Bezczynność organu musi istnieć w chwili orzekania

M.S. w swej skardze zarzuciÅ‚a, że Minister Gospodarki od 8 miesiÄ™cy nie rozpatruje jej wniosku, mimo skarg skierowanych  do Premiera. OdpowiadajÄ…c na skargÄ™, Minister Gospodarki wniósÅ‚ o jej oddalenie oraz poinformowaÅ‚, że wydaÅ‚ decyzjÄ™, której uwierzytelnionÄ… fotokopiÄ™ dołączyÅ‚ do odpowiedzi na skargÄ™. W tej sytuacji, zdaniem Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego w W., brak jest podstaw do wydania orzeczenia stwierdzajÄ…cego pozostawanie organu w bezczynnoÅ›ci. Od powyższego wyroku M.S., reprezentowana przez peÅ‚nomocnika z urzÄ™du, wniosÅ‚a skargÄ™ kasacyjnÄ…. Naczelny SÄ…d Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej - oddaliÅ‚ jÄ…. NSA stwierdziÅ‚, iż:

Porady prawne

Jeżeli (...) w toku postępowania sądowoadministracyjnego, a przed dniem orzekania w sprawie ze skargi na bezczynność, organ administracji publicznej wydał akt lub dokonał czynności, chociażby z przekroczeniem ustawowych terminów, oznacza to, że organ ten nie pozostaje w stanie bezczynności i sąd nie może uwzględnić skargi.

W uzasadnieniu NSA zauważył, iż zgodnie z art. 149 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, uznając skargę na bezczynność organu, sąd zobowiązuje ten organ do wydania w terminie aktu lub dokonania czynności. Może zatem orzec tylko o obowiązku podjęcia stosownego rozstrzygnięcia w sprawie, a nie wyłącznie w kwestii przyczyn niewywiązania się przez organ z tej powinności w ustawowym terminie.

W sprawach skarg na bezczynność organu sÄ…d orzeka - przypomniaÅ‚ NSA, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na poglÄ…dy doktryny prawniczej - biorÄ…c za podstawÄ™ stan faktyczny i prawny sprawy w czasie orzekania, a wÅ‚aÅ›ciwie w chwili zamkniÄ™cia rozprawy. SÄ…d nie może bowiem zobowiÄ…zać organu do wydania okreÅ›lonego aktu lub podjÄ™cia czynnoÅ›ci, które przed dniem orzekania zostaÅ‚y już podjÄ™te. Instytucja skargi na bezczynność organu ma bowiem na celu ochronÄ™ strony poprzez doprowadzenie do wydania rozstrzygniÄ™cia w sprawie a nie wyłącznie do ustalania przyczyn dotychczasowej opieszaÅ‚oÅ›ci organu.

NSA przypomniaÅ‚ także, iż w myÅ›l art. 110 Kodeksu postÄ™powania administracyjnego organ administracji, który wydaÅ‚ decyzjÄ™ jest niÄ… zwiÄ…zany od chwili jej dorÄ™czenia lub ogÅ‚oszenia, o ile Kodeks nie stanowi inaczej. Decyzja wywiera wiÄ™c skutki prawne dopiero z chwilÄ… dorÄ™czenia stronie, co nie oznacza, by wczeÅ›niej decyzja ta nie istniaÅ‚a. Już z chwilÄ… podpisania decyzji mamy bowiem do czynienia z wydaniem decyzji w sensie procesowym, w tym znaczeniu, że istnieje decyzja administracyjna, a dzieÅ„ wydania decyzji jest miarodajny dla oceny podstawy prawnej i podstawy faktycznej decyzji.

Wyrok Naczelnego SÄ…du Administracyjnego z dnia 3 marca 2008 roku, sygn. akt OSK 294/07


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika