Co daje wejście spółki z o.o. do spółki komandytowej?
Spółka z o.o. jako komplementariusz, który ma niewielkie zyski w spółce komandytowej? Tak, to dobry przykład optymalizacji podatkowej.
(...)— Ten sposób przekształcenia nie powoduje sukcesji uniwersalnej ani na gruncie prawa cywilnego, ani podatkowego. Spółka komandytowa, choć nabywa przedsiębiorstwo spółki z o.o., nie jest jej następcą prawnym. Będzie musiała uzyskać zgodę wszystkich wierzycieli spółki z o.o. na przejęcie jej zobowiązań — zwraca uwagę Anna Tarczyńska, radca prawny w Lovells.
(...)— O ile dla wspólnika będącego osobą prawną, na przykład inną spółką z o.o., podatek zapłacony od dywidendy może być neutralny, bo można go odliczyć od własnego podatku dochodowego, o tyle w przypadku wspólników — osób fizycznych — zawsze wystąpi podwójne opodatkowanie — tłumaczy Anna Tarczyńska.
Inaczej jest w spółce komandytowej. Tu wspólnicy (a nie spółka) płacą podatek od jej dochodów jeden raz. Osoba prawna — 19 proc., a fizyczna — albo według skali podatkowej, czyli 19 proc., 30 proc. lub 40 proc., albo 19 proc. podatku liniowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?