Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, również może stracić pracę. Szef może powołać się bowiem na art. 53 k.p. i rozwiązać umowę o pracę z zatrudnionym ze względu na długotrwałą nieobecność spowodowaną chorobą - informuje Rzeczpospolita. Czas, po jakim można zwolnić przewlekle chorego, zależy od stażu pracy w firmie. Pracownik zatrudniony nie dłużej niż sześć miesięcy straci pracę po trzech miesiącach nieobecności w zakładzie pracy. Inaczej będzie, gdy niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej oraz jeżeli jesteśmy zatrudnieni dłużej niż sześć miesięcy. Wówczas rozwiązanie umowy nie jest już takie proste. Wiecej na łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej.
Chorobowe nie zawsze chroni przed zwolnieniem
Powiązane artykuły
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Zachowek - kompletny przewodnik po zmianach w 2025 roku
Kompleksowy przewodnik po zachowku w 2025 roku. Dowiedz się, komu przysługuje zachowek, jak go obliczyć i jakie są nowe możliwości rozłożenia na raty oraz obniżenia wysokości.
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć i na jakich zasadach?
Wszystko o urlopie bezpłatnym w 2025 roku: zasady udzielania, wniosek, ZUS, praca u innego pracodawcy. Aktualne przepisy Kodeksu pracy i praktyczne porady.
Rozliczenie PIT dochodów niani uzyskiwanych na podstawie umowy uaktywniającej za 2020 rok
Na podstawie tzw. umowy uaktywniającej zawartej z rodzicem/rodzicami dziecka, niania sprawuje opiekę nad dzieckiem/dziećmi od ukończenia 20. tygodnia życia. Jest to umowa o świadczenie usług, (...)
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - kompletny poradnik
Dowiedz się wszystkiego o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w 2025 roku: procedura, koszty, wymagane dokumenty, terminy. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Zasiłek macierzyński 2025 - wysokość, wymiar urlopu, warunki przyznania
Kompletny przewodnik po zasiłku macierzyńskim w 2025 roku. Sprawdź wysokość świadczenia, długość urlopu, nowe zasady dla wcześniaków i wszystkie warunki przyznania.
Bezgraniczne zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych
Jesteś spadkobiercą lub ktoś z najbliższej rodziny ofiaruje Ci coś za darmo? Sprawdź, kiedy nie będziesz musiał z tego tytułu płacić podatku. Przewidziane w art. 4a zwolnienie jest to najszersze (...)
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?
Dowiedz się kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek. Kompleksowy przewodnik 2025 z przykładami praktycznymi, terminami i nowościami dotyczącymi fundacji rodzinnych.