Będzie można dostać dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku za granicą!

Do Sejmu trafił niedawno senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt ten stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 

Jakie dofinansowania z ZFŚS dostaną pracownicy?

Dzięki proponowanym zmianom pracownicy, którzy spędzają urlopy za granicą, również skorzystają z dopłat z ZFŚS. Senatorzy proponują bowiem, by wykonanie wyroku TK polegało na uchyleniu art. 8 ust. 2a, który wprowadzał ograniczenie w postaci zakazu finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych „pozakrajowych” form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej.

Podobnie zmiana w art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ma na celu wyłączenie ww. ograniczenia (wykreśla się wyraz „krajowego”). Definicja działalności socjalnej ma więc obejmować „usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową”.

Nadanie nowego brzmienia art. 8 ust. 2 ma charakter dostosowujący. Proponowana nowelizacja eliminuje kategorię podmiotów, którą ustawodawca wyodrębnił w sposób wadliwy. Przyjął mianowicie, że relewantnym kryterium, decydującym o prawie uzyskania dofinansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jest miejsce spędzania urlopu – twierdzą projektodawcy.

Możliwość dofinansowania wczasów zagranicznych istniała wcześniej do końca 2002 r.

Czemu konieczne są zmiany?

Wyrokiem z dnia 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04) Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, „w zakresie, w jakim przepisy te uniemożliwiają pracownikom skorzystanie z usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalnooświatowej i sportowo-rekreacyjnej, jeśli są one świadczone poza terenem kraju”.

Kto ma ustalać zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu?

Wedle projektu, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej ma określać pracodawca w regulaminie ustalanym we współpracy z organizacją związkową (zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych). Natomiast pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgodni regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (nowe brzmienie art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS). 

Kiedy można się spodziewać wejścia w życie nowych przepisów?

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Podstawa prawna:

  • Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (sejmowy druk nr 245);

  • Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U.1996 r., Nr 70, poz. 335, ze. zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika