Coraz trudniej znaleźć pracę. Szukają prawie rok

W czwartym kwartale 2011 roku średni czas poszukiwania pracy wyniósł ponad 11 miesięcy i był o prawie miesiąc dłuższy niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Wynika tak z najnowszych badań prowadzonych przez GUS. Dane potwierdzają, że znalezienie pracy jest coraz trudniejsze nawet w szarej strefie – pisze Gazeta Prawna.

Bezrobocie rośnie i jest dość wysokie już od trzech lat – mówi w rozmowie z dziennikiem Urszula Kryńska, ekonomistka z banku Millennium.

Osoby, które coraz dłużej pozostają bezrobotne, w konsekwencji albo tracą kwalifikacje zawodowe, chęć do poszukiwania pracy, albo umiejętności związane z poszukiwaniem zajęcia. W efekcie stają się długotrwale bezrobotnymi – wyjaśnia Kryńska.

Poszukiwanie płatnego zajęcia jest coraz dłuższe również dlatego, że firmy tworzą mało nowych miejsc pracy. Sprzyja temu też system edukacji.

Na przykład kształci się bardzo dużo specjalistów od zarządzania, marketingu, stosunków międzynarodowych i socjologów, którymi rynek jest już nasycony na wiele lat. Nic więc dziwnego, że absolwenci tych kierunków długo szukają zatrudnienia – mówi Gazecie Prawnej prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.