACI ALIMENTY,A MATKA JAKIE MA OBOWIĄZKI? Kto ustala w jakiej kwocie ,czy w jakim stopniu to matka opiekujaca sie dzieckiem ma łożyć na nie?Czy mozna wystapić o określenie takiego minimum?Czy (...)

Nie chcę rozwodu

Nie chcę rozwodu Mój mąż wyprowadzil sie odemnie z powodu malego nieporozumienia na poczatku listopada2006(do swoich rodziców)Jesteśmy malzenstwem od 10lat mamy syna 9lat.W lutym 2007 przeprowadził (...)

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

Produkcja wędlin.

Produkcja wędlin. Witam serdecznie! Jestem rolnikiem idywidualnym i chciałbym rozpocząć sprzedaż mięsa w postaci wędlin i innych wyrobów przetwórczych. W związku z tym mam kilka pytań i wątpliwości, (...)

Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd tajski hormony tarczyca

Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd tajski hormony tarczyca Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd (...)

Posadzki z mixokreta jakie PKD

Posadzki z mixokreta jakie PKD Witam chciałbym znać PKD na usługę posadzki maszynowe z mixokreta wykonana u klienta ; - z moimi materiałem [ piasek cement folia styropian dylatacja siatka] - z materiałem (...)

legalna produkcja wina ?

legalna produkcja wina ? Łatwiej będzie sprzedać trunek z przydomowej winnicy! Nowe ustawy dają możliwości produkowania trunku z winogron nie tylko przez przedsiębiorców, ale i przez rolników! (...)

czy produkcja kosmetyków wymaga koncesji lub zezwolenia?

czy produkcja kosmetyków wymaga koncesji lub zezwolenia? czy produkcja kosmetyków wymaga koncesji lub zezwolenia?

Pierwsza legalna uprawa marihuany w Polsce ?!

Pierwsza legalna uprawa marihuany w Polsce ?! Uprawa ta będzie zorganizowana w oparciu o kontratyp eksperymentu poznawczego określony w art. 27 Kodeksu Karnego. Z tego wynika, że będzie to możliwe, (...)

Eksperyment poznawczy a uprawa konopii indyjskich

Eksperyment poznawczy a uprawa konopii indyjskich Witam, mam pytanie. Art 27 k.k. stwierdza, że: Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu przeprowadzenia eksperymentu poznawczego, medycznego, (...)

Uprawa marihuany

Uprawa marihuany Miałem nalot policji w zupełnie innej sprawieniż ta która opisuje. Niestety pech sprawił że niebiescy znaleźli u mnie więcej niż przysłowiowe 2 gramy marihuany. Na komendzie (...)

posiadanie i uprawa znacznej ilosci

posiadanie i uprawa znacznej ilosci policja w związku z donosem przeszukała posesję wraz z budynkami ujawniono 5 krzaków marihuany w różnej fazie wzrostu uprawianych na dworze nie lokalu, oraz 50g (...)

Uprawa warzyw/ziół w pomieszczeniach

Uprawa warzyw/ziół w pomieszczeniach Czy takie mini uprawy warzyw/ziół w pomieszczeniach są traktowane jako typowa produkcja i muszą być prowadzone na terenie przeznaczonym pod przemysł lub w lokalu (...)

Porady prawne